Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars, en düşük emekli aylığının 10 bin liraya yükseltilmesi ile SSK ve Bağkur emeklilerinin aylıklarına yüzde 5'lik ilave artışın kamuoyunun beklentilerin altında kaldığını belirterek, söz konusu artışların gözden geçirilmesini talep etmekteyiz.

Pars,  açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü Kabine Toplantısı'nın ardından 7 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığının 10 bin liraya, SSK ve Bağkur emekli aylıklarının da yüzde 5 ilave artışla yüzde 42,6'ya yükseltildiğini açıkladı.

                Diğer taraftan; memur ve memur emeklilerine uygulanacak olan %49,25’lik zamla beraber, emekliler arasında gelir adaletsizliği de giderek artmaktadır. Bu durumun ortadan kaldırılması bütün emeklilerin ortak beklentisidir.

Türkiye Emekliler Derneği olarak daha önce kamuoyu ile de paylaştığımız taleplerimizi bir kez daha vurgulayarak diyoruz ki; ‘’En düşük emekli aylıkları asgari ücrete çekilmeli, bütün aylıklara seyyanen zam uygulanmalı ve üzerine emekli zammı uygulanmalı’’

Bu artışların hazineye oluşturacağı yük emeklinin insan onuruna yaraşır bir hayat sürmesinden daha önemli değildir. Son altı yıllık ENAG gurubunun yaptığı enflasyon hesabına göre yaptığımız hesaplamada en düşük emekli maaşı 30.000 (Otuz Bin ) TL oluyor

Açıklamalarına  Kenan Pars şöyle devam etti:

“Akıl mantıkla anlamak mümkün değil. Bağımsız enflasyon Araştırma Grubu ENAG Aralık ayı enflasyonunu yüzde 4,12 açıkladı. ENAG’a göre yıllık enflasyon yüzde 127,21. TÜİK ne açıklıyor Aralık ayı için yüzde 2,93  yıllık  enflasyonda yüzde 64,77 dir. Tüketicinin hissettiği enflasyon oranı en az yüzde 180 dir.  Bu resmen hırsızlıktır. Emeklinin hakkını çalmaktır. Toplumun en mağdur kesimi emekliyi ölüme sürüklemektir.

Cumhuriyetin 100 üncü yılında 2024 emekliler yılı olarak ilan edildiğinde 10.000 Milyon emekli açlık sınırının altında maaş alıyor. Marketin, pazarın , kasabın yolunu unuttu torunlarına bir simit parası ve harçlık veremiyor. Sayıları 16 Milyona yakın Emekli, dul ve yetimlerini yok sayanlar, açlığa yoksulluğa sürükleyenler şunu iyi bilsinler; Emekliler sadaka istemiyor. Yıllarca çalışıp ülke ekonomisine değer katmış bu insanlar insanca yaşamak için hakları olanı istiyor. Sosyal Güvenlik sistemine yıllarca prim ödeyerek emeklilik hakkını alan bizlere külfet gözüyle bakılıyor. Emeklilik külfet değil, yıllarca çalışıp, prim ödeyip kazanılmış en kutsal haktır.

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞININ ASGARİ ÜÇRETTEN AZ OLMASI KABUL EDİLEMEZ.

Aralık ayı Açlık Sınırı 14.431 TL , Yoksulluk Sınırı ise 47.009 TL Asgari Ücret son yapılan artışla 17.002 TL oldu. En düşük emekli aylığı ise 10.000 TL. Dul ve yetimlerimiz daha da düşük emekli aylığının asgari ücretten az olması kabul edilemez. Bir toplumun refahı emeklinin yaşam standartlarıyla ölçülür. Emekli açlıkla, sefaletle yaşamaya çalışıyor. Emeklinin mutfağında yangın var. Bu yüzden bizim talebimiz yetmez ama en düşük emekli aylığının asgari ücrete endekslenmesi ve yapılacak artışın SEYYANEN bütün emeklilere verilmesidir. Seçim öncesi emeklilerin talepleri değerlendirilmelidir. Seçimden seçime hatırlanan emeklinin artık vaatlere karnı tok. Emekli sandığa giderken yapılanları da yapılmayanları da unutmayacaktır’’

Karaman Mahalesi Muhtar Adayı Hatice Avcı İddialı Karaman Mahalesi Muhtar Adayı Hatice Avcı İddialı

Aklımızla alay ediyorlar. Biz emekliler hüsrana uğradık.’’ Emeklilerin feryadını duymuyorlar, duymak istemiyorlar. Sesimizi duyurmamız için sokaklara inmemiz gerekiyorsa onu da yaparız. Tüm emeklileri çatımız altında birleşmeye çağırıyorum. Emekliler kendi davasında birleşmediği sürece sesimizi duymamaya devam edecekler. Bir olalım, güçlü olalım, hakkımızı alalım’’

Ülkemizin içinde bulunduğu zor koşulların farkındayız ancak; devletimizin emeklisine verdiği değer maalesef ortadır. Emeklilerin de çalışmak zorunda kalmadan, çocuklarına , torunlarına , konu komşusuna muhtaç olmadan , sıcak evinde karnı tok , insan onuruna yaraşır. Bir şekilde yaşamını idame ettirecek sahip olması hakkıdır.

Sayın, cumhurbaşkanımız ve Parlamento’daki milletvekilleri, emelinin iki silahı var , biri hayır duası , biride bedduası -, emekli altı yıldır hayır dua etmiyor. Emeklilerin hayır duası ana , baba duasıyla eş değerdir. Bir an önce emeklilerin sesine kulak verilmesini istiyoruz.

Editör: Erdal ŞAHAN