Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da gerçekleştirilen TRT World Forum’a katılarak, bir konuşma yaptı.

Bu yıl yedincisi düzenlenen TRT World Forum’da olmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, medeniyetlerin, kültürlerin, kıtaların ve insanların buluşma noktası İstanbul’da konukları ağırlamanın bahtiyarlığı içinde olduklarını belirterek, TRT’nin düzenlediği etkinliğin, farklı coğrafyalardan alanında yetkin isimleri buluşturan bir platform olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aralık ayında düzenlenen forumun, aynı zamanda geride bırakılan senenin muhasebesini yapmak için de önemli bir imkân sunduğuna da dikkat çekti.

Gazze’de 7 Ekim’den bu yana devam eden katliamların, sadece özgür değil aynı zamanda adaletli ve vicdanlı basının da önemini hatırlattığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, çoğu kadın ve çocuk 18 bine yakın masumun katledilmesinin, kâğıt kesiği kadar yer bulamadığı bir medya karartmasıyla karşı karşıya olunduğuna işaret etti. 

Gazze’de sadece kadın ve çocukların değil, çok zor şartlar altında görevini yapmaya çalışan basın mensuplarının da öldürüldüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, saldırılarda hayatını kaybeden gazeteci sayısının 70’den fazla olduğuna dikkat çekerek, “Daha vahimi, uluslararası basın kuruluşlarının bu tabloyu kabullenmesidir. Düşünebiliyor musunuz? Her gün bir gazeteci katlediliyor, ancak yıllardır bize basın özgürlüğünden dem vuran kurumların hiçbirinin gıkı dahi çıkmıyor” ifadelerini kullandı.

“KÜRESEL MEDYA KARTELLERİ, GAZZE’DEKİ VAHŞETİ GÖZLERDEN KAÇIRMAYA, GAZETECİ KATLİAMINI MEŞRULAŞTIRMAYA ÇALIŞMAKTADIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Küresel medya kartelleri, Gazze’deki vahşeti gözlerden kaçırmaya, Hamas bahanesiyle gazeteci katliamını meşrulaştırmaya çalışmaktadır. Basın özgürlüğü ve medya ahlakının ötesinde insan onurunu yerle yeksan eden bu vicdansızlığı, biz reddediyoruz. Bugün Gazze’deki gazeteci ölümlerine ses çıkarmayanların, yarın başka bir konuda söz söyleme hakları olamaz. Asıl olan bugün konuşmak, bugün yazmak, gerçekleri bugün anlatmaktır. Asıl olan mazlum ve mağdurların feryatlarını bugün duyurabilmektir. Türk basın-yayın organları, işte bunu yapmanın, işte bunu başarabilmenin gayretindedir.”

Her türlü riski göze alarak Gazze’den dünyaya hayati bir iletişim koridoru açan TRT ve Anadolu Ajansı ile diğer basın kuruluşlarını tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in yalanlarla örülü propaganda makinesine karşı yürütülen dezenformasyonla mücadele çalışmalarını takdirle karşıladığını ifade etti.

“İSRAİL, MEDYADAKİ PROPAGANDA SAVAŞINI DA KAYBETMEKTEDİR”

“Ege'yi barış ve iş birliği denizi hâline getirelim istiyoruz” “Ege'yi barış ve iş birliği denizi hâline getirelim istiyoruz”

İsrail güçleri, Türk basın mensuplarının hakikate ayarlı kameralarını kırmış olsa da, hakikatlerin ortaya çıkmasına engel olamadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm barbarlığına rağmen Gazzelilerin direniş azmini kıramayan İsrail, medyadaki propaganda savaşını da kaybetmektedir” dedi.

Olağanüstü bir gayret ve fedakârlık sergileyerek Gazze’deki insani dramı dünyaya duyuran medya mensuplarına şükranlarını sunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail saldırılarında hayatını kaybeden gazetecileri rahmetle yâd etti.

Editör: Erdal ŞAHAN