Fransız aşırı sağcı siyasetçi Le Pen'in alacağı karar, Orban'ın "Avrupa için Vatanseverler" grubunu Avrupa Parlamentosu'nda üçüncü büyük güç haline getirebilir.

Fransa'daki erken genel seçimlerin ilk turunu rakip ittifakların ve partilerin önünde tamamlayan Marine Le Pen'in Ulusal Birlik (RN) partisi, Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın 1 Temmuz'da kurduğu Avrupa Parlamentosu'nun (AP) yeni aşırı sağcı "Avrupa için Vatanseverler" ittifakına dahil olabilir.

Gruba son katılımlar, Cumartesi günü Danimarka Halk Partisi (DF) ve Belçika'nın Flaman milliyetçilerinden oluşan, bağımsızlık yanlısı Vlaams Belang partisinin dahil olması ile gerçekleşti. Böylece grup, AP'deki resmi tanıma eşiği olan 23 milletvekili sayısına ulaşmış oldu.

İsrail, Refah yakınlarındaki çadır kamplarını vurdu: 25 ölü, 50 yaralı İsrail, Refah yakınlarındaki çadır kamplarını vurdu: 25 ölü, 50 yaralı

Hareketin kurucuları arasında başta Orban'ın Fidesz'i olmak üzere Avusturya'nın aşırı sağcı Özgürlük Partisi (FPOe), Çekya'nın merkezdeki ANO Partisi yer alıyor. Daha sonra Portekiz'in aşırı sağcı Chega Partisi ile İspanya'dan Vox'un katıldığı duyuruldu.

treuronews

Editör: Erdal ŞAHAN