Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın Batı'dan aldığı silahlarla Rusya'nın iç bölgelerine saldırmasına izin verilmesi durumunda, Moskova'nın da ABD ve Avrupa ülkelerini hedef alacak mesafeye konvansiyonel füzeler konuşlandırabileceğini söyledi.

Putin, St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu (SPIEF) kapsamında dünyanın önde gelen haber ajanslarının yayın editörlerinin sorularını yanıtladı.

Üç saati aşkın süren mülakat, Rus liderin 2022'de başlayan Ukrayna işgalinden bu yana yabancı basının temsilcileriyle gerçekleştirdiği ilk toplantı.

Batı'nın, "Rusya'nın asla nükleer silah kullanmayacağı" yönündeki düşüncesinin yanlış olduğu ve Kremlin'in nükleer doktrininin hafife alınmaması gerektiğini söyleyen Putin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Nedense Batılı ülkeler, Rusya'nın kesinlikle nükleer silah kullanmayacağına inanıyor. Bizim nükleer doktrinimiz var. Bir bakın ne diyor... Birilerinin eylemleri egemenliğimizi ve toprak bütünlüğümüzü tehdit ederse, elimizdeki tüm imkanları kullanmanın mümkün olduğunu düşünüyoruz. Bu hafife alınmamalı. Yüzeysel olarak değerlendirilmemeli."

Putin: Batılı devletleri vuracak mesafeye füze konuşlandırırız

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in "Ukrayna'nın, Rusya topraklarını vurmak için Batılı silahları kullanmasına izin verilmesi" yönündeki çağrısını da değerlendiren Putin, füzelerin farklılık arz ettiğinin altını çizdi.

Bununla birlikte Kiev'in Rusya'yı daha güçlü silahlarla vurmasına izin verilmesinin Batı'yı, Rusya ile (doğrudan) bir savaşa doğru sürükleyen ciddi bir tırmanış olacağı uyarısında bulundu.

Moskova'nın buna yanıtının Batılı füzeleri vurmak olacağını söyleyen 71 yaşındaki Rus lider, özellikle de Amerikan ATACMS'ın yanı sıra, İngiliz ve Fransız füze sistemlerinin ismini zikretti.

Moskova'nın, Ukrayna'nın Rus topraklarını bu tür füzelerle vurmasına izin veren devletleri vuracak kadar yakınlarına benzer yüksek teknolojili, uzun menzilli füzeler yerleştirmeyi düşündüğünü de söyleyen Putin, şu ifadeleri kullandı:

"Eğer bu ülkelerin Rusya Federasyonu'na karşı bir savaşın içine çekildiğini görürsek, aynı şekilde hareket etme hakkımızı saklı tutarız. Genel olarak bu çok ciddi sorunlara giden bir yoldur."

Ancak Putin, bu füzeleri nereye konuşlandırmayı düşündüğü konusunda ayrıntı vermedi.

10 yıldır kayıp olan Malezya uçağı 6 saniyelik bir ses kaydı sayesinde bulunabilir 10 yıldır kayıp olan Malezya uçağı 6 saniyelik bir ses kaydı sayesinde bulunabilir

kaynak: euronews

Editör: Erdal ŞAHAN