Bursa’da laboratuvar teknolojileri alanında faaliyet gösteren KromoGEN Biyoteknoloji firması, İngiltere’den endüstriyel mikrobiyolojik kalite kontrol ürünleri ticaretini Lojistik A.Ş. ile gerçekleştirdi. Firmanın Genel Müdürü Murat Yazıcı, 14 yıldan bu yana dış ticaret işlemlerini İstanbul’dan yürüttüklerini belirterek, “Yenişehir Havalimanı, İstanbul’a kıyasla yoğunluğun daha az olduğu bir yer. İşlemler daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılabiliyor.” dedi.

BTSO Lojistik A.Ş. Bursalı firmaların lojistik maliyetlerini azaltmak ve hava kargo operasyonlarını etkin ve verimli şekilde yürütmelerine destek olmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Dünyanın en güçlü uluslararası kargo uçuş ağına sahip olan Turkish Cargo ile işbirliği protokolüne imza atan Lojistik A.Ş. firmalara stratejik önemdeki pazarlara erişme imkanı sunuyor. Lojistik A.Ş.’nin hizmetlerinden faydalanan KromoGEN Biyoteknoloji firmasının Genel Müdürü Murat Yazıcı, 14 yıldır ihracat ve ithalat gerçekleştirdiklerini söyledi.

“İlk Kez Bursa’yı Tercih Ettik”

Hava kargo hizmetleri için ilk kez Bursa’yı tercih ettiklerini belirten Yazıcı, “Daha önce operasyonlarımızı İstanbul’dan yürütüyorduk. Şirketimizin merkezi Bursa’da olduğu için Lojistik A.Ş.’yi değerlendirmek istedik. Verilen hizmetten çok memnun kaldık. Gümrük Müdürlüğümüz de pozitif ve çözüm odaklı bir yaklaşım sergiledi. Firmamızın her ay standart şekilde İngiltere ve diğer farklı ülkelerden dış ticaret işlemleri oluyor. Gelecek seferde daha iyi olacağına inanıyoruz.” dedi.

“Gümrük İşlemleri Daha Hızlı ve Daha Kolay”

Hava kargo işlemlerinde Bursa’nın İstanbul’a kıyasla önemli avantajları olduğunu ifade eden Yazıcı, şöyle devam etti: “Yıllardır işlemlerimizi İstanbul’da yürüttüğümüz için oturmuş bir sistemimiz vardı. Şimdi Bursa’da yeni bir sistem oturtmaya çalışıyoruz. Bursa her şeyden önce gümrük işlemlerinin daha az yoğun olduğu bir yer. İşlemler rahat, kolay müdahale edilebilir ve daha hızlı şekilde ilerliyor. Belli taşıma ve saklama koşullarını gerektiren ürünlerimiz de yer alıyordu. Güvenli ve sorunsuz bir işlem gerçekleştirdik. Aynı zamanda Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Medikal Komitesi’nde başkan yardımcısı olarak görev alıyorum. Lojistik A.Ş.’yi tercih ederek Odamızın iş dünyamıza sunduğu bu hizmetin canlandırılması ve firmalarımız tarafından daha aktif şekilde kullanılmasına destek vermek istedik.”

“Yurt Dışında Birden Çok Firma ile Çalışıyoruz”

Faaliyet alanlarına ilişkin de bilgi veren Yazıcı, KromoGEN Biyoteknoloji’nin 40 yıldan fazladır laboratuvar teknolojileri alanında faaliyet gösteren Dirim Tıp firması ile aynı grup çatısı altında yer aldığını bildirdi. Özellikle adli genetik, adli kimya, gıda güvenliği, klinik genetik laboratuvar teknolojileri alanlarında Türkiye ve yurt dışında yüksek teknolojiyi bilgi ve tecrübeyle birleştirerek hizmet verdiklerini kaydeden Yazıcı, “Gıda ve yem analizi yapan laboratuvarlar tarafından kullanılan laboratuvar kimyasalları, reaktif ve sarf malzemelerinin de üretimini gerçekleştiriyoruz. Endüstriyel mikrobiyolojik kalite kontrol ürünleri olarak geçiyor. Tarım ve Orman Bakanlığımızın yetkili laboratuvarlarının yapmış olduğu analizlerde kullanılan malzemeler bunlar. Aynı zamanda gıda işletmelerinin kalite kontrol laboratuvarlarında da kullanılıyor. Yine Bakanlığımızın yetkilendirmiş olduğu ruhsatlı özel gıda kontrol laboratuvarları ve üniversiteler ile araştırma enstitüleri de araştırma amaçlı yapılan projelerde bu ürünleri kullanıyor. Yurt dışında birden fazla firma ile çalışıyoruz. İngiltere, Macaristan, Almanya gibi farklı ülkelerden işbirliği yaptığımız firmalar var. Yurt içi ve Azerbaycan başta olmak üzere Türk cumhuriyetlerinde çalışmalarımız bulunuyor. Bursa Ticaret ve Sanayi Odamıza ve Lojistik A.Ş. yetkililerine destekleri için teşekkür ediyoruz.” dedi.

Editör: Erdal ŞAHAN