Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in tören alanındaki yerlerini almasının ardından iki ülke millî marşları çalındı, iki lider daha sonra tören kıtasını selamladı.

Tören sonunda heyetlerin takdiminin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, baş başa görüşmeye geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, heyetler arası görüşmenin açılışında bir konuşma yaptı.

Milletin teveccühüyle yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından önce KKTC'ye ardından da Bakü'ye geldiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, gösterdikleri ev sahipliği dolayısıyla Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'e şükranlarını ifade etti.

Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin tüm dünyada gıpta ile takip edildiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun son örneğinin Türkiye'de yaşanan deprem felaketinde görüldüğünü hatırlattı.

“MÜTTEFİKLİK SEVİYESİNE YÜKSELTİLEN İLİŞKİLERİ HER ALANDA GELİŞTİRME KARARLILIĞINDAYIZ”

Azerbaycan hükûmeti ve halkının Türkiye'nin acısını kendi acısı olarak paylaştığını, heyetlerin hemen deprem bölgesine geldiğini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yüreği bizimle çarpan her bir Azerbaycan neferine şahsım ve milletim adına minnettarım” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şuşa Beyannamesi ile müttefiklik seviyesine yükseltilen ilişkileri her alanda geliştirme kararlılığında olduklarının altını çizerek, şunları kaydetti: “Şuşa Başkonsolosluğumuzu istediğiniz zaman açmaya hazırız. Hakan (Fidan) Bey o konuda da hiç geciktirmeden... Şuşa’daki Başkonsolosluğumuz açılabilirse, bu başta Ermenistan olmak üzere bütün dünyaya ayrı bir mesaj olacaktır. Maarif Vakfımız Azerbaycan makamlarının da desteğiyle eğitim öğretim alanındaki faaliyetlerini sürdürüyor. İnşallah gelecek sene okulumuzun yeni eğitim kampüsünü hizmete açmış olmayı planlıyoruz. Değerli kardeşimle ikili görüşmemizde özellikle Hazar geçişli orta koridor ve bu bağlamda Bakü Tiflis- Kars demir yolu hattını da bir an önce ele almamızda büyük fayda var.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, karşılama töreni öncesinde eski Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in kabri, Azerbaycan Şehitliği ve Türk Şehitliği'ni ziyaret ederek çelenk bıraktı.

Editör: Erdal ŞAHAN