Toplumsal cinsiyet eşitliği bilincine hizmet eden, kadın haklarını savunan ve kadın gücünü destekleyen çok değerli markalar, marka temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve fikir liderlerinin katılımı ile düzenlenen tören, ‘Daha İyi Bir Dünya’ temasıyla gerçekleşti.

Şubat ayında kadının ekonomik hayata katılımı için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen “İş Pozitif Kadın İstihdamı Projesi” ne verdiği destekler ve kadın istihdamı dolayısıyla Keskinoğlu firmasına bakanlık tarafından “İş Pozitif” plaketi takdim edilen Matlı, Yörsan markasıyla da kadın dostu olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Mudanya Belediye Başkanı Deniz Dalgıç, İddialara Avukat Üzerinden Cevap Verdi! Mudanya Belediye Başkanı Deniz Dalgıç, İddialara Avukat Üzerinden Cevap Verdi!

Matlı Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı; “Kadının iş hayatında çok önemli bir rolü olduğunu biliyor ve kadın istihdamına katkıda bulunmaktan dolayı gurur duyuyoruz. Kadının toplumsal hayata katılımı yönünde yaptığımız çalışmaların ödüllendirilmesi ise bu yöndeki çabalarımızın doğru yolda olduğunu gösteriyor ve bizleri ayrıca motive ediyor. Bu ödüllerin alınmasında büyük emeği olan değerli ekibimi tebrik ediyorum. Birlikten güç alarak daha nice başarı hikayeleri yazacak ve ülkemize katkı sağlamaya devam edeceğiz.” dedi.

Matlı Şirketler Grubu Pazarlama Müdürü Tolga Yavuz da görüşlerini ileterek; “Bu ödüller bize umut ve güç veriyor. Biz, her işte olduğu gibi kadının hayvancılık alanında da fark yarattığını bu proje ile bir kez daha görmekten ve her geçen gün daha fazla kadın üreticinin sektöre kazandırılmasına katkı sağlamaktan çok memnunuz. Yörsan ürünlerimizle, kadın üreticilerimizin şefkatli ellerinden bize ulaşan sütleri sizlere sevgiyle eşsiz lezzetlere dönüştürmeye devam edeceğiz.” dedi

Yörsan, kadınların daha fazla ekonomik hayata katılmasını ve girişimlerinde başarılı olmasını desteklemek amacıyla 2022 yılında başlattığı “Kadın Üretici ile Omuz Omuza” projesiyle Türkiye genelinde kırsal kesimlerde hayvancılık yapan kadın girişimcilere destek vermeye devam ediyor. Kadın Üreticileri Destekleme Platformu’nda sütün kaynağında kalitenin ve verimin sağlanması için tecrübelerini kadın üreticilerle paylaşan Yörsan, verdiği makine-teçhizat destekleri ve Prof. Dr. İsmet Türkmen ve firma bünyesindeki teknik saha ekibi tarafından verilen eğitimlerle kadın girişimcileri destekliyor. Bu katkılarla birlikte kadın üreticilerin bilgiye anlık ulaşabilecekleri dijital platformlar üzerinden uzaktan destek çalışmaları da yapılıyor.

Bugüne kadar 20-60 yaş aralığında ve eğitim durumu ilkokuldan yüksek okula kadar değişen kırsal alandaki kadın üreticilerle gerçekleştirilen projede, katılımcıların verimli ve kazançlı hayvancılık sonuçlarının ölçülmesinin yanında, projenin sosyolojik açıdan da değerlendirilmesini sağlayacak sosyal etki raporları oluşturuluyor. Yanlış veya eksik teçhizat kullanımı nedeniyle, üretilen sütün en az %10’u kaybediliyor. Süt verimindeki kayıpların önüne geçilmesine ve hijyenik koşullarla süt teminine imkân veren bu projeyle hem kadın üreticiler, hem de Türkiye kazanıyor.

MATLI

Matlı Şirketler Grubu; 9 sektörde 27 şirketi, 11 markası, 10 binden fazla tedarikçisi, 5 bini aşkın çalışanı ve 81 ilde 1000’e yakın bayisiyle ülkemizin 7 bölgesinde faaliyetlerini sürdürüyor. Perakende sektöründe Keskinoğlu, Yörsan ve Burdan gibi markaları bünyesinde barındıran Matlı; besi ve süt çiftlikleriyle de Türkiye’nin protein ihtiyacının karşılanması yönünde gıda sektöründe büyüyor.

Matlı; başta Proyem, Burdan, Keskinoğlu ve Yörsan markalarıyla yem ve gıda perakendeciliği sektöründe büyümesini sürdürüyor. Türkiye’nin lider yem üreticisi, en büyük yumurta üreticisi, beş büyük süt üreticisinden biri ve en büyük tam entegre tavukçuluk tesislerinin sahibi olan Matlı; topraktan sofralara uzanan tüm süreci titizlikle yönetiyor.

Üretilen yemlerin bitkisel olması, ham madde tedarikinden başlayarak bilinçli hayvancılık uygulamalarıyla tüm tedarik zincirinin Matlı tarafından yönetiliyor olması, ürünlerin kalite ve lezzet farkını kaynağında oluşturuyor. Aynı zamanda 50.000 büyükbaş kapasiteli Bandırma Besi Çiftliği ve 1.800 büyükbaş kapasiteli Ömer Matlı Süt Çiftliği’nde sürdürülen araştırma çalışmaları sayesinde %20 verimlilik artışı sağlayacak yeni besleme modelleri keşfediliyor.

Matlı, bu faaliyetlerine ek olarak zeytinyağı, Ar-Ge, hayvancılık, lojistik, depolama, meyvecilik, sanayi yatırımları ve akaryakıt gibi çok çeşitli alanlarda da faaliyet gösteriyor.

Editör: Erdal ŞAHAN