Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Yunanistan ve Türkiye'nin geçmişin "esiri olmamaları" gerektiğini belirterek, iki ülkenin gelecekte ikili temasları ve iş birliğini yoğunlaştırmaları gerektiğini söyledi.

AB, Polonya ve Macaristan'ın karşı oyuna rağmen göç anlaşmasını onayladı AB, Polonya ve Macaristan'ın karşı oyuna rağmen göç anlaşmasını onayladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ortak basın toplantısında konuştu.

Toplantıda konuşan Miçotakis, "Görüş farklılıklarımıza rağmen, kazan-kazan iş birliğine açık olduğumuzu kanıtladık." ifadesini kullandı. 

Bir araya gelmelerinin, son 10 ayda yapılan dördüncü toplantı olduğunu belirten Miçotakis, "Bu görüşmelerin sayısı şunu gösteriyor; iki komşu olarak aramızdaki anlayış ve ilişki ortamı devamlı daha olumlu bir şekilde gelişiyor. Bu pozitif ilişkiler çok olumlu bir günlük yaşamı gerçekleştirmemize yardımcı oluyor." ifadelerini kullandı.

Miçotakis, Atina'da düzenlenen 5. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) toplantısı ve imzalanan mutabakat zaptının ardından bu olumlu gelişmeleri devam ettirmeye kararlılıklarını gösterdiklerini aktardı. 

"Kazan-kazan zemininde somut sonuçlar elde ediyoruz"

Özellikle güven artırıcı önlemlerin ve diğer pozitif iş birliği gündeminin istikrarı sağlayacak önemli alanlar olduğunu kaydeden Miçotakis, bu yaklaşımın somut sonuçlar verdiğini söyledi.

Yunan Başbakan, bu sonuçların "kazan-kazan" zemininde elde edildiğine işaret ederek, yatırımların arttığını, ekonomi ve yatırım alanlarında iş birliğinin gün geçtikçe geliştiğini ifade etti.

Türk-Yunan iş insanlarının mart ayında önemli bir konseyde bir araya geldiğini belirten Miçotakis, konsey üyelerinin çalışmaları sayesinde ortaya konulan hedefi gerçekleştirmek konusunda kararlı olduklarının altını çizdi.

Atina'nın "büyük zorluklara ve Avrupa müktesebatına entegre olması koşuluyla" Ankara'nın AB üyeliğini desteklediğini yineleyen Miçotakis, düzensiz göç konusunda Ankara'ya övgüde bulundu. 

"Türkiye, düzensiz göçle mücadelede olumlu katkı sundu"

Konuk Başbakan, Türkiye'nin Ege Denizi'ndeki düzensiz göçün durdurulmasındaki katkısına ilişkin, "İnsan kaçakçılarını durdurmaya yönelik ortak çabalarımız sonuç verdi. Türkiye bu konuda olumlu katkıda bulundu." ifadelerini kullandı. 

Orta Doğu'daki savaş konusuna da değinen Miçotakis, iki ülkenin Hamas'ı "terör örgütü olarak tanımlama" konusunda anlaşamadıklarını ancak şiddetin sona ermesi ve uzun vadeli bir ateşkesin gerekli olduğu konusunda hemfikir olduklarını ifade etti. 

"Hamas'ı bir terör örgütü olarak görmüyorum"

Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in konuşmasının ardından sözü tekrar alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Hamas, 1947'den itibaren toprakları işgal edilmiş, bu topraklarının işgalinden sonra topraklarını koruma altına alan bir direniş örgütüdür. Hamas'ı bir terör örgütü olarak görmüyorum, tam aksine Hamas'ı kendi topraklarını ve kendi insanını korumanın mücadelesini veren insanlar olarak görüyorum."

Miçotakis: Hamas konusunda hemfikir değiliz"

Atina'nın Hamas'ı "terör örgütü" olarak gören tutumundan ötürü üzüntü duyduğunu dile getiren Erdoğan'a yanıt veren Miçotakis, "Aynı fikirde olmadığımızı kabul edelim. Ancak Refah'a yönelik bir kara operasyonunun kabul edilemez olduğu konusunda hemfikiriz." şeklinde konuştu. 

Ayrıca Yunan lider, Türk yetkililerin 'Kariye'yi camiye dönüştürme kararının 'talihsiz' olduğunu belirterek, "bu kültürel hazinenin güvence altına alınmasının çok önemli olduğunu" sözlerine ekledi.

kaynak: https://tr.euronews.com/2024/05/13/erdogan-micotakis-gorusmesi-pozitif-gundeme-odaklandik

Editör: Erdal ŞAHAN