DİA Yazılım Genel Müdürü Suha Onay, “Bursa, Türkiye’de iş dünyasının yeni pazarlara açılması ve küresel işbirlikleri kurması açısından dikkat çeken illerimizden birisi. Bursa dijital dönüşüme ayak uydurmayı hızlandırır ve işletmeler e-faturaya geçiş sürecini süratle tamamlarsa hem maliyetten hem de zamandan tasarruf ederler.” dedi.

E-faturaya geçişte yüzde yüz bulut teknolojisi kullanan işletmelerin kazandığını da sözlerine ekleyen Onay, “Günümüz teknolojisinde zaman ve emek tasarrufu adına e-fatura hizmetini kullanmak büyük avantajlar kazandırıyor. E-faturaya geçişte yüzde yüz bulut teknolojisi kullanan işletmeler maliyeti azaltıp, işlerini kolaylaştırıyor. E-fatura kesen işletmeler için satış, tahsilat gibi çok sayıda süreç hızlıca gerçekleşiyor. Zorunluluk kapsamına girmeseler bile e-dönüşüme adım atmalarını tavsiye ediyoruz.

E-dönüşüm işletmeleri korkutmamalı

Firma eğer yeni kurulmuş veya küçük ölçekli yani belirli limitler altında fatura kesiyor ise; istisna meslek mensupları hariç, en başta kağıt fatura düzenleyebilirler. GİB’in belirlediği kurallar ve limitler çerçevesinde zorunlu geçiş veya isteğe bağlı geçişler sonradan olmaktadır. E-dönüşüme ayak uydurmak işletmeleri korkutsa da, aslında hiç zor değil. Özellikle DİA üzerinden entegratörlük hizmeti almak isteyenler için, ön başvuru süreçleri tamamlanmış firmalarda aynı gün içinde aktivasyon yapabiliyoruz.

E-irsaliye ile ürünleri sevk edebiliyor, e-arşiv ile son kullanıcıya, e-fatura ile bir e-fatura mükellefine resmi belgelerini tamamen dijital bir altyapı ile elektronik ortamda iletebiliyorlar. Zorunlu e-faturaya geçiş dönemi işletmeleri maddi ve manevi asla korkutmamalı. Değişime ilk adımı atacakları bu süreçte DİA olarak üyelerimizin her aşamada yanındayız.” şeklinde konuştu.

Editör: Erdal ŞAHAN