Babam hala birilerinde yaşıyor ve birilerinin yaşamasına vesile oldu” 

Babasının beyin ölümünden sonra organları vasıtasıyla başka bir aileye umut olduklarından dolayı duygularını ifade eden ''Bahadır Tatlıöz''; “Organ bağışı ile sizden sonra da aslında umudu kalmayan insanın ailesiyle tekrar buluşmasını sağlıyorsunuz. Biz bunu şahsen deneyimledik. Bizim için acı bir tecrübeydi ama diğer aile için bir umut oldu. 2021 senesinde babamızı beyin kanamasından kaybettik. Nihayetinde acı da olsa kabullenmemiz gereken beyin ölümü gerçekleşmişti. Beyin ölümünden sonra ailecek bize bir fırsat doğdu. Babamızı kaybettik ama babamızın başka bedenlerde yaşayıp başka insanların hayatlarına dokunma ihtimali vardı. Karar verirken pek tereddüt etmedik. Tercihimizi hemen yapıp sonra da bu konunun hep takipçisi ve destekçisi oldum. Ölmüş bir bedene zaten zarar veremezsiniz, sonunda da iki seçenek kalıyor; babamızın işe yarar organlarının toprağa gidip çürümesi ya da babamın başka bedenlerde tekrar hayat bulması. Babam hala birilerinde yaşıyor ve birilerinin yaşamasına vesile oldu” dedi. 

Etkinlik dahilinde Prof. Dr. Karabulut, “Dünya sıralamasında Türkiye kadavra organ bağışında 40, canlıdan canlıya bağışta 3. sırada” dedi. Hayati önem taşıyan organ bağışı ile ilgili aslında hemen hemen her gün toplumda farkındalık oluşturmak adına bilgilendirmeler ve etkinlikler düzenlenmeye devam ediyor. Medicana Ataköy Hastanesi de bu kapsamda babasını kaybettikten sonra herkese örnek organ bağışı ve sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çeken ''Bahadır Tatlıöz'' ile bir araya geldi. Hastanenin Genel Cerrahı Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Karabulut’un da sağlık perspektifinden değerlendirmelerde bulunduğu seminerde katılımcılarla konunun hassasiyeti ve aciliyeti paylaşıldı. 

Üniversiteli gençler FinTech fikirleriyle   Kuveyt Türk Ideathon’da yarıştı Üniversiteli gençler FinTech fikirleriyle Kuveyt Türk Ideathon’da yarıştı

“Binlerce insan sırada bekliyor” 

Hayat kurtaran organ bağışı ile ilgili Türkiye’de hala daha yeteri kadar farkındalık oluşmadığını ve bu sebeple de binlerce insanın sırada beklediğini hatırlatan Prof. Dr. Mehmet Karabulut, “Her ne kadar son zamanlarda organ bağışı ile ilgili farkındalıklar artsa da henüz istediğimiz seviyeye maalesef ulaşamadık. En son 2021 verilerine göre ülkemizde yaklaşık 50 bin civarında organ bağışı için sırada bekleyen insanlar vardı. Bu insanlardan yalnız 2 bin 800 kişiye organ bağışı gerçekleşmişti” dedi. 

Editör: Erdal ŞAHAN