Yaşayan efsane Antalya'ya gelecek Yaşayan efsane Antalya'ya gelecek

AB Komisyonu tarafından karar organı AB Konseyine sunulan öneride, İngiltere ile AB vatandaşı gençler arasında, Brexit'ten sonra azalan hareketliliği artırmak için taraflar arasında müzakerelerin başlatılması çağrısında bulunuldu.

Öneri AB Konseyi tarafından kabul edilirse AB Komisyonu, İngiltere ile müzakereleri başlatma yetkisine sahip olacak.

Böylece AB ülkelerindeki gençlerin İngiltere'de ve İngiltere'deki gençlerin de AB'de eğitim, çalışma ve oturum haklarına sahip olması kolaylaştırılacak.

Öngörülen anlaşmaya göre, 18 ila 30 yaşındaki AB ve İngiltere vatandaşları, hedef ülkede 4 yıla kadar kalabilecek.

"Brexit gençleri olumsuz etkiledi"

AB Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, “Brexit’in, Manş Denizi’nin iki tarafında yaşayan Avrupalı gençlerin yaşamı deneyimleme, kültür, eğitim ve araştırma alanlarındaki alışverişlerinden yararlanma fırsatlarını olumsuz etkilediği” değerlendirmesinde bulunuldu.

Brüksel'de iki gün süren AB zirvesinin bitiminde basına açıklamalarda bulunan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Brexit'ten sonra İngiltere ile çalışılabilecek birçok alan bulunduğunu, gençlerin hareketliliğinin bunlardan birisi olduğunu söyledi.

Von der Leyen, "Gençlerin hareketliliği konusu hem AB hem İngiltere'nin çıkarınadır" dedi.

Kaynak: https://tr.euronews.com/2024/04/19/brukselden-ab-ve-ingiltere-arasinda-genclerin-egitim-gormesi-ve-calismasini-kolaylastiraca

Editör: Erdal ŞAHAN