Artık, öğrenci velisi yurtların güvenliği, kalitesi ve yemeklerini sorgulamak yerine öncelikle uygun fiyatlı yurt bakıyor.

Mudanya Belediye Başkanı Deniz Dalgıç, İddialara Avukat Üzerinden Cevap Verdi! Mudanya Belediye Başkanı Deniz Dalgıç, İddialara Avukat Üzerinden Cevap Verdi!

VELİLERİN SEÇENEĞİ KALMIYOR

Üç bin özel yurdun bulunduğu Türkiye’de bazı veliler ise ya tarikat yurtlarına ya da denetimsiz kaçak yurtlara göndermek zorunda. Saadet Parti Bursa İl Başkan Yardımcısı Taner Keleş, barınamayan öğrencilerin sıkıntılarını dile getirdi.

Türkiye genelinde üniversite öğrencilerinin yüzde 75’nin barınma sorunu yaşadığını açıklayan Keleş, şöyle dedi: “Son iki yılda yaşanılan ekonomik kriz, bu yıl yapılacak üniversite kayıt tercihlerinde öğrencileri ve aileleri çok etkileyecek. Eskiden başarılı öğrenciler Türkiye’nin en başarılı üniversitelerini tercih ediyor, büyükşehirlere giderek kayıt yaptırıyordu. Hiçbir aile, öğrenci giderken ‘Ben orada nasıl kalırım, nasıl geçinirim’ diye düşünmüyordu, çünkü bütçesi yetiyordu. Ama bu yıl böyle olmayacak. Bu yıl büyük kentlerdeki üniversitelere yapılan tercihlerde düşüş olacak. Özellikle dar gelirli ailelerin çocukları için geçerli olacak. Çocuğunun yurt sorununu çözemeyen, ara gönderme fırsatı olamayan aile, tercihini il dışında puanı tutsa dahi kendi ilindeki üniversiteye kayıt yaptıracak. Barınma ve yeme içme ücretini daha aza indirmek isteyecek. Türkiye’de öğrenci sayısına bakıldığı zaman sadece yüzde 25 yurt kapasitesi var. Yüzde 75’i yurtlar dışında kendisine barınacak yer arayacak.”

ÇÖZÜLEMEYEN YURT SORUNU

Devletin 20 yıldır yurt sorununu çözemediğini ifade eden Taner Keleş, şöyle devam etti:

“20 yıl yurt sorununu çözemeyen devlet, bir yılda çözüyorum diyemez. Acilen başka illerde yaşanan çocuklara kira, yakacak ve doğalgaz desteği verilmeli. Bu geçici bir çözümdür. Türkiye ekonomik olarak normale döndüğünde ve yurt sorunu çözüldüğünde bu destek azaltılabilir.”

Editör: Erdal ŞAHAN