Yıldırım’ın İhtiyaçları Tavan Yapmışken; Belediyecilerin Kış Uykusuna Dalmaları Kabul Edilemez! Yıldırım’ın İhtiyaçları Tavan Yapmışken; Belediyecilerin Kış Uykusuna Dalmaları Kabul Edilemez!

IBIA EXPO Fuarı'nın açılış konuşmasını yapan IBIA Yönetim Kurulu Başkanı Osman Güler konuşmasında, '' Yatak üreticilerine teknoloji ve hammadde sağlayan, dünyada 40 milyar dolarlık hacme sahip olan yatak üretim sektörünün, tedarikçi firmaları tarafından kurulan uluslararası yatak endüstrisi derneği, (ıbıa) ile birleşik fuarcılık tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ıbıa expo yatak yan sanayi ve teknolojileri fuarı’nın açılışına hoş geldiniz.

Uluslararası yatak endüstrisi derneği ibia yönetim kurulu ve üyeleri adına sizleri saygıyla selamlıyorum. Bu tarihi günde siz değerli misafirlerimizler ile birlikte olmaktan çok mutluyuz. Bizim için çok değerli bu günümüzde bizleri yalnız bırakmadığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Yatak üreticilerine 10 farklı dalda, makina, kumaş, yay, sünger, keçe, tela, elyaf, kimya, aksesuarlar, tekstil ürünleri gibi konularda, komponent ve teknoloji hizmeti veren uluslararası yatak endüstrisi derneği ibia, 2021 yılının şubat ayında 22 öncü firma temsilcisi tarafından kurulmuş olup, bugün itibarı ile üye sayımız 140’a ulaşmıştır. Yatak yan sanayi olarak; 25 bin kişilik istihdamımız ve 3 milyar dolar üretim kapasitemiz ile yaklaşık 150 ülkeye 2 milyar doların üzerinde ihracat yapmaktayız. Bu veriler çok da bilinmeyen sektörümüzün ülkemizin ekonomisine olan katkısını göstermektedir. Geçen sene ilkini gerçekleştirdiğimiz, ıbıa expo fuarı’nın çok başarılı geçtiğini söyleyebilirim. 300’ün üzerinde markasıyla 150’den fazla yerli ve yabancı firma katılımıyla gerçekleştirdiğimiz bu fuara 91 ülkeden, 320 şehirden 5 bin 750’si uluslararası alıcılar olmak üzere toplam 22 bin 467 sektör profesyoneli ziyaret etmişti. Türkiye olarak dünyada 5 – 6 sırada olan sektörümüz, aramızdaki sinerji ve ibia expo 2022 fuarının da etkisiyle, bugün çin’den sonra ikinci konumuna yükselmiş olup makina ve kumaş gibi farklı dallarda, firmalarımız artık sektörü yönlendiren konumuna ulaşmıştır. Biraz da bu seneki fuarımız hakkında bilgi vermek istiyorum. Ibıa expo 2023 fuarı 20 bin metre karelik bir alanda yaklaşık 200 yerli ve yabancı katılımcısı ile amerika’dan, hindistan’a,  orta doğu’dan avrupa’ya kadar geniş bir kitleden 100 de fazla ülkeden   35 bin civarında sektörel profesyonellerini ağırlamaya hazır. Bugün açılışını yaptığımız fuarda katılımcılar yeni, teknolojik ürünlerini sergiliyerek, ürünlerini daha iyi tanıtma fırsatı bulacak bunun sayesinde geniş bir ticari gelişmeler beklemekte olup 2 milyar dolar civarında olan yıllık ihracatlarını ıbıa expo yatak yan sanayi ve teknolojileri fuarı’nın katkıları ile 3 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. Bu inanç ve azimli çalışmalarımızla türkiye’yi inovatif ve teknolojik ürünlerin yanı sıra, jeopolitik konumu vize ve seyahat kolaylıkları ile İstanbul’u yatak üreticilerinin ticaret merkezi yapmaya kararlıyız. Sözlerimi tamamlarken katılımcılarımız  ile bizleri onurlandırdığınız için sizlere şükranlarımı sunuyorum. Fuarımızı birlikte gerçekleştirdiğimiz Bifaş Fuarcılığın Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Vural’a,   değerli çalışma arkadaşlarına, tabi ki bizlere inanarak, güvenerek, fuarımıza katılan üyelerimize ve emeği geçen her kese teşekkür ediyor, sizleri bir kez daha saygıyla selamlıyorum'' dedi.