“Hayallere Limit Yok” iddiasını para-atletizmin Altın Kızı Hamide ile güçlendiren koleksiyon, engelli bireyleri hayata daha çok katılmaya, toplumu ise onların önündeki engelleri kaldırmaya davet ediyor. 

Türkiye’nin engel tanımayan hazır giyim markası LC Waikiki, Limitless koleksiyonunu “Sen İstersen Limit Yok” sloganıyla geçtiğimiz yıl lanse ederek Türkiye’de bir ilke imza atmıştı. Marka bu yıl da Milli Paralimpik Atletimiz Hamide Doğangün ile İyi Giyinmek Herkesin Hakkı" misyonunu ve engelli bireylerin toplumsal hayatta daha görünür olmaları yönündeki taahhüdünü güçlendiriyor.

  

Limitless’ın Şampiyonu Hamide

 

LC Waikiki Mağazacılık Genel Müdürü Berna Akyüz Öğüt, LC Waikiki Limitless için neden Hamide Doğangün ile iş birliği yaptıklarını şöyle açıklıyor: 

“Koleksiyonumuza, limitleri kaldırma fikrinden yola çıkarak LC Waikiki Limitless ismini verirken iyi giyinmenin insanlar üzerindeki pozitif etkisinden hareketle, engelli bireylerin toplumsal hayatta daha fazla yer almalarını amaçlamıştık. Hamide, kaderiyle barışık, limitleriyle savaşan güçlü bir kadın. Onun hayat hikayesi ve başarıları, LC Waikiki Limitless koleksiyonunun temel mesajları olan kapsayıcılık, erişilebilirlik ve sınırları aşma ile uyum içinde. Hamide, “Eve Kapanmak Yok” diyerek yola çıkmış, “Spora Engel Yok” diyerek her koşulda yoluna devam ediyor. 5 aylık hamileyken bile Türkiye Şampiyonası’na katılıp şampiyon olması onu bizim gözümüzde de Limitless’ın şampiyonu yaptı. Biz de Hamide gibi güçlü, ilham veren bir sporcunun arkasında kalbimiz, desteğimiz olsun istedik.”

“Tabii ki sizi düşüneceğiz!”

 

Berna Akyüz Öğüt, Hamide Doğangün’ün koleksiyona sağladığı içgörüyü şu sözlerle özetliyor: 

“Hamide ile ilk bir araya geldiğimizde bize söylediği bir cümle, yaptığımız işe daha fazla inanmamıza, daha çok motive olmamıza yol açtı. ‘Sence engelli bireyler bu koleksiyonu gördüklerinde ne hissederler?’ diye sorduğumuzda ‘Bizi de düşünmüşler!’ diyeceklerini söyledi. Bu cümle ve ona yanıtımız tüm projenin amacını açıkça ortaya koyuyor aslında. İçinde bulunduğumuz moda perakende sektöründe kapsayıcılık adına bize düşen, engelli bireylerin engellenmeden yaşayabilmesini sağlamak. Engellilerin yaşadığı sorunlar onların engellerinden değil toplumdaki bariyerlerden kaynaklanıyor. Bu bariyerlerden birini kaldırmak üzere harekete geçiyor ve LC Waikiki Limitless koleksiyonuyla ‘Tabii ki sizi düşüneceğiz!’ diyebilmek istiyoruz.”  

Hamide Doğangün: “Limitlere takılmayı reddediyorum.”

Para-atletizm branşında uluslararası başarılara imza atan milli sporcumuz Hamide Doğangün ise LC Waikiki iş birliğini ve koleksiyona dair görüşlerini şöyle özetliyor: 

“Fiziksel bir engele sahipseniz, gündelik hayatta birçok engelle karşılaşıyorsunuz ve bu engeller çoğumuzu sosyal yaşamdan uzaklaştırıyor. Bu böyle olmak zorunda değil diye düşünüyorum. Ben çocukluğumdan beri, özellikle annemin desteğiyle, limitleri zorlamayı öğrendim. Hem spor hayatımda hem de anne olurken bu yaklaşımımı sürdürdüm. Önümüze çıkan engeller kadınlar için daha da fazla; pek çok önyargıyla mücadele etmeniz gerekiyor. Ben engelli bir kadın olarak bu limitlere takılıp kalmayı reddediyorum. LC Waikiki’nin Limitless koleksiyonunu ilk duyduğumda ‘Bizi de düşünmüşler! dedim. Koleksiyonun, bizim günlük yaşamda karşılaştığımız zorlukları anlayan ve bunlara çözüm sunan bir yaklaşımla tasarlandığı çok belli. Benim hedefim, 2024 Paris Paralimpik Oyunları’nda ülkeme dünya şampiyonluğu kazandırmak. Umarım ben de başkalarına ilham olabilir, engelli bireyleri, genç sporcuları ve özellikle kadınları hayatın her alanında taleplerini çekinmeden ortaya koymak konusunda cesaretlendirebilirim. Engellilik, çözülmesi gereken bir sorun değil; asıl engellilerin yaşadığı sorunların çözülmesi, önlerindeki engellerin kaldırılması bana göre önemli. LC Waikiki’nin attığı adımı bu anlamda çok değerli ve samimi buluyorum.”  

Çalışmaya, üretmeye, hayallere limit yok.”

Berna Akyüz Öğüt, LC Waikiki’nin 35 yıldır hazır giyim dünyasını daha adil bir moda anlayışıyla dönüştürdüğünü hatırlatarak şunları söyledi: 

“LC Waikiki, kurulduğu günden bu yana kapsayıcılığı ilke edinen, gelir farkı ne olursa olsun herkesi iyi giydirmeyi sorumluluk olarak üstlenen bir marka. Ürünlerimizin çeşitliliği, uygun fiyatlı olması, her yaşa ve bedene hitap etmesi, bu eşitlikçilik taahhüdümüzün bir yansıması.  Engelli dostu giyim seçeneklerini genişleterek özel gereksinimli bireylerin günlük yaşamda karşılaştıkları zorlukları azaltma ve yaşam kalitelerini artırma hedefimizin ardında da süreklilik arz eden bu yaklaşım yer alıyor. Bugün ülkemizde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre 2 milyon 500 binden fazla engelli yaşıyor. İş gücüne katılma oranı ise TÜİK verilerine göre erkeklerde %35,4, kadınlarda ise yalnızca %12,5. LC Waikiki Limitless koleksiyonu ile bir yandan engelli bireylerin kendi başlarına rahatça giyinebilmelerini sağlayarak bağımsızlıklarını desteklemeyi, diğer yandan da bu koleksiyona paralel farkındalık çalışmaları ile önlerindeki toplumsal bariyerlerin ortadan kalkmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz. 

LC Waikiki, Hamide Doğangün iş birliğiyle, engelli bireylerin modayı kendi şartlarında deneyimlemelerini sağlamak ve engellilikle ilgili toplumsal algıları değiştirmek için yeni adımlar atmaya önümüzdeki dönemde de devam edecek.

LC Waikiki Limitless Koleksiyonu- Ürün Özellikleri

Türkiye’nin İlk Engelli Dostu Koleksiyonu LC Waikiki Limitless, her biri özel olarak tasarlanmış 45 farklı üründen oluşuyor. Koleksiyonda dıştan düğme görünümünde, içerisinde cırt bant bulunan gömlekler, yakası cırt bantlar sayesinde kolayca açılarak giyilen tişörtler, belindeki bantlar sayesinde düğmesiz ve fermuarsız şekilde giyilebilen denimler, protez ve atel kullananlar için paçası açılabilir denimler, tekerlekli sandalye kullanan kişiler için diz bölgesinde tutma aparatı bulunan pantolonlar gibi hayatı kolaylaştıracak parçalar yer alıyor. Yalın ve modern çizgilerde tasarlanan koleksiyon, sade şıklığıyla günlük kullanıma uyum sağlıyor. Koleksiyonda, yetişkin kadın-erkek ürünlerinin yanı sıra bebek ve çocuk giyim ürünleri de bulunuyor.

 • Cırt bantlı gömlek ve pantolonlar:

Cırt bantlar giysinin kolaylıkla giyilip çıkarılmasını sağlıyor. Mesela gömleklerdeki bantlar dışarıdan bakıldığında düğme görüntüsüne sahipken aslında içeriden bantlı olarak tasarlandı.   Bu da kolay bir şekilde gömleğin giyilip çıkarılmasına olanak sağlıyor. 

Pantolonlarda da belde bulunan bantlar, fermuar veya düğme ilikleme gerektirmeden kolayca giyilmesini sağlıyor.

 • Tutma aparatlı pantolon:

Pantolondaki tutma aparatları, tekerlekli sandalyedeki bireylerin gerek bacaklarını tutarak kaldırmalarını gerekse de pantolonu yukarı doğru çekmelerini kolaylaştırmak üzere tasarlandı. Yine aynı şekilde yatarak hayatını idam ettiren bireylerin bu bantlardan tutarak doğrulmalarına da olanak sağlıyor. 

 • Geniş ve fermuar paçalı denim:

Ayağında atel takılı olan kişilerin pantolon paçalarını rahatlıkla genişletebilmesi düşünülerek tasarlandı. Koleksiyonun tamamında olduğu gibi bu ürünü de dileyenler bol paça olarak da kullanabilirler.

 • Karın bölgesinde pencere olan zıbınlar:

Karın bölgesinden beslenmek zorunda kalan kişileri düşünerek tasarlanan bir ürün. Ürünün göbek bölgesinde pat açıklığı bulunuyor. 

 • Kolları çıkabilen mont:

Kol hareketi sınırlı olan dezavantajlı bireylerin dış giyim ürünlerini rahatça giyip çıkarabilmeleri için kolu dışarıdan giydirilip fermuar ile gövdeye birleştirilebilen montlar tasarladık. 

 • Cırt bantlı sweatshirt ve tişörtler

Ürünlerin omuzlarında yer alan cırt bantlar sayesinde kafa bölgesi genişletilebilen sweatshirtler ve tişörtler sayesinde boyun bölgesinde sorun yaşayan ve düğme ilikleme imkânı olmayan kişilerin hayatlarını kolaylaştırmak için tasarlandı.

Prof. Dr. Tarhan: “Bizim aslında Allah ile dünyada online olmamız lazım.” Prof. Dr. Tarhan: “Bizim aslında Allah ile dünyada online olmamız lazım.”

Hamide Doğangün Kimdir?

Doğum Tarihi ve Yeri: 25.12.1993 İstanbul, Bağcılar

Branşı: Para Atletizm 

Klasifikasyonu: T53

Engel Nedeni: Omurilik Felci

 

 • Para Atletizm branşında milli sporcumuz olan Hamide Doğangün, aslen Sinoplu’dur. İstanbul’da yaşamaktadır.  Evli ve bir çocuk annesidir. 
 • 9 yaşındayken İstanbul’da sokakta oynarken trafik kazası geçiren ve uzun süre hastanede tedavi gören Hamide Doğangün, omurilik felçlidir.
 • Kazanın ardından tekerlekli sandalye kullanmaya başlamış ve tedavi süreci nedeniyle okuluna 2 yıl ara vermek zorunda kalmıştır. 
 •  Ailesinin ve özellikle annesinin yönlendirmesiyle Bağcılar Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü’nde spora başlayan Doğangün, önce basketbol branşına yöneldi ardından da atletizme başlayarak önceleri zorlansa da azmiyle bu branşta hızla mesafe kat etti. 
 • Kısa sürede ulusal ve uluslararası yarışmalarda birçok başarı elde eden “Altın Kız” lakaplı genç sporcu, 2008 yıllında ilk yarışına katılarak Milli Takıma seçildi. 
 • Spor yaşamı devam ederken bir yandan çocuk isteğini geçekleştirmek isteyen Doğangün, 5 aylık hamileyken Türkiye Şampiyonası’na katıldı ve şampiyonluk elde etti. 
 • Doğangün, bebeğini 7 aylıkken dünyaya getirdi. Musab adını verdiği 1,5 ay hastanede kalan bebeği için her gün hastaneye süt götüren başarılı sporcu, antrenmanlarına devam etmeyi de ihmal etmedi.
 • Doğangün, şimdiki hedefinin bebeği için 2024 Paris Paralimpik Oyunları’nda dünya şampiyonluğu elde etmek olduğunu söylüyor. 

Uluslararası Sportif Başarıları

 • 2009 yılında ilk uluslararası müsabakası olan Akdeniz Oyunları’na katıldı ve 4’üncülükle tamamladı.   
 • 2012’de Hollanda'da düzenlenen 2012 IPC Atletizm Avrupa Şampiyonası'nda 200m yarışmasında altın madalya kazandı.
 • 2015 yılında Katar’da yapılan dünya şampiyonasına katıldı ve 100m dünya ikincisi oldu
 • Brezilya’da düzenlenen 2016 Paralimpik Olimpiyatları'nda ülkemizi temsil etti ve 100 metrede dördüncü oldu. 
 • 2017’de Londra yapılan dünya şampiyonasında 200m dünya üçüncüsü oldu
 •  Almanya'nın Berlin kentinde düzenlenen 2018 IPC Atletizm Avrupa Şampiyonası'nda Avrupa şampiyonu oldu.
 • Dubai’de düzenlenen 2019 Dünya Para Atletizm Şampiyonası’nda dünya üçüncüsü oldu. 
 • 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda kişisel en iyi derecesini geliştirerek Paralimpik Oyunları 5.si oldu. 
 • Polonya'da düzenlenen 2021 Dünya Para Atletizm Avrupa Şampiyonası'nda 3 gümüş madalya kazandı. 
 • Temmuz ayında gerçekleştirilen 2023 Paris Para Atletizm Dünya Şampiyonası’nda Kadınlar 800m üçüncüsü olarak bronz madalyanın sahibi oldu.
 • Milli sporcumuz, 28 Ağustos-8 Eylül tarihleri arasında 2024 Paris Paralimpik Oyunları’nda atletizm branşında ülkemizi temsil etmek üzere kota almış bulunuyor. 
Editör: Erdal ŞAHAN