Nilüfer’de en çevreci ve sağlıklı ulaşım aracı olan bisikletin kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen Bisiklet Akademisi’nde, bu yıl da bir çok kişiyi bisikletle tanışıyor.  Nilüfer Belediyesi’nin Nilüfer Kent Konseyi iş birliğiyle 2015 yılından bu yana gerçekleştirdiği Bisiklet Akademisi ile Nilüfer’de, isteyen herkes ücretsiz olarak bisiklet kullanmayı öğreniyor. Nilüfer Belediyesi Halk Evi önündeki Nilüfer Cumhuriyet Meydanı’nda verilen derslere katılanlar hem güvenli bisiklet sürüş tekniklerini hem de çok kısa sürede bisiklet sürmeyi öğreniyor. Haftanın iki günü gerçekleştirilen eğitimlerde kullanılan kask ve bisikletleri de, Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Kent Konseyi temin ediyor.

Nilüfer Kent Konseyi Bisiklet Grubu ile Bursa’daki çeşitli bisiklet gruplarından gönüllü eğitmenler tarafından verilen eğitimlerin ilk gününde bisikleti tanıyan, fren kullanımı ve bisiklete yön vermeyi öğrenen kursiyerler, ikinci derste ise bisiklet üstü eğitim alıyorlar. Katılımcıların büyük bir çoğunluğu, pedalsız paytak hareketleri ve bisiklette denge kurmayla başlayan ikinci dersi ise bisiklet sürmeyi öğrenerek tamamlıyorlar.

Her hafta çarşamba günleri 18.30-20.00, cumartesi günleri  de 10.00-11.30 saatleri arasında gerçekleşen Bisiklet Akademisi’ne katılmak isteyenler, Nilüfer Kent Konseyi’nin 452 32 00 numaralı telefonunu arayarak kayıt yaptırabilir.

Bisiklet sevdalıları “Bisikletimden 1,5 metre uzak dur” çağrısı

Öte yandan Nilüfer Kent Konseyi Bisiklet Grubu’nun çağrısıyla Nilüfer Belediyesi Halk Evi önündeki Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan bisiklet tutkunları, son günlerde artan bisikletlilerin karıştığı ölümlü trafik kazalarına “Dur” dedi. Nilüfer Kent Konseyi Bisiklet Grubu ve tüm paydaşları adına açıklama yapan Bülent Büyükarda, “Bisikletime çarparsan ölürüm. Bisikletimden en az 1,5 metre uzak dur” ifadelerini kullandı.

Trafikte bisikletlilerin görülmemesi, fark edilmemesi, denetimsizlik, seyir halinde kurallara uyulmaması gibi nedenlerle bisikletlilerin canından olduğunu hatırlatan Büyükarda, “Bir bisikletli arkadaşımızın daha ölümüne tahammülümüz yok. Bütün sürücüleri ve yetkilileri sorumlu davranmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Editör: Erdal ŞAHAN