Gazi Tuğrul Ertuğrul'un yazdığı, Dionysos Tiyatro’nun tek perdelik oyununda hem yöneten hem de başrolde oynayan oyuncu Erdem Topuz'un Mezarcı adlı tek kişilik gösterisi, son bir aydır kapalı gişe oynuyor. Tiyatroya uyarlanan bu kitabı çok seveceksiniz.

Mezarcı; alışılmadık beklenmedik hamlelerle okur ile seyircinin algılarına ve beklentilerine meydan okuyor. Sembolizm ve sürrealizmin sınırlarında dolanırken, hiciv ve ironiyi heybesinde taşımayı ihmal etmeyen, yüklendiği insanlık durumunu açığa çıkarma çabası sarf ederken yarattığı tedirginlik ve gerilimle hikayesini kendisinden uzaklaştırıp muhatabına nüfuz etme becerisini gösteriyor.

Suskunluklar üzerine inşa edilmiş diyaloglarla dördüncü duvarı yıkma girişimlerinde de bulunan mezarcı Nietzcheci reddiyeyi ve Beckett’in karekterlerini anımsatmakta…

Sisli ve puslu bir kasabanın mezarlığında bir mezarcı. Bir zamanlar kasabanın ileri gelenleri ile birlikte bekliyor. 

Bizleri; hayatı kazmaya, tabutları çakmaya, burayı ve öteyi, önceyi ve sonrayı varoluşumuzun boşlukta asılı duran tüm kiplerini, zaman ve mekandan azade bir biçimde birlikte düşünmeye davet ediyor.

Editör: Erdal ŞAHAN