Türkiye’nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com’un araştırmasına göre, erken rezervasyon da yaptırsanız Antalya, Bodrum gibi tatil yörelerinde 5 gecelik her şey dahil tatilin maliyeti 30-40 bin TL. “Otel bana lüks, pansiyonda kalırım” deseniz dahi, aynı süre için en az 10-15 bin TL konaklama ücreti ödemek gerekiyor. Buna yemek ücreti de eklendiğinde kişiye maliyeti otellerden pek de aşağı kalmıyor.

Yurt içinde konaklama ücretleri enflasyonun etkisiyle sürekli artarken, dövizdeki artışın enflasyonun gerisinde kalması yurt dışı seyahatleri çok daha cazip hale getirdi.

İŞTE EN UYGUN FİYATLI YURT DIŞI DESTİNASYONLAR

Öyle ki Bodrum, Antalya’da 5 günlük her şey dahil denize sıfır otel tatili ile Fas, Tunus, Mısır’da bir hafta denize sıfır otel tatili için aynı ücret ödeniyor. Üstelik Türkiye’de ulaşım için ayrı ücret ödemek gerekirken, söz konusu ülkelere gidiş geliş uçak ücretleri de tura dahil oluyor.

Yunanistan ve adaları da uygun fiyatlı yurt dışı tatili için alternatifler arasında yer alırken, tur ücreti uçak biletinin bile altında destinasyonlar da mevcut. Sırbistan-Belgrad, Arnavutluk-Tiran, Karadağ, Gürcistan-Batum en çok tercih edilen uygun fiyatlı yurt dışı tur güzergahları arasında yer alıyor.

TATİL, SEYAHAT SATIN ALIMLARI İNTERNETTE DAHA AVANTAJLI

Avantajix.com Dijital Pazarlama Direktörü Sevda Köseibiş, TL bazında fiyatların çok yükselmesine karşın, dövizle satılan ürünlerin fiyatlarının aynı kalmasının yurt dışı tatili daha uygun hale getirdiğini söyledi.

Avantajix.com üzerinden yapılan satın almalara da bu değişimin yansıdığını kaydeden Köseibiş, şu bilgileri verdi:

“Tatil bir ihtiyaç ama artık maliyeti oldukça yüksek hale geldi. Bu yüzden insanlar, en uygun tatile ulaşmak için çok kapsamlı araştırmalar yapmaya başladı. Tatilini internet üzerinden tatil satın alanlar çok arttı. Geçen yıl internetten dolar bazında tatil, seyahat satışları yüzde 167 artmış, 10 milyar ABD Doları’nın üzerine çıkmıştı. Bu yıl artışın rekor düzeyde olmasını bekliyoruz. Önceki yıllara göre Avantajix üzerinden tatil, seyahat sitelerine giderek yurt dışı tur satın alanlar da 2 kat arttı. Tatil, seyahat siteleri, Avantajix üzerinden gelenlere yüzde 1,5 ile yüzde 12 arasında nakit para iadesi veriyorlar. Bu da daha ucuz tatil yapma, Avantajix’ten gelecek nakit parayla bir başka ihtiyacı karşılama imkânı sağlıyor.”

Editör: Erdal ŞAHAN