USİAD Başkanı Nevaf Kılıç ve Heyeti, birlikte Erbil ve Kerkük'e giderek iş insanlarıyla bir takım temaslarda bulundu.
İlk günde Erbil Ticaret odasında Zirve Programı yapıldı.
IKBY Ticaret ve Sanayi Bakanı  Kamal Müslim Saeed  , Ticaret ve Sanayi  Bakan Yardımcısı Sarwar Kamal Hawari, İmar ve İskan Bakan Yardımcısı  Agreen Abdulla Azeez, Erbil Vali vekili Hemin qadr F. Abdulla, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan ve Yönetim Kurulu üyeleri, IKBY Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyon Başkanı Dara Jalil khayat, Erbil Ticaret Odası Başkanı, İş Kadınları Birliği Başkanı, Konib - Konya İhracatçılar Birliği Derneği Başkanı Mustafa toptaş ve iş dünyası  katılım gösterdiler.
Mersin ticaret ve sanayi odası Başkanı Ayhan Kızıltan yaptığı konuşmada Mersin Erbil kardeşliği coğrafyanın kaderini değiştirebilir dedi.
Usiad Başkanı Nevaf Kılıç, her iki ülke arasındaki ihracatımızı 20 Milyar Dolar seviyesine getirmek hedefindeyiz.  Mersin Erbil uçak seferlerinin başlamasını istiyoruz dedi.
Verimli B2B ikili iş görüşmelerinin yapıldığı Zirve'de iki ülke arasındaki iş insanları bir araya getirildi.
Toplantı sonrası, IKBY Bölge Bakanı Aydın Maruf ziyaret edildi.
ikinci günde, alınan özel izinle Irak'ın Kerkük Valisi Rakan Said ziyaret edildi . Ziyarette  Kerkük Vali yardımcısı, Mersin ticaret ve sanayi odası başkanı Ayhan Kızıltan, Kerkük ticaret odası Başkanı Sabahattin Salihi, Kerkük Sanayi Başkanı Sulaiman. İ. Yousif da yer aldılar. Ziyarette Kerkük- Mersin uçak seferleri, Kerkük'te Mersin Tanıtım Günleri ile Mersin Kerkük arasında ticaret ve yatırımların daha fazla gelişmesi için görüşmeler yapıldı.
Kılıç, iş dünyasına ilişkin istişarelerde bulunarak yatırımlardan bahsetti. Ardından Kerkük Ticaret odası ziyaret edildi. Yapılan tanışma toplantısından sonra, B2B iş görüşmelerinde Türkiye ve Irak arasındaki dostluktan bahseden Kılıç, yatırımlardan karşılıklı olarak memnun olduklarını ifade ederek şunları söyledi:" Yedincisi düzenlenen Türkiye - Irak Zirvesi için Türkiye'deki Temsilcilerimiz, Üyelerimiz ve İş Dünyası ile beraber Kerkük ve Erbil'e giderek bir takım temaslarda bulunduk. Burada ülkelerimizle ilgili yatırımlardan, istihdamlardan ve gelecek planlarımızla ilgili konuştuk. Hemen ardından iş insanlarımızla beraber toplantı gerçekleştirerek karşılıklı fikir alışverişinde bulunduk. Oldukça verimli ve bilgilendirici bir toplantı oldu. Eminim ki Irak ve Türkiye arasındaki bu sarsılmaz işbirliği iki ülkeye de hayırlar getirecek. Yaptığımız anlaşmalarla ülkelerimiz arasındaki dostluk ilelebet sürecek ve iki ülke içinde yeni dönem başlayacak, Coğrafyamız için umut ışığı olacaktır." dedi.
Daha sonra
Heyet, Mallmarttürk Yapım ve İşletmesi Türk firmasına ait olan Kerkük Mall(AVM) ziyaret edildi. MallMartTürk Genel Müdürü Mehmet Akalın, Heyetile Avm'yi gezdirdi.  
Kerkük'te son ziyaretimizi en son  teknoloji ile yapılan Karwanchi group 'a ait Meyve suyu Fabrikası ziyaret edildi.
Son gün  açılışı
IKBY Başbakanı Mesrur Barzani tarafından yapılan
13.Erbil Uluslararası Yapı ve İnşaat , Belediye Ekipmanları ve Makina Fuarı Açılışına katıldık.
Heyet olarak, Fuara katılan bütün Türk firmaları ziyaret edildi.
Fuar sonrası, Erbil Valisi Omid Xoşnav  ve Erbil Vali yardımcısı Hemin Qadr F Abdulla ziyaret edildi.
Mersin ile kardeş şehir çalışmaları , Erbil'de, Mersin Tanıtım Günleri , Erbil - Mersin uçak seferleri, Mersin ve Erbil arasında Kültür ve Sanat etkinliklerini düzenleme ile ilgili görüşmeler yapıldı.
Kılıç, IKBY Bölge Bakanı Aydın Maruf'un daveti ve önderliğinde Erbil Kalesi ve Kayseri Çarşısı gezilerek Zirve tamamlandı'' dedi.

Editör: Erdal ŞAHAN