2010 yılında restorasyonu tamamlanan ve ardından farklı zamanlarda kısmı bir şekilde kullanılabilen Taş Mektep Binası, Orhaneli Kaymakamlığı’nın başlattığı ve BUÜ’nün de katkı vereceği proje ile Aile Destek Merkezi (ADEM) olarak hizmet verecek. İşbirliğini başlatan protokole BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz ile Orhaneli Kaymakamı Mehmet Naim Akgül imza attı. Törende Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Zekeriya Arı, Prof. Dr. Adem Doğangün, Prof. Dr. İrfan Kırıştıoğlu, BUÜ Genel Sekreteri Osman Dikmen, İlçe Vakıf Müdürü Ertuğrul Tunca ile akademik ve idari personel de hazır bulundu.

ÖZEL BİR PROJE YÜRÜTÜLECEK

İşbirliği hakkında açıklama yapan BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz; "Üniversiteler araştırma, geliştirme, eğitim öğretim ve topluma katkı diye üç tane ana fonksiyon icra ediyorlar. Bu ikinci ve üçüncü fonksiyonu burada bir araya getirmiş oluyoruz. Eğitim öğretimin standart öğrencilerimizle yürüttüğümüz bir yönü var. Malum aynı zamanda topluma katkı çerçevesinde de burada özellikle bu tarz projelerde doğrudan doğruya kıymetli mukimlerin katılabileceği, içeriğinin bir miktar üniversite desteği ile tasarlandığı bir proje hayata geçmiş durumda. Protokolün işleyeceği binamız da gerçek anlamda özgün işlevine dönmüş olacak. Zaten ilçenin önemli bir binası ve bu proje ile yeniden hayat bulmuş oluyor. Devlet-Üniversite, Üniversite-Kent işbirliğinin en özel örneklerinden birisini burada yürüteceğiz. Proje için kaymakamımız ve okul müdürümüze teşekkür ediyor, emeği bulunan herkesi gönülden tebrik ediyorum" dedi.

TARİHİ MEKAN ÖZÜNE DÖNÜYOR

Orhaneli Kaymakamı Mehmet Naim Akgül ise; "Protokolümüz, Aile ve Sosyal Çalışma Bakanlığımızın bünyesinde, 3294 sayılı kanun çerçevesinde geliştirilmiş bir projedir. Biz ilçeye ilk geldiğimizde bu projeyi nasıl ve nerede hayata geçirebiliriz diye düşünüyorduk. Aklımıza yüksekokul bünyesinde bulunan Taş Mektep geldi. Bunu nasıl değerlendirebiliriz diye Meslek Yüksek Okulu Müdürümüz ve Rektör hocamızla görüştüğümüzde, içeriğinin öğrencilere ve vatandaşlara yönelik olması konusunda adımlar atalım ve içeriğini dolduralım" dedik. Birinci aşamada Halk Eğitim Merkezi bünyesinde toparlanan köylerimizdeki eski ve tarihi eşyaların sergilendiği bir bölüm olacak. İkinci aşamada Aile Destek Merkezi (ADEM) olarak eğitimler düzenledik. Eğitim içeriğini yine üniversitemiz ve yüksekokulumuzla birlikte belirledik. Bu eğitimlerin içeriğinde aileleri destek gayesiyle ilk yardım eğitimleri, aile ilişkileri, kadına yönelik şiddet ve benzeri başlıklar belirledik. Üçüncü aşamada Kültür Merkezi olarak bir çatı altında tamamını toparlayıp bu mahiyette bir protokole bağlayarak Tarihi Taş Mektebimizde bunları canlandırmak istedik. Biz bir küçük adım attık, küçük bir patika oluşturduk bunu büyütmek saygıdeğer hemşerilerimize ve saygıdeğer öğrencilerimize düşmektedir" şeklinde konuştu.

ADEM projesi çerçevesinde ilk sınıflarda kadınlar, Halk Eğitim Merkezi usta öğretici hocalar tarafından çeşitli branşlarda eğitim almaya başladı. İlk branş olarak kadınlar flografi öğrenirken, el emeği göz nuru ürünler de yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Protokol çerçevesinde her üç ayda bir değişik branşlarda kadınlar bir yandan meslek öğrenecek ve yeni eserler üretebilecek, öte yandan da ailelerine katkıda bulunabilecekler.

Editör: Erdal ŞAHAN