Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, "Amacımız hem çevreyi korumak hem de ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için yakacak malzeme oluşturmaktır" dedi.

Atıklar Yararlı Hale Getiriliyor

Orhangazi Belediyesi, Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Park ve Bahçeler Birimi ekipleri, doğadan ve evlerden topladıkları atık malzemeleri kullanarak gelir seviyesi düşük vatandaşlar için yakacak üretiyor. Bu kapsamda, kuru dallar ve benzeri malzemeler evlerden alınan ahşap ağırlıklı masa, koltuk gibi ev eşyalarıyla bir araya getirilerek yakacak odun üretiliyor.

Hem Maddi Hem de Manevi Yönü Var

Mudanya Halitpaşa Mahallesin'de Heyelan Korkusu! Mudanya Halitpaşa Mahallesin'de Heyelan Korkusu!

Belediye Başkanı Bekir Aydın, çalışmayı şu sözlerle açıkladı. "Aslında yeterince işlemden geçirilirse günlük hayatımızda kullandığımız ve çöp zannettiğimiz birçok şey yeniden kullanılabilir hale gelebilir. Bizler, hem atıksız bir hayat planlarken hem de dönüştürülebilir malzemeleri ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için yakacak haline getiriyoruz. Bu çalışmamızın hem maddi hem de manevi bir yönü var.“

Çevre Dostluğuyla Sosyal Öngörü Bir Arada

Orhangazi Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Parklar ve Bahçeler Birimi personeli, doğadan topladıkları dalları ve odun parçalarını evlerden çöp olarak düşünülen koltuk, masa, sandalye gibi eşyaları dönüştürüyor. Bu eşyalar yakılabilecek şekilde küçük parçalara ayrılıp poşetleniyor ve ardından ihtiyaç sahibi vatandaşlarla buluşturuluyor. Orhangazi Belediyesi'nin bu çevre dostu ve sosyal sorumluluk projesi, hem çevre bilincini artırıyor hem de ekonomik olarak zor durumda olan vatandaşlara yardım eli uzatıyor. Belediye, sürdürülebilir bir yaklaşımla atık malzemeleri yeniden değerlendirerek çevreye ve topluma katkı sağlıyor.

Editör: Erdal ŞAHAN