Türkiye’nin lider sanayi kuruluşlarından ASAŞ, Cumhuriyetin 100’üncü yılı için çok özel bir projeye imza attı. Heykel Sanatçısı Seçkin Pirim, ASAŞ için geçmişten günümüze uzanan Cumhuriyet yolculuğunu simgeleyen 100 katmandan oluşan Atatürk heykeli tasarladı. Soyut bir Atatürk silueti olarak inşa edilen eserin merkezinde yer alan köprü; Atatürk'ün Cumhuriyetin temellerini atmış, modern Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmuş ve bu ülkenin topraklarında yetişen insanlar için bir köprü görevi üstlenmiş olmasını sembolize ediyor. ASAŞ için Cumhuriyet’in 100’üncü yılına özel tasarlanan 3 ton ağırlığındaki, yaklaşık 7 metre eninde ve 4 metre boyundaki alüminyum heykel, ASAŞSANAT Atölyesi’nde üretildi. 100.yıla özel olarak hazırlanan videoda; Seçkin Pirim’in çalışma tarzı olan katmanlardan oluşan heykelin yapım süreci, Cumhuriyet’in kuruluşu ve bunun için verilen mücadele ile özdeşleştirildi. İç yüzeyi parlak ve ayna özelliğinde olan eserin içine girenlerin kendilerini görebilmesiyle heykel ile verilmek istenen ‘Cumhuriyet’in eseri biziz, yüzü sensin’ mesajına vurgu yapılıyor.

“Cumhuriyet’in değerlerine sahip çıkıyoruz”

Malezya’ya direkt uçuşlar başlıyor Malezya’ya direkt uçuşlar başlıyor

ASAŞ Alüminyum Yönetim Kurulu Üyesi Safa Bayar Yavuz, Cumhuriyet’in 100’üncü yılına özel olarak hazırladıkları projenin kendilerini çok heyecanlandırdığını belirtti. Yavuz; “Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’i korumak hepimizin görevi. Sanata önem veren bir marka olarak Seçkin Pirim’in tasarladığı bu özel Atatürk heykeli aracılığıyla biz de Cumhuriyet’imiz ve değerlerine sahip çıkıyor, ‘Cumhuriyet’in eseri biziz” mesajı veriyoruz” diye konuştu. Seçkin Pirim de, ASAŞ ile iş birliği sonucunda ortaya çıkan eserin yapım sürecini Cumhuriyet’in kuruluşu ve bunun için verilen mücadele ile özdeşleştirdiklerini belirterek; “Heykelin ortaya çıkış süreci benim için de çok anlamlı ve gurur vericiydi. Cumhuriyet’in 100’üncü yılında böyle özel bir esere imza attığım için çok mutluyum. Heykelin, Cumhuriyet’e sahip çıkma noktasında, gören herkese ilham vermesi en büyük dileğim” dedi. 

‘Cumhuriyet’i koruyacak olan da Cumhuriyet’in eseri de biziz’

ASAŞ bu anlamlı proje ile ilgili bir de reklam filmi çekti. 26 Ekim’de tüm dijital platformlarda yayına giren, eserin sanatçısı Seçkin Pirim’in de yer aldığı filmde, Atatürk heykelinin tasarımından üretimine kadar tüm aşamaları görülüyor. Filmde Fırat Tanış’ın sesinden, eserin amacını özetleyen: “Bir eser hayal edin. Görenler hayran kalsın, duyanlar ilham alsın. Bir eser hayal edin. Sahibi milyonlar olsun. Bir eser hayal edin. Bedeli fedakârlıkla ödensin. Bir eser hayal edin. Etrafındaki her şeyi sarsın, korusun. Atamızın mirası, en değerli eseri Cumhuriyet 100 yaşında. Cumhuriyet’i koruyacak olan da, Cumhuriyet’in eseri de biziz. Yüzümüzde Cumhuriyet kararlılığıyla, nice asırlara…”  sözleri yer alıyor.

Editör: Erdal ŞAHAN