Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, Orhangazi Trabzonlular Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen 21. Geleneksel Kadırga Şenliklerine katıldı.  16-17 ve 18 Haziran günleri Orhangazi İznik gölü kıyısında gerçekleşen kadırga şenliklerine birbirinden ünlü sanatçılar da sahne aldı. 3 gün süren Kadırga Şenliklerinde şenlik alanında toplanan binlerce Karadenizli yağmura rağmen gönüllerince eğlendi horon tepti.

Kadırga Şenliklerinin son günü olan Pazar günü ise protokol konuşmaları ve ödül töreni gerçekleşti. Pazar günkü etkinliklere Orhangazi Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın,  Başkan Yardımcıları, Siyasi Parti ilçe Başkanları, STK temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Orhangazi Trabzonlular Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel Birinci, Kadırga Şenliklerine destek veren tüm kişi ve kuruluşlara teşekkür etti. Orhangazi Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, Orhangazi Trabzonlular Kültür ve Dayanışma derneğini yıllardır bu geleneği sürdürdüğü için kutladı.

Daha sonra kürsüye gelen Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın 21. Geleneksel Kadırga şenliğinde yaptığı konuşmada, “Sevgili Trabzonlu hemşehrilerim. Geleneklerine ve doğduğu topraklara bu kadar sahip çıkan çok fazla toplum yoktur. Trabzonlu hemşehrilerim bunu gayet iyi bir şekilde başarmaktadır. Bunu birçok olaydan ama özellikle yıllardır Kadırga Şenliklerini hem yaşamanızdan, hem de bizlere yaşatmanızdan anlıyorum. Bu güzel etkinlik için Başta Orhangazi Trabzonlular Dernek Başkanımız ve Yönetimi olmak üzere,  emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Değerli hemşehrilerim, kültürel şenlikler dayanışmayı, birlik olmayı, memleketine ve topraklarına sahip çıkmayı temsil eder. Ayrıca bu şenlikler, Millet olmanın da tapusudur. İnşallah bu şenlikleri yıllar boyu sürdüreceksiniz, bizlerde böyle güzel bir ortamda olma şansına erişeceğiz. Değerli hemşehrilerim, sevgili misafirler. Açık söylemek gerekirse Bu şenliklere katılmaya başlamadan önce kadırga şenlikleri dendiğinde Deniz aracı olan Kadırga’yı anlardım. Öyle ya, Trabzonlular çok iyi denizcidir. Bu Kadırga da olsa olsa o Kadırga olur. Oysa Bu Kadırga Çepni boylarına bağlı kadir Ağadam, 2300 rakımlı kadırga yaylasından geliyormuş. Sizlerde Kadırga yaylasında o gün bu gündür yapılan Kadırga şenliklerini alıp Orhangazimizin İznik gölü kıyısına getirdiniz. Ne iyi etmişsiniz. Gönlünüze sağlık, emeğinize sağlık” dedi.

Konuşmaların ardından Orhangazi Trabzonlular Derneği Başkanı Yüksel Birinci tarafından Kadırga Şenliklerine verdiği desteklerinden dolayı Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın’a Plaket taktim ederek teşekkür etti.

Editör: Erdal ŞAHAN