Genel Başkan Yardımcısı Hilmi Şanlı alınteri dökülmeden elde edilen her kazancın haram olduğunu ve insanları tembelliğe alıştırarak ruh ve beden sağlığını bozduğuna işaret ederek şu açıklamayı yaptı;

PİYANGO BİLETİ “KUMARDIR, HARAMDIR”
Şanlı,”Yeni yıla girmeye sayılı günler kala, bilet bayilerinin önünde kuyrukların oluştuğunu görmekteyiz.
Bir devletin en başta gelen görevlerinden birisi de; vatandaşlarını kumar ve benzeri haksız kazanç yollarına sapıp da tembelliğe ve kısa yoldan zengin olma hayaline kapılarak ruh ve beden yapılarının bozulmasının önüne geçmektir. Ama ne yazık ki bizim ülkemizde Milli Piyango adı altında kumar oynatılarak milyonlarca vatandaşını çalışmadan kazanma, alın teri dökmeden servet sahibi olma yoluna teşvik edilmektedir. Bununla da yetinilmiyor Yılbaşı Piyangosu adı altında bir kişiye 400 milyon TL verileceği günler öncesinden ilan edilerek adeta çalışmadan kazanma, kısa yoldan köşe dönme isteği matah bir şeymiş gibi halka sunuluyor ve alın teri ile çalışıp kazanma bir nevi anlamsızlaştırılıyor. Bunun için yüzbinlerce genç -imalat sektöründe büyük işçi açığı olmasına rağmen- 30 gün çalışmanın sonucu verilen asgari ücretle çalışmak yerine 400 milyon TL kumardan kazanma ümidiyle boş geziyor.

Bu konuda Din İşleri Yüksek Kurulu, “Piyangonun, Toto, Loto, İddaa vb. şans oyunları oynamanın hükmü nedir?” şeklinde kendilerine sorulan soruya şu şekilde cevap vermiştir:
“Taraflardan birisinin kazanıp diğerinin kaybetmesi esasına dayalı bütün şans oyunları kumar kapsamında değerlendirilip haram kılınmıştır. Zira bir taraf kaybederken, diğer taraf da hak etmeden kazanmaktadır. Buna göre şans faktörüne dayalı olan Piyango, Toto, Loto, İddaa, müşterek bahis, Ganyan gibi tertip ve oyunlar da kumardır ve haramdır. Bu tür kumarların, geniş kitlelerin iştirak etmesi sebebi ile zararı daha da yaygın olmaktadır. Bu tür oyunların hâsılatından bazı kuruluş ve hayır kurumlarının yararlanması, onları meşru hale getirmez ve haramlık hükmünü değiştirmez. Bu yollardan birisiyle elde edilen kazançlar, sevap beklenmeyerek yoksullara veya hayır kurumlarına verilmelidir. Hz. Peygamber bu tür haram kazançların harcanmasının ve güya sadaka olarak verilmesinin mümkün olmayacağını haber vermiştir.”

İslâm, bir taraftan helâl kazanç peşinde koşmayı Allah yolunda cihada denk sayarak alın teri ile elde edilen kazancın değerine dikkat çekerken; öbür taraftan faiz, kumar, hırsızlık gibi yollardan haksız mal edinmeyi yasaklamıştır. Başkalarına ait malları meşru olmayan yollarla almak ve yemek haramdır .

Türk Diyanet Vakıf-Sen olarak; Milli Piyango’nun kaldırılmasını istiyoruz.
Hükümetimizin her türlü zararlı alışkanlıklar, kumar vb kötülüklerle verdiği mücadele taktire şayandır. Buradan başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere TBMM den Milli Piyango Kurumunun kapatılması ile ilgili gerekli çalışmaların yapılmasını bekliyor ve talep ediyoruz.” dedi

Editör: Erdal ŞAHAN