Eğitimcilerimizden Gülhanım Çelik ve ekibinin önemli projesi olan ''TÜBİTAK BİLİM EXPRESİ'' hayata geçti. 

Proje kapsamında, psikososyal destek konusunda deneyimli atölye liderleri, uzman oldukları alanlarda 26 farklı atölye uygulanmıştır. Projenin amacı, deprem sonrası mağduriyetlerin ve gerilemelerin önüne geçmek ve bireylerin yaşadıkları sosyal, ruhsal ve duygusal problemleri aşmalarına yardımcı olmaktır. Fen içeriği, bilimin doğası ve bilim-teknoloji-toplum arasındaki ilişki, bilimsel okuryazarlığın temelini oluşturur ve fen eğitiminin önemi yadsınamaz bir gerçektir.

Proje, Arsuz Expo alanı, Arsuz Çetillik ve Defne Dursunlu Çadırkent alanlarında gerçekleştirilmiştir. Mini Ekoloji Bahçem, Origamiyle Doğa, Su Roketi, Higrometre, Uçmadan Önce Düşmelisin, Kağıt Hikayeler, Hangi Takımda, Evreni Anlat, Pet Şişeden Balık, Kimin Fosili, Ak Kuyruklu Geyikler, Bir Metre Kare, Magnus Etkisi, Akıllı Sera, Çılgın Sıvı Dünyası, Çalışkan Zihinler, Gökyüzü Gözlemi, Motşüben Şapka, İstasyon, Gecemi Aydınlatıyorum, 48 Dakikada Mavi Bilye etrafında Dolanabilir miyim?, Su Roketi gibi birçok atölye çalışması gerçekleştirilmiştir.

Proje, TÜBİTAK 4007 özel çağrısı kapsamında destek almaktadır. Ayrıca, Arsuz Belediyesi, Stellar lab, Celestron teleskop firması ve Atölye Vizyon projeye destek vermiştir.

Editör: Erdal ŞAHAN