Üsküdar Üniversitesinin İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği çerçevesinde liselere yönelik olarak gerçekleştirilen “Bilim ve Fikir Festivali”, bu yıl 9. defa düzenleniyor. 

“9. Bilim ve Fikir Festivali”nin Üniversitesi NP Sağlık Yerleşkesi İbni Sina Oditoryumunda düzenlenen protokol imza töreni öncesinde İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür, Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazife Güngör, Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Yönetim Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan tarafından açılış konuşmaları gerçekleştirdi.

Doç. Dr. Yentür: “Bilgi ile ekilen tohumlar yeşerecek.”

İstanbul genelinde görev yapan milli eğitim ilçe şube müdür ve yöneticilerinin katıldığı programda İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür, bilgiyi nakletme ve var olanı anlatmanın çok da anlamlı olmadığını ifade ederek, değişen ve gelişen dünyada bilgi ve teknoloji çağını Türkiye olarak güçlü bir şekilde gerçekleştirmenin önemine vurgu yaptı.

Bilgi ile ekilen tohumların yeşereceğine dikkat çeken Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür, “Biz doğal olarak değişeceğiz, değişerek gelişeceğiz, gelişerek de olgunlaşacağız. Bu olgunlaşmamız bizlere yeni fikirlerin, yeni icatların, yeni keşiflerin kapısını açacak.” dedi.

Yeni dünyada analiz ve sentez yapabilen, bilgiden yeni bir bilgi üretebilen, öğrenmenin yollarını arayan, meraklı, ilgisi peşinde koşan öğrencilerin ideal model olduğunu da kaydeden Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür, iyi öğretmenin ilham veren kişi olduğunu da dile getirdi.

Prof. Dr. Güngör: “Sizlerle birlikte samanyolu olmak istiyoruz.” 

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazife Güngör de yaptığı konuşmada, üniversitelerin eğitim ve öğretim kurumları olarak yaptıklarıyla gündeme geldiğini ifade ederek, Üsküdar Üniversitesinin Üsküdar’ın ufuklarında doğan bir yıldız olduğunu, önümüzdeki yıllarda da Türkiye’ye ve dünyaya parlayan bir yıldız olmak istediklerini dile getirdi.

Prof. Dr. Güngör, “Bu biz tek başımıza gökyüzünde parlayan bir yıldız olmak istemiyoruz, biz hep birlikte, sizlerle birlikte samanyolu olmak istiyoruz.” dedi. 

Prof. Dr. Tarhan: “Eğlenceli ve disiplinli olursa kalıcı öğrenme oluyor.”

Açılış konuşmaları kapsamında son olarak kürsüye gelen Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Yönetim Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Bilim ve Fikir Festivali fikrinin ortaya çıkış hikâyesini anlattı. 1990’lı yıllarda nörobilim devrimi olduktan sonra insan beyni nasıl en iyi öğrenir sorusuna çalışıldığını belirten Tarhan, eğlenceli ve disiplinli olursa kalıcı öğrenme olduğunun görüldüğünü dile getirdi.

Bu kapsamda Bilim ve Fikir Festivalinin eğlence ve disiplini bir araya getirdiğini ifade eden Prof. Dr. Tarhan, ilkinin 2013 yılında yapıldığını, Covid döneminde ve 6 Şubat depremlerinden dolayı 2 festivalin yapılmadığını belirtti.

Prof. Dr. Tarhan festivalle, teknolojiyi birleştirme, Teknofest proje fikrinin de bu projeden çıktığını hatırlatarak, “Türkiye için güzel bir şey oldu. Bu festivalin hala devam etmesinin sebebi gençler.” dedi.

Gençlerin heyecanlı ve istekli proje yaptığını da kaydeden Prof. Dr. Tarhan, TÜBİTAK panel sisteminin uygulandığını, öğrencilerin projeleriyle gelerek tek tek hocalara fen, sosyal ve sağlık alanındaki projelerini anlattıklarını söyledi.

Prof. Dr. Tarhan: “2013’teki ilk festivalin teması ‘Yapay Zekâ’ idi.”

Prof. Dr. Tarhan, 2013’teki ilk festivalin temasının ‘Yapay Zekâ’ olduğunu da hatırlatarak, Mavi Beyin Projesinin o dönemde gündemde olduğunu kaydetti.

ChatGPT ‘nin yalnızlığa çare olarak hediye edildiğini de ifade eden Prof. Dr. Tarhan, yapay zeka konusunda gelen projelerin çokluğuna işaret etti.

Tarhan: “Gençler masumiyet, dürüstlük ve iyi insan arıyor.”

“Ben Türkiye’de gençlere çok güveniyorum. Z kuşağı hep eleştiriliyor ama yaşın verdiği zayıf tarafları da var… Onları iyi yönlendirirsek, onlara iyi örnek olursak çok iyi şeyler yapacaklar.” diyen Prof. Dr. Tarhan, gençlerin masumiyet, dürüstlük ve iyi insan aradığını da dile getirdi.

Z kuşağının küresel olarak geldiğini, açık, şeffaf, dürüst insanları örnek aldıklarını da anlatan Tarhan, bu özellikleri olmayan insanları da değersizleştirdiklerini ifade etti.

20 yüzyılın bilgi çağı olduğunu, 21. Yüzyılın da bilgelik çağı olacağını vurgulayan Tarhan, 5 yıllık bir çalışma sonucu Mutluluk Bilimi kitabını hazırladıklarını ve öğrencilerin istifadesine sunduklarını söyledi.

Prof. Dr. Tarhan, gençlerin ruh sağlığını güçlendirmek için bir şeyler yapmak gerektiğini de dile getirerek,  Mutluluk Bilimi kitabının rehber öğretmenlerin işini kolaylaştıracağını da kaydetti.

Prof. Dr. Konuk: “Gençlere hayal etmeyi öğretmeliyiz.”

Proje tanıtım toplantısında ayrıca Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Bilim ve Fikir Festivali Koordinatörü Prof. Dr. Muhsin Konuk “Bilim ve Fikir Festivali Bilgilendirme Sunumu” gerçekleştirdi. Prof. Dr. Konuk, konuşmasında Einstein’ın “Hayal gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayal gücü tüm dünyayı kapsar.” Sözüne atıfta bulunarak, hayallerin beynin dinlenmesini sağlayarak, yaratıcılığı artıracağını dile getirdi.

Prof. Dr. Konuk, “Gençlere hayal etmeyi öğretmeliyiz.” diye konuştu.

Prof. Dr. Konuk: “Deliler Ocağı bütün varlığını, ruhunu, bedenini, her şeyini ülkesine adamış insanlardan oluşuyor.”

Osmanlı Devleti zamanında “Deliler Ocağı” var olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Konuk, “Deliler Ocağı bütün varlığını, ruhunu, bedenini, her şeyini ülkesine adamış insanlardan oluşuyor.” dedi.

Deliler Ocağının ordunun önünde Akıncı güçleriyle beraber fetihleri hazır hale getirdiğini anlatan Prof. Dr. Konuk, “Ben bu ülkenin bir vatandaşı olarak ve ömrünü bu ülkeye adamış bir insan olarak şunu sizlere sormak istiyorum; ‘Yeni Türkiye için bu Deliler Ocağına kayıt olmaya var mısınız?” sorusuna, salondan “Varız” yanıtı geldi. 

Yeni Türkiye yüzyılının yeni Türkiye bin yılı olmasını da dileyen Prof. Dr. Konuk, “Yeniden bir dünya kurulsun ve o dünyada biz gözünün içine bakılan bir ülke olalım. Bu ülke olabilmesi için bize düşen en önemli görev Deliler Ocağına üye olmak ve bir deli gibi orada çalışmak.” dedi.

“Üsküdar’da Bilim ve Proje Serüvenim”

Üsküdar Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünden TRGENMER Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Cihan Taştan da “Üsküdar’da Bilim ve Proje Serüvenim” başlıklı sunumunda, projeleri hakkında bilgi vererek, ilk yerli gen ve kanser tedavisi ile DMD Gen tedavisinin belli bir aşamaya geldiğini anlattı.

Yerli SMA gen tedavisi üstünde çalıştıklarını da anlatan Dr. Öğr. Üyesi Cihan Taştan, uzay yolculuğuna katılacak Türk astronotun da Uluslararası Uzay İstasyonunda Üsküdar Üniversitesi Transgenik Hücre Teknolojileri ve Epigenetik Uygulama ve Araştırma Merkezi (TRGENMER) tarafından geliştiren “Message (Microgravity Associated Genetics) Bilim Misyonu” projesini gerçekleştireceğini hatırlattı.

Dr. Öğr. Üyesi Cihan Taştan, lise öğrencilerinin üniversite altyapısı içinde projelere dahil etmenin önemine de işaret etti.

Festival protokolü imzalandı

Sunumların ardından bu yılki teması “Senin Fikrin, Senin İcadın!” olan “9. Bilim ve Fikir Festivali” protokolü Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür ile Prof. Dr. Nevzat Tarhan tarafından imzalandı. 

Akşam yemeğinin yenildiği programda toplu aile fotoğrafı çekildi.

30-31 Mayıs 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Türkiye’nin ilk Bilim ve Fikir Festivaline proje için son başvuru tarihi 15 Mart 2024.  Festivalde dereceye giren öğrencilere tüm kategorilerde toplam 300 bin TL ödül dağıtılacak.

Editör: Erdal ŞAHAN