Malavi Başkanı Lazarus Chakwera, dün gece saatlerinde radardan kaybolan askeri uçağın enkazına ulaşılmasının ardından yardımcısı Saulos Klaus Chilima'nın aralarında bulunduğu 10 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Chakwera canlı yayında yaptığı açıklamada, tamamen tahrip olan uçaktan herhangi birinin sağ çıkmasının mümkün olmadığını belirtti.

İklim uzmanlarından Sahra tozu uyarısı: Türkiye ve Doğu Akdeniz'de hava kalitesi tehdit altında İklim uzmanlarından Sahra tozu uyarısı: Türkiye ve Doğu Akdeniz'de hava kalitesi tehdit altında

Üçü mürettebat olmak üzere toplam 10 kişinin hayatını kaybettiği uçağın yolcuları arasında ülkenin eski başkanlarından Bakili Muluzi'nin eski eşi Shanil Dzimbiri'nin de bulunduğu bildirildi.

Başkent Lilongwe'den hareket eden uçağın dün gece saatlerinde şehrin kuzeyinden yaklaşık 370 kilometre uzaklıkta bulunan Mzuzu'ya olan 45 dakikalık uçuşu sırasında radardan kaybolduğu ve arama çalışmalarının başlatıldığı duyurulmuştu.

Malavi Cumhurbaşkanı Lazarus Chakwera'nın ofisinden yapılan açıklamada, Chakwera'nın Bahamalar'a yapacağı geziyi iptal ettiği belirtilmişti.

Hava trafik kontrolörlerinin, kötü hava koşulları ve düşük görüş mesafesi nedeniyle uçağın Mzuzu Havaalanı'na iniş yapmamasını ve Lilongwe'ye geri dönmesini söylediklerini belirten Chakwera, daha sonra uçakla irtibatın tamamen kaybedildiğini ve uçağın radardan kaybolduğunu söylemişti.

Chakwera, arama çalışmalarına teknolojik anlamda destek sağlayan ABD, İngiltere, Norveç ve İsrail'den gelen yardımlar için teşekkürlerini iletti.

Grup, eski bir hükümet bakanının cenazesine katılmak üzere Mzuzu'ya gidiyordu. Chilima, Pazar günü Güney Kore'ye yaptığı resmi bir ziyaretten yeni dönmüştü.

Yolsuzluk suçlamaları

Saulos Chilima, hükümet ihalelerini etkilemesi karşılığında para aldığı iddiaları nedeniyle yolsuzluk suçlamalarıyla karşı karşıyaydı, ancak suçlamalar geçen ay savcılar tarafından beklenmedik bir şekilde geri çekildi.

Bu durum Chakwera yönetiminin yolsuzluğa karşı yeterince sert bir duruş sergilemediği eleştirilerine yol açtı.

Yolsuzluk iddialarını reddeden Chilima 2022 yılının sonlarında tutuklanmış ve birkaç kez mahkemeye çıkarılmış, ancak duruşma başlamamıştı.

Chilima 2019 Malavi cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday oldu ve seçimi üçüncü sırada tamamladı.

kaynak: treuronews

Editör: Erdal ŞAHAN