Otizmli öğrencilere verilmek üzere resim ve mektuplar öğrenciler tarafından yazıldı. Panolar hazırlandı. Tüm okul öğretmen ve öğrencileri farkındalık için kırmızı giyerek okula geldiler. Müzikler eşliğinde balonlar uçuruldu. 

Okul rehber öğretmenleri ve özel alt sınıfı öğretmenleri tarafından bilgilendirmeler yapıldı. Ve öğrencilere eğlenceli bir farkındalık günü yaşatıldı. Okul müdürü Ahmet Yaşar GÜNDÜZ konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

KKTC CUMHURBAŞKANI ERSİN TATAR’A ANLAMLI HEDİYE KKTC CUMHURBAŞKANI ERSİN TATAR’A ANLAMLI HEDİYE

  Otizm Günü, her yıl 2 Nisan'da dünya genelinde otizm spektrum bozukluğuyla yaşayan bireyleri ve ailelerini desteklemek, farkındalığı artırmak ve otizm konusunda toplumsal kabulü teşvik etmek için kutlanmaktadır. Bu yılın teması, "Farklı Güçler, Ortak İnsanlık" olarak belirlendi. Otizm, sosyal etkileşim, iletişim ve davranışlarda tekrarlayıcı kalıpların görüldüğü bir nörogelişimsel bozukluktur. Ancak, her otistik bireyin deneyimi farklıdır ve birçok yetenek ve güçlü yanı vardır. Dünya Otizm Günü, otizmi olan bireylerin hayatlarını daha iyi anlamak ve onlarla empati kurmak için bir fırsat sunar. Toplumun her kesiminde, otizmi olan bireylere destek sağlamak ve onları topluma entegre etmek için daha fazla çaba göstermek önemlidir. Dünya Otizm Günü, otizmi olan bireylerin yaşamlarını daha iyi hale getirmek için yapılan çalışmaların bir vurgusudur ve herkesin, farklılıklara saygı göstererek daha kapsayıcı bir toplum oluşturmak için çaba sarf etmesi gerektiğini hatırlatır.   Dünya Otizm Günü'nün önemini ve amacını vurgularken otizmli olan bireylerin deneyimlerine ve güçlü yanlarına da dikkat çekmemiz gerekmektedir. Bu nedenle okulumuzda da bu günün önemine vurgu yapmak için öğrencilerimize anlamlı bir gün yaşattık.

Editör: Erdal ŞAHAN