Final Eğitim Kurumları’nın eğitim yayıncılığı alanındaki köklü deneyimini kültür-sanat alanına taşıyarak çocukları ve gençleri nitelikli edebiyatla buluşturmayı hedefleyen Final Kültür Sanat Yayınları, Dünya ve Türk Edebiyatı’ndan özenle seçilmiş bir diziyle genç okurların karşısında!

Gençleri klasik edebiyatla tanıştırma vizyonuyla Türk ve Dünya Edebiyatı’ndan Klasikler serisine yelken açan Final Kültür Sanat Yayınları’nın yeni yayın dizisinde Sabahattin Ali’nin “Kürk Mantolu Madonna”sından Oscar Wilde’ın “Mutlu Prens”ine, Halid Ziya Uşaklıgil’in “Mai ve Siyah”ından , Lev Tolstoy’ın “İnsan Neyle Yaşar?’’ adlı yapıtına edebiyat tarihinin en önemli klasikleri yer alıyor. Türk Edebiyatı ve Dünya Edebiyatı’ndan Klasikler serisi, Final Kültür Sanat Yayınları bünyesinde Belce Ünüvar’ın yer aldığı deneyimli bir editör ekibi tarafından hazırlandı.

Final Kültür Sanat Yayınları’nın ortaokul ve lise öğrencilerinin kitaplıklarına klasik eserleri eklemek amacından yola çıkarak hazırladığı  Klasikler Serisi’ndeki yapıtlar özenli çevirileri ve ilgi çeken tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Gençlerin dünyasına seslenebilmek için dil ve içerik olarak sadeleştirilen eserlerin her biri, yazarın dünyasına kapı aralayan biyografi bölümü ve dönemin atmosferini aktaran tarihî arka plan ile zenginleştirildi.

Final Kültür Sanat Yayınları’nın  bu özel koleksiyonu, Türk Edebiyatı ve Dünya Edebiyatı eserlerinden seçmeler olmak üzere ikiye ayrılıyor. Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından özenli bir seçkiye oluşturulan Türk Edebiyatı klasikleri arasında Sabahattin Ali’nin “Kürk Mantolu Madonna”sından Halid Ziya Uşaklıgil’in “Mai ve Siyah”ına, Namık Kemal’in “Vatan Yahut Silistre”sinden Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın “Gulyabani”sine zamanın ötesine geçen pek çok yapıt yer alıyor.

Yayınevi, ‘’Dünya Klasikleri’’ başlığı altında ise Oscar Wilde’dan “Mutlu Prens”, Lev Tolstoy’dan “İnsan Neyle Yaşar?” ve Arthur Conan Doyle’dan “Sherlock Holmes: Kızıl Soruşturma”  adlı eserlerin de yer aldığı edebiyat klasiklerini  sadeleştirilmiş ve özenle notlandırılmış edisyonlarıyla ortaokul ve lise öğrencilerine sunuyor.

Final Kültür Sanat Yayınları, Klasikler Dizisi ile öğrencileri Türk ve dünya edebiyatının klasikleriyle tanıştırarak dil becerilerini geliştirmeyi; eleştirel düşünce yetilerini, kültürel birikimlerini ve bu sayede edebiyat zevklerini de zenginleştirmeyi hedefliyor. 

Editör: Erdal ŞAHAN