Anksiyete Nedir? 

Anksiyete, kişinin istemsiz şekilde yoğun kaygı, korku ve huzursuzluk yaşadığı bir ruh sağlığı sorunudur. Genellikle stresle ilişkilendirilir ve bazen somut bir neden olmadan ortaya çıkabilir.

Belirtileri Nelerdir? 

Anksiyetenin belirtileri arasında gerginlik, panik ataklar, nefes darlığı, ağız kuruluğu, sürekli endişe hissi, uyku bozuklukları gibi durumlar bulunur. 

Tetikleyen Sebepler?

23 Nisan'da Bursa Büyükşehir 23 Nisan'da Bursa Büyükşehir

 Anksiyete, çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Stres, travmatik olaylar, genetik faktörler, kimyasal dengesizlikler gibi faktörler anksiyete gelişiminde etkili olabilir.

Tedavisi Nedir? 

Anksiyete tedavisi, bireye göre değişebilir. Psikoterapi (terapi), ilaç tedavisi, rahatlama teknikleri ve yaşam tarzı değişiklikleri anksiyete tedavisinde kullanılabilir. Bir uzman tarafından değerlendirilip uygun tedavi yöntemi seçilir.

Uzman Klinik Psikolog Hatice Börek, '' Uykusuzluk, anksiyete gibi psikiyatrik sorunlarla ilişkilendirilebilir ve bazen bu sorunlar uykusuzluğa yol açabilir. Özellikle anksiyete, uykuya dalma süresini uzatarak uykusuzluğa neden olabilir. Bu nedenle, anksiyete belirtileri olan kişilerde uyku düzenine dikkat etmek önemlidir.''dedi.

Editör: Erdal ŞAHAN