Türkiye, EURO 2024’ün en pahalı 10 takımı arasında Türkiye, EURO 2024’ün en pahalı 10 takımı arasında

Maserati GT2 ile ilk kez yarışan LP Racing pilotları Leonardo Gorini ve Luca Pirri, otomobilin gösterdiği üst düzey performans sayesinde pole pozisyonda farkını ortaya koydu. Yarışın ilk gününde Maserati GT2 podyumun 2. basamağına çıktı ve 2. yarışı da tamamlayarak ilk 10’da 7. sırada yerini aldı. GT2, Maserati’nin tarihi ve unutulmaz yarış anlarına bir yenisini daha ekledi. 

Avrupa serisindeki ilk yarış, Maserati'nin MC12 ile GT yarışlarında 13 şampiyonluktan oluşan başarı dizisini sergilediği 2000'li yıllara dönüşünü temsil ediyor. %100 Modena üretimi olan bu otomobil, yaklaşan 2024 sezonunda Maserati’nin yarış otomobili kreasyonunda göz alıcı tasarımı ve yüksek performansıyla yerini alacak. 

İtalyan markanın hem hayranları hem de meraklıları için hayallerdeki otomobil olan Maserati GT2, pistler için görkemli tasarımının yanı sıra, Maserati MC20 spor otomobilinin detaylarını yansıtıyor. Maserati GT2, virajlardaki zorlukların üstesinden gelmek için Nettuno V6 Twin Turbo motoru taşıyor. 

Maserati, bu adımıyla bir başka önemli dönüm noktasına daha imza atıyor. 2022'nin sonlarında marka yeni yarış stratejisini duyurduktan sonra, 2023'te uluslararası motor sporlarının en büyük kategorilerine adını veriyor. Maserati, motor sporlarının dünü, bugünü ve geleceği arasındaki köprüyü yeniden inşa ediyor. 

Maserati CEO'su Davide Grasso GT2 ile çıkılan yolculukta; "GT yarışına dönüşüyle Maserati, heyecan verici ve iddialı motor sporları tarihinde önemli bir sayfa daha yazıyor. Geçmişte unutulmaz anlara imza attığı yarışlara geri dönerek Maserati’nin kimliğini gözler önüne seriyor. Yarış pistinden otobanlara uzanan yolculukta, her zaman direksiyonun ardındaki heyecan duygusunu önemseyen Maserati, bir arzu nesnesi olduğunu kanıtlıyor. Maserati GT2, yarış dünyasının geleceğine yönelik pasaportumuzdur.” dedi.

Maserati Corse Başkanı Giovanni Sgro yeni yarış otomobili için: “Daha iyi bir başlangıç düşünemezdik. Bugün GT2’nin rekabetçi ruhunu kanıtladık ve sonuçtan çok memnunuz. Bizim için piste geri dönmek eve dönmek gibi. Maserati'nin yarış alanında uzun bir geçmişi var. Maserati’nin DNA'sı tutku ve rekabetten oluşuyor. DNA’mız hem otomobillerimize hem de yarış pistleri için özel ürettiğimiz yarış otomobillerimize yansıyor. Maserati GT2'yi, GT şampiyonasında başlangıç çizgisinde görmek markanın geçmiş dönemlerdeki görkemli başarılarını hatırlatırken, motor sporlarınının en iyisi olmak için çabamızı ortaya koyuyor.” dedi. 

Editör: Erdal ŞAHAN