Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit tuttuğunu açıkladı.

TCMB Para Politikası Kurulu’ndan Perşembe günü yapılan açıklamada, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 50’de sabit tutulmasına karar verildiğini duyuruldu.

PPK açıklamasında ayrıca, aylık enflasyonun ana eğilimindeki zayıflamanın mayıs ayında “geçici bir kesintiye” uğradığını kaydetti.

“Hizmet enflasyonundaki yüksek seyir ve katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyonist baskıları canlı tutmaktadır,” açıklamasında bulunan PPK, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu yakından takip ettiğini de duyurdu.

MUSTAÇ Gross 3’üncü Şubeyle Büyümeyi Sürdürüyor MUSTAÇ Gross 3’üncü Şubeyle Büyümeyi Sürdürüyor

Politika faizini sabit tutma kararını “parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini” de göz önünde bulundurarak verdiğini açıklayan ve sıkı para politikası vurgusu yapan PPK açıklaması şöyle devam etti:

“Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşu sürdürülecektir. Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır.”

PPK, açıklamasında, para politikasındaki “kararlı duruşun”, aylık enflasyonun ana eğilimini düşüreceği ve dezenflasyonun yılın ikinci yarısında tesis edileceği vurguladı.

Mayıs ayındaki Para Politikası Kurulu toplantısından politika faizinin sabit tutulması yönünde karar çıkmıştı.

kaynak: treuronews

Editör: Erdal ŞAHAN