Mimar ve Mühendisler Grubunun  Bursa'da Yeni Başkanı  Ahmet Ercan Kızılcık Mimar ve Mühendisler Grubunun Bursa'da Yeni Başkanı Ahmet Ercan Kızılcık

BTÜ Mimar Sinan Yerleşkesi Turkuaz Salon’da düzenlenen programın açılışına, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra Vali Vekili Hamdi Bolat, Vali Yardımcısı Şeref Aydın, BTÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar, dernek temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Düzenlenen yarışmanın sadece sanatsal faaliyetten ibaret olmadığını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Bu aynı zamanda çağın en büyük meselelerinden olan uyuşturucu ile mücadelede farkındalık oluşturmaktır. Sizin yaptığınız bu filmler bağımlılık adına bir aşama olacaktır. Medeni cesaretini ortaya koyan tüm arkadaşları kutluyorum” dedi.

Bağımlılığın çağımızın en önemli sıkıntılarından birisi olduğunu belirten Vali Vekili Hamdi Bolat, alkol ve uyuşturucu gibi bağımlılıkların yanı sıra toplumsal sıkıntılara yol açan diğer bağımlılıkların hayatı her yönden etkilediğini ifade etti. Toplumun ve gençlerin bu tür sıkıntılardan kurtulması için devletin tüm imkanlarıyla çaba sarf ettiğini anlatan Bolat, bunun en güzel örneklerinden birisinin de kısa film yarışması olduğunu belirterek emeği geçenleri tebrik etti.
BTÜ Rektör Prof. Dr. Çağlar, bağımlılıkların başta gençler olmak üzere toplumun tüm kesimlerini olumsuz etkilediğini ifade etti. Bağımlılıkla mücadele konusunda Bursa’da önemli çalışmalar yürütüldüğünü anlatan Çağlar, BTÜ’nün de bu anlamda çeşitli etkinliklere imza attığını söyledi. Bursa Büyükşehir Belediyesi ile birlikte bir dizi çalışma yürüttüklerini dile getiren Çağlar, ‘Bağımlılık’ temalı kısa film yarışmasında emeği geçenleri kutladı.

Konuşmaların ardından dereceye girenlere, protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi. Yarışmada birinciliği ‘Bağımlılık’ filmiyle Ahmet Baha Coşkun alırken, 2’nci olan film ise Ayça Seymenoğlu Baş’ın ‘Boşluk’ filmi oldu. ‘Benim Canım’ filmiyle Ömer Bilal Aslan da üçüncülüğe layık görüldü. ‘B4N’ filmiyle Beyza Yıldır, ‘Kibrit’ filmiyle Fatma Zehra Sultan ve ‘Sütlach’ filmiyle Ahmet Duvar mansiyon ödülü almaya hak kazandı.

Editör: Erdal ŞAHAN