Kimya sektörünün lider şirketlerinden Kayalar Kimya, 5-6 Aralık’ta İstanbul’da gerçekleştirilen Paintistanbul & Turkcoat Kongresi’ne katıldı. Boya ve boya hammadde üreticileri ile akademisyenleri buluşturan kongrede inovasyon, sürdürülebilirlik, fonksiyonellik, dijitalleşme, yapay zeka gibi sektörün geleceğini şekillendiren konular ele alındı.

Kongre, sektörün önemli isimlerinden Mustafa Tunçgenç’in “Türk Boya Sanayisinin Tarihi ve Bugünü” konulu sunumuyla başladı. Kongrenin ikinci gününde “Boya Sektöründe Sürdürülebilir Yenilikçi Yaklaşımlar” başlıklı panele Kayalar Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Kenan Kayalar konuşmacı olarak katıldı. Kayalar, Dyo Boya Fabrikaları Genel Müdürü Mutlu Uysal, Basf Türkiye Genel Müdürü Tolga Demirözü, Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yusuf Menceloğlu, Eva Danışmanlık Kurucu Ortağı Dr. Engin Çörüşlü ile birlikte boya sektörünün geleceğini değerlendirdi.

Kayalar Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Kenan Kayalar, Ar-GE’nin sektör için öneminin altını çizdi. Sektörün gelişimi ve yurt dışında, özellikle Avrupa pazarlarında daha fazla yer bulmak için Ar-Ge’yi işin daha fazla merkezine almak gerektiğini belirten Kayalar, “Şu anda boya sanayi olarak gelişmekte olan kıtalara satış yapıyoruz, onlardan çok daha iyi bir noktadayız. Ancak hedefimiz hep daha ilerisi olmalı. Avrupa pazarında bugünden daha fazla pay almak için Ar-Ge’ye daha çok yatırımı yapmalıyız” dedi.

BTSO EVM'de Enerji Yöneticisi Eğitimleri Devam Ediyor BTSO EVM'de Enerji Yöneticisi Eğitimleri Devam Ediyor

Kayalar Kimya Hakkında

Temelleri 1976 yılında atılan Kayalar Kimya, boyadan verniğe, su bazlı dış mekân ahşap boyasından endüstriyel boyaya zengin ürün gamıyla bugün sektörün lider kuruluşları arasında yer almaktadır. Kayalar Kimya çatısı altında mobilya boyası ve verniği üreten ve alanında Pazar lideri olan Genç, “Boyanın Ustası” sloganı ile pazara renk getiren Düfa, ahşap malzemelerin kullanım ömürlerini minimum bakım faaliyetleri ile uzatan Woodsol, ve Güney Kore’nin en büyük firmalarından biri olan Noroo Paint ile 2012 yılında gerçekleştirdiği stratejik ortaklıktan doğan Genç Noroo markaları bulunmaktadır. Avrupa’nın en büyük mobilya boya ve vernik üreticilerinden biri olan Kayalar Kimya; Asya, Avrupa ve Afrika’da 55’e yakın ülkeye ihracat yapmaktadır.

Editör: Erdal ŞAHAN