Jean-Luc Mélenchon, aşırı sağın kazanmaması için üçlü yarışlarda adayları geri çekeceğini söyledi

Sol tandanslı La France Insoumise (Boyun Eğmeyen Fransa) partisinin kurucusu Jean-Luc Mélenchon, destekçilerine, aşırı sağcı Ulusal Birlik'in meclis çoğunluğuna ulaşmasını engellemek için partinin ikinci turda üç adayın yarıştığı yerlerde kendi adaylarını geri çekeceğini söyledi.

Mélenchon, sol seçmenlere Marine Le Pen'in partisine “ne bir oy ne de bir sandalye fazla” vermeleri konusunda açık talimatlar verdiklerini söyledi.

"Ulusal Birlik Partisi'nin kazanmasına hiçbir yerde izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Biden, Amerikalılara siyasi şiddetten uzak durmaları çağrısında bulundu ABD Başkanı Biden, Amerikalılara siyasi şiddetten uzak durmaları çağrısında bulundu

Mevcut Başbakan Gabriel Attal'ın artık görevde kalmayacağını söyledi ve sol koalisyona oy vermek için harekete geçen gençleri övdü.

Mélenchon, "olağanüstü yoğunlukta" ikinci tura doğru gidiyoruz dedi.

Mélenchon, "Ülke, bölünmelerin en kötülerini mi yaşayacağını yoksa halkı birleştirmek için bir araya mı geleceğini seçmeli" dedi.

Aşırı sağ parti lideri Bardella 'seferberlik' çağrısında bulundu

Ulusal Birlik Partisi (RN) lideri Jordan Bardella, seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra yaptığı ilk konuşmada bir hafta sonra yapılacak ikinci tur seçimleri "seferberlik" çağrısında bulundu.

RN lideri, partisinin "tüm seçim bölgelerinin ezici çoğunluğunda" var olduğunu hatırlatarak, Pazar akşamı alınan sonuçların "açık bir karar" ve "açık bir değişim arzusunun" kanıtı olduğunu ifade etti.

Jordan Bardella seçmenleri "Beşinci Cumhuriyet tarihinin en belirleyici oylamalarından biri" için "son bir gayretle seferber olmaya" çağırdı.

"Seçim artık netleşti" diye devam eden Bardella, "Macron liderliğindeki ittifakı büyük ölçüde reddedilmiş" olarak tanımladı ve tek rakibi olarak sol koalisyonu gösterdi.

RN Başkanı kendisini "ulusumuza varoluşsal bir tehdit oluşturmakla" suçladığı sola karşı "tek cumhuriyetçi ve vatansever siper" olarak takdim etti.

İkinci tura bir hafta kala, sandalye dağılımı tahminlerine dikkatle yaklaşmak gerekiyor

Anket şirketleri pek çok sandalye dağılımı tahmini yayınladı. Bu anketlerin hepsi aşırı sağcı Ulusal Birlik'in mecliste çoğunluğa ulaşacağını gösteriyor, bazıları ise partinin mecliste salt çoğunluğa ulaşabileceğine işaret ediyor.

Ipsos tarafından yapılan bir ankette, Ulusal Birlik ve müttefiklerinin 230 ila 280 arasında sandalyeye ulaşacağı görülüyor. Sol tandanslı Yeni Halk Cephesi ise 125 ila 165 arasında sandalye kazanacak gibi görünüyor. Yeşil sol Ensemble! (Birlikte!) partisi 70 ila 100 arasında, merkez sağ Cumhuriyetçiler ise 41 ila 61 arasında sandalye kazanacak gibi duruyor.

Yine de bu tahminlere dikkatle yaklaşmak gerekiyor zira bazı adayların seçimden çekilme kararı alması tabloyu önemli ölçüde değiştirebilir. Aynı şey, kilit bir faktör olacak katılım oranı için de geçerli. 2022'deki seçimlerin ilk turundan önce anketler Ulusal Birlik'in 10 ila 40 arasında sandalye alacağını öngörmüştü ama parti seçim sonunda 89 sandalye kazandı.

Tahmini oy oranları 🗳️

Fransa parlamento seçimlerinin ilk turuna ilişkin tahmini sonuçlar, aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi'nin yüzde 34, sol tandanslı Yeni Halk Cephesi'nin yüzde 28,1 ve Macron'un Rönesans Partisi'nin yüzde 20,3 oy aldığını gösteriyor.

Aşırı sağ koalisyonu yüzde 34 ile birinci parti oldu

Fransa'da parlamento seçimlerinin ilk turunda aşırı sağcı Jordan Bardella ve Marine Le Pen'in Ulusal Birlik Partisi yüzde 34 ile birinci parti oldu.

İlk sandık çıkış anketlerine göre seçimde NFP sol koalisyonu oyların yaklaşık yüzde 29'unu alırken Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ittifakı Ensemble yüzde 20 civarında oy aldı.

Sonuçların açıklanmasından hemen sonra bir açıklamaya yapan Cumhurbaşkanı Macron, aşırı sağ partilere karşı herkesi ikinci turda oy vermeye çağırdı.

Mevcut sonuçların ikinci turda da çıkması halinde aşırı sağ partilerin Meclis'teki toplam sandalye sayısının yaklaşık yarısını alması bekleniyor.

kaynak: treuronews

Editör: Erdal ŞAHAN