Daha önce Endonezya Başkonsolosu ve eşi tarafından hediye edilen geleneksel kıyafeti giyen Emine Erdoğan, iki ülke ilişkilerinin iyileştirilmesi için gösterdiği çaba dolayısıyla Büyükelçi İkbal'e teşekkür etti, bundan sonraki görevleri için başarı dileğinde bulundu.

Emine Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli depremlerde Endonezya'dan gelen yardımları ve arama kurtarma ekiplerini koordine etmek için Gaziantep ve Hatay'a giden ve 1 ay kadar sahada bulunan, eşi ve kızı da gönüllü faaliyetlerine katılan Büyükelçi İkbal'e şükranlarını sundu.

Büyükelçi İkbal de Türkiye'nin her zor dönemde Endonezya'nın yanında durduğunu, bu yardımın Türkiye'nin iyiliklerinin bir karşılığı olduğunu söyledi.

İki ülkenin zor günlerde birbirine destek verdiği ifade edilen görüşmede, 2018'de Endonezya'da meydana gelen depremde Türkiye'nin yardıma gelen ilk ülkelerden olduğu, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın, ülkelerini ilk ziyaret eden yabancı devlet adamı olduğu hatırlattı.

Büyükelçi İkbal, Emine Erdoğan'ın sıfır atık ve çocuklar konusundaki çalışmalarını yakından takip ettiklerini, ülkesine döndüğünde de ortak çalışmaları sürdürmek istediğini bildirdi.

EMİNE ERDOĞAN, ARNAVUTLUK BÜYÜKELÇİSİ ROBO VE EŞİ İLE GÖRÜŞTÜ

Arnavutluk'un Ankara Büyükelçisi Kastriot Robo ve eşi Teuta Robo'yu da kabul eden Emine Erdoğan, dost ülke Arnavutluk ile olan ilişkilerin, her alanda genişleyerek artması temennisinde bulundu.

Büyükelçi Robo da Emine Erdoğan'ın çalışmalarını Başbakanlık döneminden bu yana yakından takip ettiğini, Emine Erdoğan'ın 2008'de Başbakan eşi olarak Arnavutluk'a gerçekleştirdiği ziyareti hatırladığını söyledi.

Büyükelçi Robo'nun eşi Teuta Robo ise Emine Erdoğan'ın Türkiye'de kadın ve kız çocukları konusundaki çalışmaları başta olmak üzere, sıfır atık çalışmalarını ve Afrika'ya yönelik özel projelerini takip ettiğini dile getirdi.

Emine Erdoğan'ın çalışmalarının Türkiye'deki yabancı büyükelçi eşlerine ilham olduğunu aktaran Büyükelçi Robo, Türkiye'deki büyükelçi eşlerinin Emine Erdoğan'ı örnek alarak ilgi alanlarında etkinlikler düzenlediklerini anlattı.

Büyükelçi Robo, Emine Erdoğan'ın "Türk Mutfağı" kitabından faydalandığını ve çok beğendiğini sözlerine ekledi.

Editör: Erdal ŞAHAN