Demirören AŞ tarafından tamamen yerli ve milli olarak üretilen ‘Asfaltmatikile asfalt onarımlarına çevreci ve hızlı bir çözüm sunuluyor. Sıfır atık prensibiyle geliştirilen proje ile 5 metrekarelik bir alan, 10 dakikada tamir edilerek ömrü uzatılabiliyor.

KIZILÖTESİ YÖNTEMLE ONARIM YAPILIYOR

Nilüfer ve Kestel Belediyesi yöneticilerine yapılan lansmanda Türkiye’de ilk ve tek nitelikli bir çalışmaya imza attıklarını belirten ve aynı zamanda Barakfakih Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İş Adamları Derneği (BARSİAD) ve Demirören AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Arif Demirören, “Firmamıza ati kızılötesi asfalt onarım cihazı, araç üstü otomasyonlu bir şekilde hizmet veriyor. Esasında asfalt tamiratı, zorlu bir süreçtir. Geliştirdiğimiz özel teknoloji ile bu süreci çok daha hızlı ve kolay şekilde halledebiliyoruz. Problemli bölgeyi kızılötesi sistemle, tersine mühendislik marifetiyle ısıtıyoruz. 8-10 dakikada 6 santimetre derinliğe kadar inebiliyoruz. Isıtılan asfaltı karıştırıyoruz, eksilmiş olan katkılarını da ilave ederek yerinde tamiratı gerçekleştiriyoruz. Sıfır atık prensibiyle yapılan bu çalışma sonrasında hem hızlı, hem de maliyet açısından uygun şekilde tamiratımızı gerçekleştirmiş oluyoruz. 2 yıl önce başladığımız projede başarılı sonuçlar elde ettiğimiz için çok mutluyuz.” diye konuştu.

TAMAMEN ÇEVRECİ BİR ÇÖZÜM

Yaz-kış, gece-gündüz fark etmeksizin uygulanabilen teknoloji sayesinde birçok konuda tasarruf sağlandığını da belirten Arif Demirören, “Önceden 16 kişilik bir ekip, 8 araç ve 1 silindirle yapılan asfalt tamirat işlemi; bu teknolojiyle 3-4 kişi, 1 araç ve 1 silindirle çözümlenebiliyor. Önceden kesilerek yapılan tamir işleminde asfaltın kaynaşması çok mümkün olmuyordu, bu da kolay deforme olmasına sebep oluyordu. Geliştirdiğimiz teknolojiyle her iki tarafa da termal sıcaklık uygulandığı için karışım ve kaynaşma çok daha sağlıklı oluyor. Bu da uygulama yapılan bölgenin uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Tamamen milli olarak geliştirdiğimiz Asfaltmatik, çevreci çözüm üretiyor. 5 metrekarelik bir alanda yaklaşık bin 250 kilo asfalt kullanılır. Geliştirdiğimiz uygulamada ise mevcut asfaltı malzeme olarak değerlendiriyoruz. Önceden bu asfalt uygunsa dönüşüme, değilse de atık bölgesine gönderilirdi. Ama şimdi, yerinde sıfır atık prensibiyle tamir edilerek kullanılmaya devam ediyor.” dedi.

TÜRKİYE’DE İLK VE TEK

Asfaltmatik uygulamasını hayata geçirmeden önce yurt dışındaki örnekleri detaylıca incelediklerini de kaydeden Demirören, “Özel teknolojimiz, bugün ülkemizin birçok ilinde belediyeler tarafından kullanılıyor. Dar alanlarda ‘kelebek’ adı verilen modelle çözüm üretiyoruz. Son derece sessiz çalışma imkânı sağlayan yöntemimiz, yeni teknoloji sayesinde hastanelere yakın bölgelerde bile rahatlıkla kullanılabiliyor. Sıfır atık prensibiyle çalışan, yerli teknolojiye dayalı çalışmamızın uygulama alanını önümüzdeki süreçte genişleteceğiz.” ifadelerini kullandı.

Editör: Erdal ŞAHAN