Bluetooth ile uzaydaki uyduyla bağlantı kurmak mı? Hubble Network imkansızı başardı!

Seattle (ABD) merkezli bu girişim, 2024 başlarında SpaceX’in Transporter-10 görevinde iki uyduyu yörüngeye fırlattı. Bu uydular ise basit bir Bluetooth çipinden tam 600 kilometre uzaktan sinyal almayı başardı. Hubble Network’ün kurucusu ve CEO’su Alex Haro, “Bluetooth çiplerinden sinyal gönderip uzaydan 600 kilometre uzaktaki uyduyla bağlantı kurabildiğimizi göstererek, yepyeni bir olasılıklar dünyasının kapısını açtık,” diyor.

Başlangıçta herkes bu fikre şüpheyle bakmış. Sonuçta, Bluetooth cihazlarının bazen yakındaki cihazlara bile bağlanmakta zorlandığı bir gerçek. Ancak Hubble Network, eleştirmenlerini yanılttı. Şirket, gelecekte ağını genişletmeyi planlıyor ve daha fazla kapasite ve uydu geçişi eklemeyi hedefliyor.

Bu başarının ardından Hubble Network, küresel bir uydu ağı kurma hedefini gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştı. Üstelik bu ağ, basit bir yazılım güncellemesi ile herhangi bir Bluetooth cihazı ile bağlantı kurabilecek. Hücresel alıcıya ihtiyaç duymayan ve yüzde 20 daha az pil tüketen bu sistem, birçok sektörde heyecan verici yeni uygulamaların yolunu da açmış oldu.

İtalya Başbakanı Meloni Avrupa Parlamentosu seçimleri için aday olduğunu açıkladı İtalya Başbakanı Meloni Avrupa Parlamentosu seçimleri için aday olduğunu açıkladı

Hubble Network, zaten çeşitli sektörlerde pilot müşterilerle işbirliği yapıyor. Şirket, tüketici cihazlarından inşaat, altyapı, lojistik, petrol ve gaz gibi alanlara kadar birçok sektörde faaliyet gösteriyor. Hubble Network, kurucusu Alex Haro, Ben Wild ve havacılık mühendisi John Kim tarafından 2021’de kuruldu.

Bu fikri ilk duyduğunda Haro, “bu çok çılgınca” demiş. Ancak, bu zorluğu (bluetooth ile uyduyla bağlantı kurmak) aşıp bu büyük başarıyı elde etmeye karar vermişler. Hubble Network’ün bu başarısı, teknoloji dünyasında birçok yeni olanak ve fırsatların kapılarını açmış olabilir. Detaylı bilgiye Hubble Network’un web sitesinden ulaşabilirsiniz.

kaynak: https://shiftdelete.net/bluetooth-ile-uzaydaki-uyduya-baglanti-kurdu

Editör: Erdal ŞAHAN