BUÜ Mennan Pasinli Atçılık MYO’da yeni tay sevinci yaşanıyor. Önceki yıllarda ilk iki taylarının dünyaya gelmesine sevinen MYO yönetimi, bu yıl da yeni bir taya kavuştu. Oyun ve gösteri atı olarak bilinen haflinger cinsi tay, henüz 1 günlük olmasına rağmen annesiyle birlikte atçılık birimi uygulama çiftliğinde özgürce koşmanın keyfini yaşadı. Üniversite ve MYO yönetimini sevindiren tay, öğrencilerin eğitimlerinde kullanılacak ve talep gelmesi durumunda döner sermaye üzerinden satışa konulabilecek.

EĞİTİMLERDE KULLANILACAK

Tayla ilgili açıklamada bulunan BUÜ Mennan Pasinli Atçılık MYO Müdürü Doç. Dr. Gülşen Goncagül, ”14 yaşındaki Parisienne Macar Halfinger ırkı kısrağımız dün bize güzel bir tay verdi. Bursa Uludağ Üniversitesi, Mennan Pasinli Atçılık Meslek Yüksekokulu eğitim faaliyetlerinin yanı sıra yetiştiricilik faaliyetlerini, paydaşları ile birbirini destekleyen bir meslek yüksekokulu olarak gerçekleştirmektedir . Meslek Yüksekokulumuzda öğrencilerimizin uygulamalı eğitimlerinde büyük önem veriyoruz. Parisienne’nin bütün gebelik sürecini öğrencilerimiz bahar döneminde gördüler, şimdiki başlayacak eğitim sürecinde ise tay yetiştiriciliğini görmüş olacaklar. Bundan sonra ise yeni gelen tayımız öğrencilerimiz ile birlikte yetişecek hem de bundan sonra binicilik için uzman hocalarımız tarafından hazırlanıp daha sonraki eğitim materyallerini kullanacağız” dedi.

İSMİNE HEP BİRLİKTE KARAR VERİLECEK

Yeni tayın üniversite bünyesinde doğan 3. yavru olduğunu söyleyen Goncagül; “Kendisine henüz bir isim vermedik. Biz çok seslilikten yana bir yönetimiz. Bu yüzden de oluşturduğumuz ve öğrencilerimizin de olduğu WhatsApp gruplarında yeni tayımızın ismiyle ilgili önerilerini sorduk. Çoğu Ulutay olmasını istedi. Hep birlikte düşüneceğiz ve üniversitemizin bu yeni tayına güzel bir isim bulacağız. Minik tayımızın üniversitemize, meslek yüksekokulumuza, hocalarımıza ve öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyoruz” açıklamasında bulundu.

KENDİ SEGMENTİNDE TÜRKİYE 3.SÜ

BUÜ Meslek Yüksekokulları Koordinatörü Prof. Dr. Çağatay Taşkın da; "Bursa Uludağ Üniversitesi toplam 15 meslek yüksekokuluna sahip. Bu okullarda toplam 20 bin öğrencimiz bulunmaktadır. Mennan Pasinli Atçılık Meslek Yüksekokulu da kıymetli eğitim kurumlarımızdan birisidir. Bu dönem YKS sıralamalarında Atçılık Meslek Yüksekokulu 3. sırada yer aldı. Toplam 12 segmenti bulunan programlar içerisinde bu başarıyı elde eden tüm MYO yöneticilerimizi, eğitimcilerimizi ve idari personelimizi tebrik ediyoruz" şeklinde konuştu.

Editör: Erdal ŞAHAN