DEĞERLİ MİSAFİRLER,

YOLLARIYLA AKILLI ÇÖZÜMLERİYLE TOPLU TAŞIMASIYLA ULAŞAN BİR ŞEHİR OLUŞTURACAĞIZ. İLK KONU BAŞLIĞIMIZ ULAŞAN ŞEHİR BURSA

TOPLU TAŞIMADA RAYLI SİSTEMLER GÜNÜMÜZDE ŞEHİR İÇİ ULAŞIM SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÖNEMLİ ROL OYNAMAKTADIR.

MEVCUTTA KESTEL’DEN BAŞLAYIP ACEMLER’E KADAR GELEN BURADAN İKİ HATTA AYRILIP BATI’DA ÜNİVERSİTEYE, KUZEY’DE EMEK İSTASYONUNA KADAR UZANAN HAT İLE BİRLİKTE

ŞEHRİMİZDE TOPLAM 57 KM’LİK RAYLI SİSTEM VATANDAŞLARIMIZA HİZMET VERİYOR. BURSARAY HATTIMIZDA YAPTIĞIMIZ SİNYALİZASYON OPTİMİZASYONUYLA HATTIN KAPASİTESİNİ YÜZDE 60 ARTIRDIK.

BU AÇIDAN BAKTIĞIMIZDA MEVCUT HATTIMIZA YAKLAŞIK 25 KM’LİK YENİ BİR HATTIN TAŞIDIĞI KADAR KAPASİTE İLAVESİ YAPMIŞ OLDUK.

YİNE GEÇTİĞİMİZ DÖNEMDE 9 KM’LİK KENT MEYDANI TERMİNAL ARASINDAKİ TRAMVAY HATTIMIZI İŞLETMEYE ALARAK ÇEHRESİNİ KENTSEL DÖNÜŞÜMLE DEĞİŞTİRMEYE BAŞLADIĞIMIZ İSTANBUL CADDESİ’Nİ RAYLI SİSTEM TAŞIMACILIĞIYLA BULUŞTURDUK.

YAPIMI ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞIMIZCA DEVAM EDEN 4.6 KM’LİK EMEK-ŞEHİR HASTANESİ UZATMA HATTININ İLK İSTASYONUNU HİZMETE ALIYORUZ. BU HAT İLE RAYLI SİSTEM AĞIMIZI YÜKSEK HIZLI TREN BURSA GARI VE ŞEHİR HASTANESİ İLE BULUŞTURUYORUZ.

ÇALIŞMALARINI BAŞLATTIĞIMIZ VE ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE TAMAMLAYACAĞIMIZ DİĞER UZATMA HATTIMIZ DA ÜNİVERSİTE/GÖRÜKLE/KURTULUŞ HATTI.

5.4 KM UZUNLUĞA SAHİP VE 3 İSTASYONDAN OLUŞAN BU HAT İLE ÜNİVERSİTEDEN GÖRÜKLE MERKEZE RAYLI SİSTEM İLE ERİŞİMİ SAĞLIYORUZ. AYRICA KURTULUŞ BÖLGESİNDEKİ GELİŞEN YERLEŞİM ALANLARINI METRO İLE BULUŞTURUYORUZ.

2035 YILI ULAŞIM MASTER PLANIMIZDA YER ALAN ÇALI-DEMİRTAŞ METRO HATTINA ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE BAŞLIYORUZ. KUZEY-GÜNEY YÖNÜNDE İLK OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIYAN, 22 KM UZUNLUĞUYLA TOPLAM 16 İSTASYONDAN OLUŞAN HATTIMIZ, SANAYİSİ VE YOĞUN NÜFUSU OLAN ÇALI BÖLGESİNDEN BAŞLAYARAK,

BEŞEVLER, FATİH SULTAN MEHMET BULVARI, YUNUSELİ ÜZERİNDEN BURSA TERMİNALİ’NE ULAŞACAK; YİNE SANAYİ VE YOĞUN NÜFUS BARINDIRAN DEMİRTAŞ’A HIZLI VE KONFORLU BİR ŞEKİLDE ERİŞİMİ SAĞLAYACAK.

TÜM BU ÇALIŞMALARIMIZLA BİRLİKTE ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM SONUNDA TOPLAM RAYLI SİSTEM HATTIMIZI 89 KİLOMETREYE ULAŞTIRARAK, TOPLU TAŞIMADA ÖNEMLİ BİR DÖNÜŞÜMÜ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ.

BİR ÖNEMLİ DÖNÜŞÜMÜ DE TOPLU TAŞIMA ARAÇLARIMIZDA GERÇEKLEŞTİRİYORUZ. GELİŞEN METRO HATLARIMIZDA KULLANILMAK ÜZERE 68 ADET METRO ARACINI 180 MİLYON EURO (YANİ GÜNCEL KUR İLE YAKLAŞIK 6 MİLYAR TL) YATIRIMLA KENTİMİZE KAZANDIRACAĞIZ.

TÜRKİYE’NİN EN GENÇ OTOBÜS FİLOSUNA SAHİP KENTİMİZE ARTACAK KAPASİTE VE OLUŞACAK YENİ HATLAR DA GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULARAK 500 YENİ OTOBÜS KAZANDIRACAĞIZ. ALACAĞIMIZ BU ARAÇLAR İLE ELEKTRİKLİ OTOBÜS DÖNÜŞÜMÜNÜ DE GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE BAŞLATACAĞIZ.

MİNİBÜSTEN DOLMUŞLARA, RAYLI SİSTEMLERDEN SERVİS ARAÇLARINA KADAR TÜM TOPLU TAŞIMA FAALİYETLERİNDE YÜRÜTTÜĞÜMÜZ ÇALIŞMALARLA NİTELİKLİ VE ENTEGRE BİR TOPLU TAŞIMA SİSTEMİNİ KENTİMİZE KAZANDIRACAĞIZ.

DEĞERLİ KONUKLAR, TOPLU TAŞIMA KONUSUNDA GERÇEKLEŞTİRECEĞİMİZ PROJELER KADAR YOL VE KAVŞAK ÇALIŞMALARIMIZ DA KENT İÇİ ULAŞIM NOKTASINDA HAYATİ ÖNEME SAHİP.

BİLİYORSUNUZ KENTİMİZ, DOĞU BATI HATTINDA KESTEL’DEN BAŞLAYIP ACEMLERDE ÇATALLAŞARAK MUDANYA VE İZMİR YÖNÜNDE İKİ KOLA AYRILAN TEK BİR ANA ULAŞIM AKSINA SAHİP.

 BU AKS ÜZERİNDE GEÇTİĞİMİZ DÖNEMDE, ÖZELLİKLE ACEMLER BÖLGESİNDE YAPTIĞIMIZ DÜZENLEMELER İLE ÖRNEĞİN OULU TÜP GEÇİDİ, ŞERİT GENİŞLETME VE DÜZENLEME ÇALIŞMALARI, DERE ÜSTÜ KÖPRÜLERİ, YENİ STADYUM CADDESİ’NİN GENİŞLETİLMESİ, MUDANYA YOLU BAĞLANTI KÖPRÜSÜ İMALATLARI GİBİ AKSIN FİZİKSEL ALTYAPISINI TAMAMLADIK.

ŞİMDİ YILLARDIR KONUŞULANI GERÇEKLEŞTİRME VE ULAŞIMDA DÖNÜŞÜM ZAMANI.

AZ ÖNCE BAHSETTİĞİM TEK ANA AKSA ALTERNATİF BİRİ KUZEY DİĞERİ DE GÜNEY YÖNÜNDE OLMAK ÜZERE İKİ YENİ KORİDOR OLUŞTURUYORUZ.

KUZEY KORİDORUYLA BAŞLAYALIM.

GÜRSU-11 EYLÜL BULVARI ARASINDA 2.3 KM UZUNLUĞUNDAKİ GÜZERGAHLA ARAÇLAR GÜRSU VE OTOSANSİT KAVŞAKLARINI KULLANMADAN DİREKT 11 EYLÜL BULVARINA ULAŞACAK.

YİNE 11 EYLÜL BULVARI’NDAKİ ŞİRİNEVLER KAVŞAĞI İLE İSTANBUL CADDESİ ARASINDA 9.5 KM’LİK YENİ BİR AKS OLUŞTURACAĞIZ.

İSTANBUL CADDESİ-YENİCEABAT-RECEP TAYYİP ERDOĞAN BULVARI GÜZERGAHINDA 8,5 KM’LİK BAĞLANTI YOLU VE 8 KAVŞAK İLE KUZEY KORİDORUNUN EN ÖNEMLİ PARÇALARINDAN BİRİNİ OLUŞTURUYORUZ

KORİDORUN 3. KISMINDA  RECEP TAYYİP ERDOĞAN BULVARI’NI 3 GİDİŞ, 3 GELİŞ OLACAK ŞEKİLDE DİREKT OLARAK HAMİTLER ÜZERİNDEN FİLAMENT KAVŞAĞINA BAĞLIYORUZ.

DİĞER BİR GÜZERGAHTA DA RECEP TAYYİP ERDOĞAN BULVARINI 6 ADET KAVŞAK VE 7 KM’LİK YOL İLE EMEK-GEÇİT, NİLÜFERKÖY ÜZERİNDEN MUDANYA YOLU’NA BAĞLIYORUZ.

KUZEY KORİDORU PROJEMİZ İLE YEPYENİ BİR GÜZERGAH İLE ŞEHRİN DOĞUSUNDAN BATISINA KADAR SEYAHAT İMKANI SAĞLIYORUZ.

KUZEY KORİDORUNDA SAĞLADIĞIMIZ KONFORUN BİR BENZERİNİ GÜNEY KORİDORU İLE HALKIMIZA SUNUYORUZ.

EN DOĞU KESİMDE KESTEL-OTOSANSİT ARASINDA

ANKARA YOLUNA ALTERNATİF OLACAK ŞEKİLDE BÖLÜNMÜŞ YOL OLARAK 5.5 KM UZUNLUĞUNDA YENİ BİR ARTER OLUŞTURMA ÇALIŞMALARIMIZ TAMAMLANMA AŞAMASINA GELDİ BİLE.

İLK KISMIN DEVAMINDA OTOSANSİT İLE ORHANELİ YOLU ARASINDA, KENTİN GÜNEYİNDEN GEÇEN, KENT SİLUETİNİ BOZMAYAN, KISMEN KENTSEL DÖNÜŞÜM UYGULAMALARI İLE ELDE EDİLECEK ALANLAR VE YER YER SANAT YAPISI GEÇİŞLERİYLE DESTEKLENECEK 16 KM’LİK YENİ BİR ARTER OLUŞTURUYORUZ.

ORHANELİ YOLUNA BAĞLANDIĞIMIZ NOKTADAN ÇALI-GÖRÜKLE-ŞEHİR HASTANESİ GÜZERGAHINDA

AĞIR TAŞIT TRAFİĞİNİ YÖNLENDİRMEK VE İZMİR YOLUNA ALTERNATİF OLUŞTURMAK ÜZERE 9 KM UZUNLUĞUNDA VE 3 ŞERİTLİK DUBLE YOL AÇIYORUZ.

ÇALI KAVŞAĞI-HASANAĞA ARASINDA MEVCUT HALİYLE TEK GİDİŞ TEK GELİŞ OLAN 11 KM’LİK KISMI BÖLÜNMÜŞ YOL OLARAK GENİŞLETEREK, SANAYİ BÖLGELERİ VE YERLEŞİM ALANLARINA ULAŞTIRIYORUZ.

HASANAĞA -  İZMİR YOLU ARASINDAKİ 9.5 KM.LİK YOL BAĞLANTISINI 40 METREYE GENİŞLETEREK,YAPACAĞIMIZ 7 KAVŞAK DÜZENLEMESİ İLE KONFORLU HALE GETİRİYORUZ.

GÜNEY KORİDORUNUN EN BATI KISMINDAKİ

4.2 KM LİK YOL İLE HASANAĞA OSB VE KAYAPA OSB DEN KAYNAKLANAN AĞIR TAŞIT TRAFİĞİNİ,    İSTANBUL – İZMİR OTOYOLUNA KENT İÇİ TRAFİĞİ ETKİLEMEDEN DOĞRUDAN YÖNLENDİRİYORUZ

KUZEYDE VE GÜNEYDE OLUŞTURDUĞUMUZ BU İKİ KORİDORDA İNŞA EDECEĞİMİZ İKİ TÜNEL İLE BURSA’MIZ İÇİN BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRMİŞ OLACAĞIZ.

KUZEY KORİDORUNDA YER ALAN 5.5 KM’LİK TÜPTEN OLUŞACAK TÜNELİMİZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN BULVARI’NDAN BAŞLAYARAK ATA BULVARI’NA DİREKT ÇIKACAK.

YİNE TÜNEL İÇERİSİNDE FİLAMENT KAVŞAĞI ÖNCESİ BÖLGEDEN AYRILAN BİR KOL İLE DİREKT MUDANYA YOLUNA BAĞLANACAK.

GÜNEY KORİDORDA YER ALAN 3 KM’LİK TÜPTEN OLUŞACAK TÜNELİMİZ, DOBURCA BÖLGESİNDEN BAŞLAYARAK ÇEKİRGE SIRTLARINDAN YÜZEYE ÇIKACAK.

TÜM BU ÇALIŞMALAR NETİCESİNDE TEK BİR ANA HAT ÜZERİNE KONUMLANMIŞ ŞEHRİMİZİ 3 ANA HATTA KAVUŞTURUYORUZ.

TABİ BİRBİRİNE BAĞLANTI YOLLARIYLA BERABER BURSA TRAFİĞİ ARTIK ÜÇE BÖLÜNECEK. DOLAYISIYLA EN BASİT TABİRLE TRAFİK YÜKÜMÜZ YAKLAŞIK 3 KAT HAFİFLEMİŞ OLACAK.

BU OLUŞTURDUĞUMUZ İKİ KORİDORUN SAĞLADIĞI RAHATLIĞA İLAVE OLARAK ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI’MIZ TARAFINDAN YAPILACAK KUZEY OTOYOLU BURSA TRAFİĞİNİ RAHATLATMADA ÖNEMLİ BİR ROL ÜSTLENECEK.

İSTANBUL – İZMİR OTOBANININ OVAAKÇA – BADIRGA KESİMİ KUZEYE ALINARAK YENİ BİR OTOYOL GÜZERGAHI OLUŞTURULACAK. HALİHAZIRDA KULLANILAN OTOYOLUN ÇEVRE YOLU OLARAK BURSA ŞEHİR İÇİ TRAFİĞİNE HİZMET VERMESİ SAĞLANACAK.

BÖYLECE BU GÜZERGAHA YAPILACAK OLAN BAĞLANTI YOLLARI İLE BERABER KENT İÇİ TRAFİĞİNDE ÖNEMLİ ÖLÇÜDE RAHATLAMA VE ALTERNATİFLER OLUŞACAK.

OLUŞTURDUĞUMUZ BU YOL AĞININ MAKSİMUM VERİMLİLİKTE ÇALIŞMASI İÇİN KÖPRÜ, KAVŞAK VE BAĞLANTI YOLLARI PROJELERİMİZİ DE HAZIRLADIK. ŞİMDİ SİZE BİRAZ BUNLARDAN BAHSETMEK İSTİYORUM.

1.    MUDANYA YOLU-ŞEHİR HASTANESİ ARASI BAĞLANTI YOLU VE KAVŞAK DÜZENLEMELERİ

MUDANYA VE BURSA İSTİKAMETİNDEN GELEN ARAÇLARIN ŞEHİR HASTANESİ YÖNÜNE KESİNTİSİZ GİRİŞ ÇIKIŞLARINI SAĞLAYACAK KAVŞAK KOLLARI İLE BİRLİKTE MUDANYA YOLUNDAN ŞEHİR HASTANESİNE, ORADAN DA ÖZLÜCE’YE KADAR ULAŞAN YENİ BİR ALTERNATİF GÜZERGAH OLUŞTURUYORUZ.

1.    BADEMLİ BULVARI

BADEMLİ KAVŞAĞINDAN BADEMLİ ESKİ KÖY İÇİNE KADAR OLAN KISMI BÖLÜNMÜŞ YOL OLARAK GENİŞLETEREK BULVAR HALİNE DÖNÜŞTÜRÜYORUZ.

1.    GEÇİT KÖPRÜSÜ GENİŞLETME

YAPIM ÇALIŞMALARINI BAŞLATTIĞIMIZ PROJE İLE TARİHİ KÖPRÜNÜN YANINA İLAVE KÖPRÜ YAPARAK MUDANYA YOLUNDAKİ DARBOĞAZI ORTADAN KALDIRIYORUZ.

1.    ATA BULVARI ÜZERİNE İKİ KAVŞAK

ATABULVARI’NDAKİ TRAFİK AKIŞINI DAHA HIZLI VE GÜVENLİ HALE GETİRMEK ÜZERE BİRİ GÜMRÜK ÖNÜNDE DİĞERİ DE 23 NİSAN MAHALLESİ/OSB GİRİŞİNDE KAVŞAKLARI YERALTI GEÇİŞLİ KAVŞAK HALİNE GETİRİYORUZ.

1.    GÖRÜKLE KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI

BATI BÖLGEMİZE BAĞLANAN YOLLARIN KESİŞİM NOKTASINDA BULUNAN VE MEVCUT KAPASİTESİYLE TRAFİK YÜKÜNÜ KALDIRMAYAN KAVŞAĞIN YERİNE YEPYENİ, MODERN VE YÜKSEK KAPASİTELİ BİR KAVŞAK İNŞA EDİYORUZ.

1.    İHSANİYE-YENİ KARAMAN BAĞLANTI KÖPRÜSÜ

MUDANYA YOLU ÜZERİNDEN SAĞLANACAK GEÇİŞ İLE NİLÜFER VE OSMANGAZİ İLÇELERİMİZ ARASINA ALTERNATİF BİR GEÇİŞ KAZANDIRIYORUZ.

1.    ORHANELİ YOLU’NA İKİ KAVŞAK

BEŞEVLER-MİHRAPLI VE CAMLICA-ODUNLUK ARASINDAKİ 2 SİNYALİZE KAVŞAĞI FARKLI SEVİYELİ KÖPRÜLÜ KAVŞAKLAR HALİNE GETİRİYORUZ.

1.    BOTANİK PARK KAVŞAĞI

YAKIN ÇEVRE YOLU ÜZERİNDE YAPACAĞIMIZ YONCA KAVŞAKLA TRAFİK YÜKÜNÜ HAFİFLETEREK ÇELEBİ MEHMET BULVARI’NI RECEP TAYYİP ERDOĞAN BULVARI İLE BULUŞTURUYORUZ.

TOPLU TAŞIMA, YOL VE KAVŞAK ÇÖZÜMLERİMİZLE BURSA TRAFİĞİNİ RAHATLATIRKEN, ARTAN ARAÇ SAYISIYLA HER GEÇEN GÜN DAHA BÜYÜK BİR İHTİYAÇ HALİNE GELEN OTOPARK KAPASİTESİNİ YAPACAĞIMIZ TOPLAMDA 50 BİN ARAÇLIK OTOPARK YATIRIMIYLA ÜST SEVİYEYE TAŞIYORUZ.

OLUŞTURDUĞUMUZ KAPASİTEYLE MEVCUT KAPASİTENİN BİRLİKTE YÖNETİMİNİ AKILLI ÇÖZÜMLERLE SAĞLAYARAK MODERN KENTİN BİR GEREĞİNİ DAHA KALICI ŞEKİLDE YERİNE GETİRMİŞ OLMAYI HEDEFLİYORUZ.

SAĞLAM YAPILARIYLA KENTSEL DÖNÜŞÜMÜYLE DİRENÇLİ BİR BURSA

DEĞERLİ KONUKLAR,

ÜZÜLEREK SÖYLÜYORUM Kİ DEPREM HAYATIMIZIN BİR GERÇEĞİ. GEÇTİĞİMİZ AY 1. YILINI GERİDE BIRAKTIĞIMIZ VE ASRIN FELAKETİ OLARAK NİTELENDİRDİĞİMİZ, KAHRAMANMARAŞ MERKEZLİ DEPREMLER, HEPİMİZİN YÜREĞİNE ADETA BİR KOR GİBİ DÜŞTÜ.

BU VESİLE İLE DEPREMDE HAYATLARINI KAYBEDEN VATANDAŞLARIMIZA BİR KEZ DAHA ALLAH’TAN RAHMET DİLİYORUM. RABBİM BİZLERİ BÖYLE AFET VE FELAKETLERLE İMTİHAN ETMESİN.

FAKAT NE KADAR İMTİHAN ETMESİN DESEK DE DEPREM, ÖZELLİKLE ŞEHRİMİZ GİBİ AKTİF FAY HATLARI ÜZERİNE KURULU KENTLER İÇİN TARTIŞILMAZ BİR GERÇEK. BU GERÇEK BAŞTA YEREL YÖNETİMLER OLMAK ÜZERE HEPİMİZE CİDDİ SORUMLULUKLAR YÜKLÜYOR.

DEĞERLİ MİSAFİRLER,

6 ŞUBAT DEPREMLERİ ÖNCESİNDE TÜBİTAK VE JAPONYA ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ AJANSI JICA İLE YÜRÜTTÜĞÜMÜZ PROJELER BAŞTA OLMAK ÜZERE; KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ ÖNCELEMEMİZİN NE KADAR DOĞRU BİR KARAR OLDUĞUNU ACI BİR ŞEKİLDE TEYİT ETMİŞ OLDUK.

BİR KERE ŞUNUN ALTINI NET BİR ŞEKİLDE ÇİZMELİYİM Kİ ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMİN EN ÖNEMLİ KONU BAŞLIĞI ŞÜPHESİZ KENTSEL DÖNÜŞÜMDÜR.

BİLİMSEL BİR ALTYAPI VE BÜTÜNCÜL BİR BAKIŞ AÇISIYLA DOĞRU PLANLAMA VE ORTAK AKILLA DİRENÇLİ ŞEHİR BURSA İÇİN ŞİMDİ DÖNÜŞÜM ZAMANI.

GEÇTİĞİMİZ DÖNEMDE AFETLERE DİRENÇLİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR ŞEHİR İNŞASI İÇİN BURSA’DA YER ALAN YAKLAŞIK 530.000 YAPI VE 1 MİLYON BAĞIMSIZ BÖLÜM KONUTTAN DÖNÜŞÜM ÖNCELİĞİ BULUNAN ALANLARDA ÇALIŞMALARIMIZI BAŞLATTIK.

İSTANBUL CADDESİ’NDEN KARAPINAR’A YILLARIN DÜĞÜMÜ AKPINAR-1050 KONUTLARDAN ARABAYATAĞI’NA, SICAKSU-GAZİAKDEMİR’DEN YİĞİTLER’E VE TARİHİ KENT MERKEZİNE KADAR KENTİMİZİN DÖRT BİR YANINDA BÖLGESEL ÖLÇEKLİ DÖNÜŞÜM PROJELERİMİZİ BAŞLATTIK, BİR BİR TAMAMLIYORUZ.

BAŞLATTIĞIMIZ 14 FARKLI DÖNÜŞÜM PROJEMİZ İLE 2025 YILI SONUNA KADAR 11 BİN KONUTU HAK SAHİPLERİNE TESLİM ETMİŞ OLACAĞIZ.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARIMIZI KONUT ALANLARIYLA BİRLİKTE, TARİHİ ALANLARDA, İMALAT VE SANAYİ ALANLARINDA, KAMUSAL ALAN VE YAPILAR ÖZELİNDE DE SÜRDÜRÜYORUZ.

YÜRÜTTÜĞÜMÜZ TÜM FİZİKSEL PLANLAMA VE TASARIM ÇALIŞMALARIMIZIN ANA EKSENİNİ

2050 ÇEVRE DÜZENİ PLANIMIZ OLUŞTURACAK. TÜM ALTLIKLARINI, ANALİZ VE SENTEZ ÇALIŞMALARINI BİLİMSEL YÖNTEMLER VE KATILIMCILIKLA HAZIR HALE GETİRDİĞİMİZ PLANI, YENİ DÖNEMİMİZDE AKADEMİK KATKILAR, ORTAK AKIL VE MUTABAKATLA, KENT ANAYASASI OLARAK YÜRÜRLÜĞE ALACAĞIZ.

KENTSEL DÖNÜŞÜM MASTER PLANI’MIZ DOĞRULTUSUNDA DEPREM VE DOĞAL AFETLER KONUSUNDA DÜNYADAKİ EN YETKİN KURULUŞLARDAN BİRİ OLAN JICA, ALANINDA UZMAN AKADEMİSYENLERDEN OLUŞAN BİLİM KURULUMUZ VE AKADEMİK ODALARIMIZ İLE BİRLİKTE ÇALIŞMALARIMIZI KARARLILIKLA SÜRDÜRÜYORUZ.

ESKİ YAPI STOĞU VE ZAYIF ZEMİN YAPISIYLA ÖNCE ÇIKAN KENT MERKEZİMİZDEKİ ALANLAR İLE ÖZELLİKLE SON DÖNEMLERDE SİSMİK HAREKETLENMELERLE SÜREKLİ GÜNDEMDE OLAN HATTA BELEDİYE BİNASINI BOŞALTMAK DIŞINDA HİÇBİR EYLEM PLANI OLMAYAN İLÇE BELEDİYESİNE SAHİP MUDANYA İLE GEMLİK İLÇELERİMİZ BAŞTA OLMAK ÜZERE İLİMİZ BÜTÜNÜNDEKİ ÖNCELİKLİ ALANLARDA KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARIMIZA HIZ KESMEDEN DEVAM EDECEĞİZ.

YENİ DÖNEMDE DAHA ULAŞILABİLİR VE DAHA YEŞİL DİRENÇLİ KENT BURSA’YI İNŞA ETMEK İÇİN 100 BİN KONUTLUK KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJEMİZİ HAYATA GEÇİRİYORUZ.

GERÇEKLEŞTİRECEĞİMİZ BU DÖNÜŞÜMLE SADECE YAPILARI SAĞLAMLAŞTIRIP VATANDAŞLARIMIZIN CAN VE MAL GÜVENLİĞİNİ TEMİNAT ALTINA ALMAKLA KALMAYIP, BÖLGESEL PLANLAMALAR VE BÜTÜNCÜL BİR YAKLAŞIMLA KENT İÇİNDEKİ ARTERLERİ BİRBİRİYLE BULUŞTURACAK, YENİ YOLLAR AÇACAK, YEŞİL ALAN VE DONATI ALANLARIYLA KENT KALİTESİNİ ÜST DÜZEYE TAŞIYACAĞIZ.

TÜM BU KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARINI KENDİ KAYNAKLARINI KULLANARAK, YERİNDE DÖNÜŞÜMÜN ÖNCÜSÜ BELEDİYEMİZ VE İŞTİRAKİ BURKENT, TOKİ VE ÖZEL SEKTÖRÜMÜZÜN GÜCÜ İLE GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ.

100.000 KONUT KENTSEL DÖNÜŞÜM MÜJDEMİZİN ARDINDAN BENİM ÇOK ÖNEMSEDİĞİM BİR BAŞKA MÜJDE İLE DEVAM ETMEK İSTİYORUM.

KIYMETLİ KONUKLAR ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM KENTİMİZDE 16.000 YENİ SOSYAL KONUT İNŞA EDİYORUZ. BU PROJE İLE BAŞTA YENİ EVLENEN ÇİFTLERİMİZ, EMEKLİLERİMİZ VE İŞÇİLERİMİZ OLMAK ÜZERE UYGUN FİYAT VE ÖDEME KOŞULLARIYLA EVİ OLMAYAN VATANDAŞLARIMIZI EV SAHİBİ YAPIYORUZ.

DEĞERLİ DOSTLAR ÇOK YAKIŞTI BURSA’MIZA DEĞİL Mİ?

DİRENÇLİ KENT BURSA’NIN EN ÖNEMLİ BİLEŞENLERİNDEN BİRİ DE ŞÜPHESİZ YÜZYILLARIN YORGUNLUĞUNU VE DERİN İZLERİNİ TAŞIYAN TARİHİ ALANLARIMIZ…

UZUN YILLARDIR KONUŞULAN HANLAR BÖLGESİ PROJEMİZİN İLK ETABI OLAN ÇARŞIBAŞI MEYDANI İLE TARİHE İMZA ATTIK. AMA BİTTİ Mİ? ELBETTE HAYIR. BU DAHA BAŞLANGIÇTI.

BÜNYESİNDE BARINDIRDIĞI 14 HAN, 1 BEDESTEN, 13 AÇIK ÇARŞI, 18 KAPALI ÇARŞI, 4 PAZAR ALANINDAN OLUŞAN, TARİH BOYUNCA TİCARETİN KALBİNİN ATTIĞI, UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNDE YER ALAN HANLAR BÖLGEMİZİ İLMEK İLMEK İŞLEYECEĞİZ.

HANLAR BÖLGESİ İLE BİRLİKTE PAYİTAHT ŞEHİR BURSA’MIZDA TARİHİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARMAYA DEVAM EDECEĞİZ.

HİSAR BÖLGEMİZ DE KENT TARİHİNİN EN ESKİ İZLERİNİ BARINDIRAN, SURLARIYLA, BİTİNYA GALERİLERİYLE, BAĞRINDA BARINDIRDIĞI İKİ PADİŞAH İLE MANEVİ İKLİMİ VE SAYISIZ KÜLTÜR MİRASIYLA, YÜZYILLARDIR YAŞANAN MAHALLE KÜLTÜRÜYLE BURSA’MIZIN NADİDE DEĞERLERİNİN BAŞINDA GELİYOR.

BU BÖLGEDE GEÇTİĞİMİZ DÖNEMDE BİRÇOK ESERİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARDIK VE YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALARLA BÖLGEDE ÖNEMLİ BİR SEVİYEYE GELDİK. KEZA OSMANGAZİ BELEDİYEMİZİN DE HİSAR BÖLGESİ’NDE YÜRÜTTÜĞÜ PROJELERİ VAR.

ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE HANLAR BÖLGESİ’NDE OLDUĞU GİBİ BU NADİDE BÖLGENİN DE HAK ETTİĞİ YERDE KONUMLANMASINI SAĞLAYACAĞIZ.

KENTİMİZDE ÜZERİNDE ÇALIŞMALAR YÜRÜTTÜĞÜMÜZ TARİHİ AKSIMIZIN SETBAŞI-YEŞİL-EMİRSULTAN KISMINDA BÖLGE SAKİNLERİ VE ESNAFIMIZ İLE SAHADA YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALAR DOĞRULTUSUNDA BU BÖLGEDE DE DÖNÜŞÜMÜ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ.

ALANIN TURİZM POTANSİYELİNİ HAREKETE GEÇİRECEK, YAYA ULAŞIMI, SOSYAL DONATI VE OTOPARK İHTİYAÇLARINI KARŞILAYACAK PROJEMİZ İLE BURSA’NIN ÖNEMLİ BİR DEĞERİNİ DAHA GÜN YÜZÜNE ÇIKARIYORUZ.

KENT MERKEZİMİZİN ÖNEMLİ TARİHİ BÖLGELERİNDEN OLAN, TİCARETİNİ VE ÖZELLİKLE GASTRONOMİ YÖNÜNÜ ÖN PLANA ÇIKARACAK PROJELER YÜRÜTECEĞİMİZ KAYHAN BÖLGEMİZDE GERÇEKLEŞTİRECEĞİMİZ EN ÖNEMLİ ÇALIŞMALARDAN BİRİ DE MEYDAN VE OTOPARK PROJEMİZ.

ESKİDEN TEKEL BİNASININ OLDUĞU, DOLMUŞ DURAKLARININ YER ALDIĞI 3 BİN METREKARELİK ALANDA GERÇEKLEŞTİRECEĞİMİZ MEYDAN PROJEMİZ YAKLAŞIK 300 ARAÇLIK KAPALI OTOPARKIYLA ÖZELLİKLE ÇARŞI BÖLGEMİZDEKİ ÖNEMLİ BİR EKSİĞİN GİDERİLMESİNİ SAĞLAYACAK.

TARİHİ ALANLARIMIZ VE TİCARET BÖLGELERİMİZİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARDIĞIMIZ BU ÇALIŞMALARIN YANINDA SAHİP OLDUKLARI KÜLTÜR VE DOKU İLE ÖN PLANA ÇIKAN TARİHİ MAHALLE VE KÖYLERİMİZİ DE KORUYARAK YAŞATACAĞIZ.

UNESCO DÜNYA MİRAS LİSTEMİZDEKİ CUMALIKIZIK’TA GERÇEKLEŞTİRECEĞİMİZ DÜZENLEMELER İLE TARİHİ DOKUNUN ÖN PLANA ÇIKTIĞI, DÜZENSİZLİKLERİN GİDERİLDİĞİ, OTOPARK SORUNUNUN ORTADAN KALDIRILDIĞI ZİYARETÇİLERİNİN İMRENEREK GEZECEĞİ BİR CUMALIKIZIK ORTAYA ÇIKARACAĞIZ.

ULUABAT GÖLÜNÜN SULARI İÇİNDE BİR İNCİ GİBİ PARLAYAN GÖLYAZI’YI EŞSİZ BİR TURİZM DESTİNASYONU HALİNE GETİRECEĞİZ.

GEMLİK’İN YAMAÇLARINDA TARİH İÇİNDE YAŞAMIN DEVAM ETTİĞİ UMURBEY MAHALLEMİZİN TARİHİ DOKUSUNU ÖN PLANA ÇIKARACAK HAMLELERİ YAPACAĞIZ.

TÜM BU ÇALIŞMALARIMIZI GERÇEKLEŞTİRİRKEN KENT ESTETİĞİ VE TASARIM DİLİNİN BÜTÜNCÜL BİR BAKIŞ AÇISIYLA ELE ALINDIĞI KENTİN ADETA KURUMSAL KİMLİĞİNİN OLUŞTURULDUĞU KENTSEL TASARIM REHBERİ BİZE IŞIK TUTACAK.

DÜNYANIN BİRÇOK ÖNEMLİ ŞEHRİNİN KENT KİMLİĞİNİ TANIMLAYAN, ŞEHRİN BU ANLAMDA ANAYASASI HÜKMÜNDE OLAN KENTSEL TASARIM REHBERİ ÖZELLİKLE KENT ESTETİĞİ NOKTASINDA BİZİM DE YOL GÖSTERİCİMİZ OLACAK.

KIYMETLİ MİSAFİRLER,

ŞEHRİMİZİN YÖNETİMİNİ GÜÇLENDİRMEK ADINA YAPISAL ÇALIŞMALARIMIZIN YANI SIRA, GÜNÜMÜZ DÜNYASININ ÖNEMLİ TREND KONULARINDAN BİRİ OLAN AKILLI ŞEHİRCİLİK ALANINDA ÖNEMLİ ADIMLAR ATTIK.

KENTİN TÜM VERİ AKIŞINI TOPLADIĞIMIZ, ÖLÇÜMLENEBİLDİĞİ VE TÜM HİZMETLERİN TAKİP EDİLEBİLDİĞİ BİR AKILLI ŞEHİR YÖNETİM MERKEZİ OLUŞTURUYORUZ.

BU MERKEZ, NORMAL ZAMANLARDA İSTATİSTİK VE BİLGİ ANALİZLERİ YAPARKEN, ALLAH KORUSUN BİR AFET YA DA OLAĞANÜSTÜ DURUMDA İSE OPERASYONEL FONKSİYONLARI ÜSTLENECEK, KONUNUN SEVK VE İDARE EDİLDİĞİ MÜDAHALE MERKEZİNE DÖNÜŞECEK.

BURSA'MIZI DAHA YAŞANABİLİR BİR KENT HALİNE GETİRMEK İÇİN ŞEHRİN DİJİTAL İKİZİNİN OLUŞTURULMASI ÇALIŞMALARIMIZI DA HIZLA SÜRDÜRÜYORUZ.              

ŞÜPHESİZ Kİ DİRENÇLİ BİR ŞEHRİ OLUŞTURMADA ÜST YAPI KADAR ÖNEMLİ BİR DİĞER KONU DA KESİNTİSİZ VE GÜÇLÜ BİR ALTYAPIYA SAHİP OLMAKTIR.

BAŞTA KAYIP KAÇAK ORANI OLMAK ÜZERE TÜRKİYE’YE ÖRNEK ÇALIŞMALARIYLA PARMAKLA GÖSTERİLEN BUSKİ YENİ DÖNEMDE DE ŞEHRİMİZİN DİRENÇLİ KENT YOLCULUĞUNDA EN ÖNEMLİ GÖREVLERDEN BİRİNİ KARARLILIKLA SÜRDÜRECEKTİR.

SAĞLIKLI İÇME SUYUNU, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE KURAKLIK ŞARTLARINA RAĞMEN HALKIMIZA UYGUN FİYATTA VE KALİTEDE SUNMAYA DEVAM EDİYORUZ. ŞUBAT AYI İÇERİSİNDE YAPTIĞIMIZ DÜZENLEME İLE SU FATURALARINDAKİ İLK KADEMEYİ 12 METREKÜPTEN 18 METREKÜPE ÇIKARARAK VATANDAŞLARIMIZA CİDDİ BİR KATKIDA DA BULUNMUŞ OLDUK.

KESİNTİSİZ İÇME SUYU TEMİNİNDE ÇOK ÖNEMLİ BİR YERİ OLAN ÇINARCIK BARAJI’MIZIN SUYUNU BURSA İLE BULUŞTURAN TARİHİ ÇALIŞMAYI BAŞLATTIK.

İHALE ETTİĞİMİZ VE İMALAT ÇALIŞMALARINA BAŞLANAN PROJEMİZ KAPSAMINDA 300 BİN METREKÜP GÜNLÜK ARITMA KAPASİTESİNE SAHİP 1 ARITMA TESİSİNİ 68 KM İSALE HATTINI 3 ADET İÇME SUYU DEPOSUNU, YAKLAŞIK 130 MİLYON EURO YATIRIMLA GERÇEKLEŞTİRİYORUZ.

BUGÜNLERDE HİZMETE ALINACAK OLAN GEMLİK BÜYÜK KUMLA BARAJI İLE BİRLİKTE, İNEGÖL HOCAKÖY, KARACABEY GÖLECİK, BÜYÜKORHAN KOCADERE VE KESTEL GÖLBAŞI BARAJLARININ DA FAALİYETE ALINMASI VE

TARAFIMIZCA YAPILACAK 2500 KM’LİK YENİ İÇME SUYU HATLARI İLE BİRLİKTE BURSA’MIZI 2060 YILINA KADAR İÇME SUYU SORUNU OLMAYAN DİRENÇLİ BİR KENT HALİNE GETİRİYORUZ.

BURSA’MIZ ÜRETEN VE KİRLETİCİ ETKİLERİN YOĞUN OLDUĞU BİR KENT OLMASINA RAĞMEN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE SÜRDÜRDÜĞÜMÜZ ATIK SU YÖNETİMİNİ DAHA İLERİ BİR SEVİYEYE TAŞIYACAĞIZ.

MEVCUT ATIK SU ARITMA TESİSLERİNİN KAPASİTE ARTIŞLARI, YENİ ATIK SU ARITMA TESİSLERİ VE PLANLADIĞIMIZ YENİ 750 KM’LİK KANALİZASYON HATLARI İLE DE DERELERİMİZİ, GÖLLERİMİZİ VE DENİZLERİMİZİ TEMİZ TUTMAYA DEVAM EDECEĞİZ.

ÖZELLİKLE NİLÜFER ÇAYI’NIN KİRLETİCİ ETKİLERDEN TAMAMEN ARINDIRILMASINA YÖNELİK ÇALIŞMALARIMIZI BAKANLIĞIMIZ VE VALİLİĞİMİZLE EŞGÜDÜM İÇİNDE EN ÖNEMLİ ÇEVRE PROJELERİMİZDEN BİRİ OLARAK YÜRÜTECEĞİZ.

YİNE HEPİMİZİN MALUMU KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE BİRLİKTE ANİ VE ŞİDDETLİ YAĞIŞLAR SIKLIKLA KARŞILAŞTIĞIMIZ BİR DURUM HALİNE GELDİ.

BUNA YÖNELİK YÜRÜTECEĞİMİZ DERE ISLAHI ÇALIŞMALARI VE 250 KM’LİK YENİ YAĞMUR SUYU HATLARI İLE BİRLİKTE ANİ VE ŞİDDETLİ YAĞIŞLARIN FELAKETE DÖNÜŞMESİNİN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ.

DEĞERLİ MİSAFİRLER

NE GÜZEL BİR RENK DEĞİL Mİ? İNSAN GERÇEKTEN HUZUR BULUYOR.

HİÇ ŞÜPHESİZ Kİ YEŞİLİN EN ÇOK YAKIŞTIĞI ŞEHİRDE YAŞIYORUZ. BUNUN İÇİN NE KADAR ŞÜKRETSEK AZ. BİZ DE GEÇTİĞİMİZ DÖNEMDE ŞEHRİMİZİ DAHA DA YEŞİLE BÜRÜMEK İÇİN 1 BUÇUK MİLYON METREKARE YENİ YEŞİL ALAN SÖZÜ VERMİŞTİK.

SÖZLERİNİ TUTMAYANLARIN AKSİNE BU HEDEFİMİZİN İKİ KATINDAN FAZLA YEŞİL ALANI YANİ 3.2 MİLYON METREKARE YENİ YEŞİL ALANI KENTİMİZE KAZANDIRDIK.

BURSA ARTIK 5 YIL ÖNCESİNDEN DAHA YEŞİL AMA ÇOK DAHA YEŞİL VE YAŞANABİLİR BİR ŞEHİR OLACAK. YENİ DÖNEMDE DE 3 BUÇUK MİLYON METREKARE YENİ YEŞİL ALAN SÖZÜNÜ BURADAN HEMŞEHRİLERİME VERİYORUM.

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın mazbatasını aldı Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın mazbatasını aldı

YEŞİLE DOYAMAYAN KADROLAR OLARAK NE KADAR ÜSTÜNE ÇIKACAĞIMIZI İNANIN BEN DE KESTİREMİYORUM.

BURSA’MIZ YEŞİLİ VE MAVİSİNİN UYUMUYLA BİR BAŞKA GÜZEL. KAYNAĞINI ULUDAĞ’DAN ALIP BURSA OVASINA DOĞRU SÜZÜLEN DERELERİMİZ KENTİMİZİN EN ÖNEMLİ HAZİNELERİNDEN.

ŞİMDİ BU HAZİNELERİN ÇEVRESİNİ YEŞİLLE DONATARAK, KENT İNSANIMIZIN NEFES ALACAĞI, SAĞLIK VE HUZUR BULACAĞI BİR HALE GETİRECEĞİMİZ KORİDORLARLA ŞEHRİMİZDE YEŞİL MAVİ BİR AĞ OLUŞTURACAĞIZ.

AYVALIDERE, NİLÜFER ÇAYI, CİLİMBOZ DERESİ, GÖKDERE, BALIKLI DERE, HACIVAT DERESİ GÜZERGAHLARINDA OLUŞTURACAĞIMIZ YEŞİL ALANLARDA: YÜRÜYÜŞ VE BİSİKLET YOLLARI, DİNLENME ALANLARI, PEYZAJ DÜZENLEMELERİ İLE VATANDAŞLARIMIZ YEŞİL VE MAVİNİN BU EŞSİZ GÜZELLİĞİNİ ŞEHRİMİZİN DÖRT BİR YANINDA YAŞAYACAK.

YEŞİL MAVİ KORİDOR PROJEMİZLE KENTİMİZİN BÜTÜNÜNE YAYDIĞIMIZ BU YEŞİL AĞI, YİNE KENT BÜTÜNÜNE YAYACAĞIMIZ TEMATİK PARKLARIMIZ, BÖLGE PARKLARIMIZ VE YEŞİL ALAN DÜZENLEMELERİYLE BÜTÜNLEŞTİREREK YEŞİLİ GÜNLÜK YAŞAMIN BİR PARÇASINA DÖNÜŞTÜRÜYORUZ.

YİNE PARKLARIMIZI AFET DURUMLARINDA KULLANILMAK ÜZERE DEPREM PARKI ALTYAPISINA KAVUŞTURUYORUZ. ŞEHRİMİZİN DÖRT BİR YANINDA MİLYONLARCA METREKARE PARK PROJELERİMİZİ HAYATA GEÇİRİYORUZ. BU PARKLARIN İÇERİSİNDE BENİM DE ÇOK ÖNEM VERDİĞİM 4 TANE TEMATİK PARKIMIZIN DETAYLARINI SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTİYORUM.

ÖNCEKİ YILLARDA ŞEHRİMİZİN ÇÖP DEPOLAMA ALANI OLARAK KULLANILAN 180.000 METREKARELİK ALAN ÜZERİNDE GÜNEŞ VE RÜZGAR GİBİ YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARIYLA SU VERİMLİLİĞİ KONULARINDA ÖĞRETİCİ VE TEŞVİK EDİCİ BİR PARK KONSEPTİNİ HAYATA GEÇİRİYORUZ.

GEMLİK İLÇEMİZİN KUMSAZ SAHİLİNDEKİ 440.000 METREKARE PROJE ALANI İÇERİSİNDE SU VE OYUN GRUPLARININ BİR ARADA KULLANILDIĞI, HER YAŞ GRUBUNDAN İNSANIN KATILABİLDİĞİ, SUYLA İLGİLİ AKTİVİTELERİ İÇEREN EĞLENCE TEMALI PARKIMIZI VATANDAŞLARIMIZIN KULLANIMINA SUNUYORUZ.

500.000 METREKARELİK PROJE ALANI İÇERİSİNDE TARIMIN TEKNOLOJİ İLE BİRLİKTE AKILLI HALE GETİRİLMESİ HEDEFLENEREK, ÇOCUKLAR VE GENÇLER BAŞTA OLMAK ÜZERE ŞEHİR HAYATI İÇERİSİNDEKİ TÜM VATANDAŞLARIMIZIN TOPRAKLA BULUŞMASINI SAĞLAYACAĞIZ.

EVET, GELDİK BU TEMATİK PARKLAR İÇERİSİNDE KENTE BİR PARK KAZANDIRMANIN YANINDA ÇOK DAHA BÜYÜK ANLAMLAR TAŞIYAN PROJEMİZ OLAN HAMİTLER BOTANİK PARKI’NA.

DEĞERLİ KONUKLAR BİLDİĞİNİZ GİBİ HAMİTLER BÖLGESİNDEKİ BU ALANI 90’LI YILLARIN ORTASINDAN BU YANA DÜZENLİ KATI ATIK DEPOLAMA SAHASI OLARAK KULLANIYORUZ. ÇEVRESİNDEKİ 13 MAHALLEDE YAKLAŞIK 400.000 NÜFUS YAŞIYOR.

ÇÖP DEPOLAMASI TAMAMLANAN 150.000 METREKARELİK KISMINDA ÇALIŞMALARINA BAŞLADIĞIMIZ ALANIN TAMAMINI BİR BOTANİK PARKI OLARAK ŞEHRİMİZE KAZANDIRIYORUZ.

HAMİTLER’DE BULUNAN DÜZENLİ KATI ATIK DEPOLAMA TESİSİMİZİ BOTANİK PARKA DÖNÜŞTÜRÜRKEN, KENTİMİZİN ATIKLARINI BERTARAF ETMEK ÜZERE HAZIRLADIĞIMIZ PROJEDE GERÇEK BİR DÖNÜŞÜMÜ DAHA HAYATA GEÇİRİYORUZ.

BİLİYORSUNUZ BURSA OLARAK GÜNDE 3700 TON KATI ATIK ÜRETİYORUZ. SON TEKNOLOJİLER KULLANILARAK HAZIRLANAN, MODERN ŞEHİRCİLİĞİ VE ÇEVRE HASSASİYETLERİNİ EN ÜST DÜZEYDE İÇERİSİNDE BARINDIRAN ENTEGRE KATI ATIK BERTARAF TESİSİNİ ŞEHRİMİZE KAZANDIRIYORUZ.

YER SEÇİMİNDEN PROJELENDİRİLMESİNE KADAR TAMAMEN BİLİMSEL YÖNTEMLER KULLANILARAK HAZIRLANAN, ATIKLARI ÇÖP OLARAK DEĞİL BİR HAMMADDE OLARAK DEĞERLENDİREN, KAPALI SİSTEMDE KOKU BAŞTA OLMAK ÜZERE ÇEVREYE HERHANGİ BİR OLUMSUZLUK YARATMAYAN BU TESİSİMİZLE GÜNDE 2500 TON ATIĞIN BERTARAFI SAĞLANARAK, YILDA 100 BİN HANENİN ENERJİ TÜKETİMİNE DENK GELEN ELEKTRİK ÜRETECEĞİZ.

BU TESİSİN BİR ÖRNEĞİ DOĞU ENTEGRE KATI ATIK BERTARAF TESİSİ OLARAK İNEGÖL YENİYÖRÜK’DE FAALİYETİNİ SÜRDÜRÜYOR.

ÇAĞIMIZIN EN ÖNEMLİ GÜNDEMLERİNDEN BİRİSİ ŞÜPHESİZ Kİ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ GERÇEĞİ VE BUNA KARŞILIK SÜRDÜRÜLEBİLİR İKLİM ÇÖZÜMLERİ.

BU DOĞRULTUDA HEM KURUMSAL KAPASİTEMİZİ GELİŞTİRMEK HEM DE ŞEHRİMİZDE VATANDAŞLARIMIZA HAYATIN HER ALANINDA BU ÇÖZÜMLERLE BULUŞTURMAK İÇİN PROJELERİMİZİ HAZIRLADIK.

ŞU ANDA BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYEMİZİN TÜM ENERJİ SARFİYATININ %51’İNİ YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINDAN SAĞLIYORUZ. HEDEFİMİZ ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE BU ORANI %75 E ÇIKARTMAK.

ŞEHRİMİZDE FAALİYET GÖSTEREN TÜM SEKTÖRLERİ DE BU ÇÖZÜMLER KONUSUNDA TEŞVİK EDEREK VE DESTEKLEYEREK KAPSAMLI BİR DÖNÜŞÜMÜ DE GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ.

SANAYİSİYLE TARIMIYLA TURİZMİYLE HER ALANDA ÜRETEN BİR BURSA

KIYMETLİ MİSAFİRLER, DOĞAL GÜZELLİKLERİ, TARİHİ ÖZELLİKLERİ VE YEŞİLİNİN YANINDA BURSA, GEREK TARIM GEREKSE SANAYİ ALANINDA OLDUKÇA ÖNEMLİ BİR ÜRETİM ÜSSÜ KONUMUNDA.

TÜM BU FAALİYETLER ŞÜPHESİZ KENT VE ÜLKE EKONOMİMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ OLMAKLA BERABER KENTİMİZİN FİZİKSEL MEKANLARINDA DA MAALESEF BAZI DÜZENSİZLİKLERİN OLUŞMASININ DA SEBEBİ DURUMUNDA.

DAĞINIK HALDE BULUNAN VE İŞLEVLERİNİ YETERİNCE YERİNE GETİREMEYEN İMALATHANE VE ÜRETİM TESİSLERİMİZİ ŞEHRİMİZİN DOĞU VE BATISINDA OLUŞTURACAĞIMIZ 2 FARKLI KOBİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ’NE TAŞIYACAĞIZ. BU PROJEMİZİ ORTAK AKIL VE BİLİMİN IŞIĞINDA İŞLETMELERİMİZLE KURACAĞIMIZ İŞBİRLİĞİ ÇERÇEVESİNDE GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ. BU KAPSAMDA GAZİ ÜNİVERSİTESİ İLE DÖNÜŞÜM MODELİNİN GELİŞTİRİLMESİNE YÖNELİK BİLİMSEL ÇALIŞMAMIZI BAŞLATTIK. TÜM BU SÜREÇ BELEDİYEMİZİN KONTROLÜNDE TAMAMEN ŞEFFAF BİR BİÇİMDE YÜRÜTÜLECEK. ÜRETİCİLERİMİZ YENİ MODERN TESİSLERİNDE ÜRETİM FAALİYETLERİNE DEVAM EDERKEN, BOŞALTTIKLARI ALANLAR DA KENTİN İHTİYAÇLARI DOĞRULTUSUNDA DÖNÜŞTÜRÜLEREK KENT MERKEZİNDEKİ YAŞAM KALİTESİ ARTIRILACAK.

BU ÖLÇEKTE BİR ÜRETİM KENTİ OLAN BURSA İÇİN HAMMADDE TEDARİKİ VE ÜRÜNLERİN TRANSFERİ ÖNEMLİ İHTİYAÇLARIN BAŞINDA GELİYOR.

BU ALANDAKİ EKSİKLERİ TAMAMLAYARAK ÜRETİCİLERİMİZİN İHTİYAÇLARINI GİDERMEK ÜZERE ŞEHRİN İKİ BÖLGESİNDE LOJİSTİK MERKEZLER OLUŞTURUYORUZ. ULUSAL VE YEREL ULAŞIM AĞLARI İLE DENİZ, HAVA TAŞIMACILIĞI VE RAYLI SİSTEMLERLE ENTEGRE OLACAK ŞEKİLDE PLANLANACAK ALANLAR ÜRETİM GÜCÜMÜZE ÖNEMLİ DERECEDE KATKI SUNACAK.

BURSA'NIN EN ÖNEMLİ MARKALARINDAN BİRİ DE ŞÜPHESİZ Kİ GEMLİK ZEYTİNİ.

BU MARKAYI YAŞATMAK VE GELİŞTİRMEK ÜZERE ÜRETİCİLERİMİZLE BİRLİKTE MEVCUTTA DAĞINIK OLAN ALANLARINI BİR BÖLGEDE TOPLAYARAK ÜRETİM, SATIŞ BİRİMLERİ VE LİSANSLI DEPOYLA BİRLİKTE GEMLİK , ORHANGAZİ , İZNİK VE MUDANYA İLÇELERİMİZDE YOĞUN OLARAK ÜRETİLEN ZEYTİNİN MERKEZİNİ OLUŞTURACAĞIZ.

SANAYİ ÜRETİMİNİN YANINDA TARIM ÜRETİMİNDE DE ÖNE ÇIKAN BİR KENTİZ. BU KAPSAMDA TARIM VE HAYVANCILIK ALANINDAKİ ÜRETİCİMİZİ KORUMAK, GELİŞTİRMEK VE DESTEKLEMEK ŞÜPHESİZ Kİ EN BÜYÜK VAZİFELERİMİZDEN BİR TANESİ.

BUGÜNE KADAR SÜRDÜRDÜĞÜMÜZ DESTEKLERİMİZİ YENİ DÖNEMDE DE ARTIRARAK DEVAM ETTİRECEĞİZ.

SULAMA GÖLETLERİNDEN, SULAMA TESİSLERİNE, TOHUM, FİDE, FİDAN, GÜBRE DESTEĞİNDEN, ÜRÜN TOPLAMA MERKEZLERİNE KADAR TARIM VE HAYVANCILIĞIN HER SEKTÖRÜNE GÜÇLÜ ŞEKİLDE DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ.

AYRICA FİDAN VE SÜS BİTKİSİ YETİŞTİRİCİLİĞİ İLE İLGİLİ KOOPERATİFLERİMİZ VE VATANDAŞLARIMIZLA ORTAK PROJELER GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ.

MARKA TARIM ÜRÜNLERİMİZİN EN DEĞERLİ ŞEKİLDE PAZARLANABİLMESİ İÇİN ÜRETİCİMİZE DESTEK VERECEĞİZ.  

PROJESİ İLE GELEN GENÇ VE KADIN GİRİŞİMCİLERİMİZE KURACAKLARI YENİ İŞ İÇİN 100 BİN TL’LİK HİBE DESTEĞİ SAĞLAYACAĞIZ.

OLUŞTURDUĞUMUZ BURSA İSTİHDAM VE KARİYER OFİSİ İLE VATANDAŞLARIMIZI İŞ İMKANLARIYLA BULUŞTURURKEN, NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ ARAYIŞINDAKİ İŞVERENLERİMİZ İLE İŞBİRLİĞİ HALİNDE GENÇLERİMİZE İŞ GARANTİLİ STAJ İMKANI SUNACAĞIZ.

KADINLARIMIZIN VE KADIN KOOPERATİFLERİMİZİN EL EMEKLERİ, GÖZ NURLARIYLA ÜRETTİKLERİ ÜRÜNLERİ SUNACAĞIMIZ ALIM GARANTİSİ İLE EKONOMİYE KAZANDIRIYORUZ.

SANAYİ VE TARIM ÜRETİMİYLE ÖNE ÇIKAN BURSA AYNI ZAMANDA ÖNEMLİ BİR HİZMET ÜRETİMİ KENTİ.

DOĞAL GÜZELLİKLERİ TARİHİ YAPISI GASTRONOMİSİ BAŞTA OLMAK ÜZERE ÇOK ÖNEMLİ TURİZM DEĞERLERİNİ BARINDIRAN KENTİMİZİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİMİZ PROJELERLE TURİZM NOKTASINDA ÜST SEVİYEYE TAŞIYACAĞIZ.

TABİATI VE KIŞ TURİZMİYLE ÖNE ÇIKAN ULUDAĞ’I, ZENGİN MİNERAL İÇERİĞİYLE YÜZYILLARDIR ŞİFA KAYNAĞI OLAN TERMAL KAPLICALARI, GÖLLERİ, DENİZLERİ VE SAYISIZ ESERLERİYLE DÜNYA MİRAS LİSTESİNDE YER ALAN DEĞERLERİYLE SAHİP OLDUĞU TURİZM POTANSİYELİNİ HAREKETE GEÇİRECEK PROJELERLE DE TURİZM ANLAYIŞINI YENİ BİR SEVİYEYE ÇIKARIYORUZ.

115 KİLOMETRELİK DENİZ SAHİLİ İLE GÜNEY MARMARA’DA ÖNEMLİ BİR SAHİL ŞERİDİ OLAN ŞEHRİMİZİ MUDANYA GÜZELYALI, GEMLİK VE TİRİLYE’DE YAPACAĞIMIZ YAT LİMANLARIYLA DA ÖNEMLİ BİR DENİZCİLİK DESTİNASYONU HALİNE GETİRİYORUZ.

BUNUN YANINDA GEMLİK’TEN KARACABEY’E KADAR TÜM SAHİL ŞERİDİ BOYUNCA DÜZENLEMELERDE BULUNACAĞIMIZ, PLAJLAR, GEZİ-YÜRÜYÜŞ ALANLARI, REKREASYON ALANLARI VE İSKELELERLE SAHİLLERİMİZİN KALİTESİNİ ARTIRARAK SAHİL ŞEHRİ KİMLİĞİMİZİ CANLANDIRIYORUZ.

SANATIYLA KÜLTÜRÜYLE GENCİYLE YAŞLISIYLA YAŞAYAN BİR BURSA

FİZİKİ ÇALIŞMALARIN YANINDA KADININDAN GENCİNE, YAŞLISINDAN ÇOCUĞUNA SOSYAL VE KÜLTÜREL ANLAMDA GERÇEKLEŞTİRECEĞİMİZ BİRBİRİNDEN RENKLİ VE ZENGİN PROJELERLE KENT İNSANININ SOSYAL HAYATINDA DA DÖNÜŞÜMÜ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ.

EVET, BENİM ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE EN ÖNEMSEDİĞİM VE ÜZERİNDE DURDUĞUM İŞLERDEN BİRİNE GELDİK.

GENÇLERİMİZ… ONLAR BİZİM UMUDUMUZ, GELECEĞİMİZ HER ŞEYİMİZ. GENÇLERİMİZE YÖNELİK BİRÇOK ÇALIŞMAYI GEÇTİĞİMİZ DÖNEMDE HAYATA GEÇİRDİK. ONLARIN EĞİTİMLERİ, SOSYALLEŞMELERİ KONUSUNDA BURS VERDİK, KURS VERDİK, SPOR SAHALARI VE GENÇLİK MERKEZLERİYLE GENÇLERİMİZE KATKIDA BULUNDUK. ŞİMDİ ELİMDE GÖRDÜĞÜNÜZ GENÇ KART’IMIZ İLE GENÇLERİMİZE SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLERDEN GÖNÜLLERİNCE FAYDALANMALARI İÇİN YILLIK 5000 TL DESTEK SAĞLIYORUZ. ARTIK BU KART İLE GENÇ KARDEŞLERİM KONSERE Mİ GİDER, TİYATROYA MI VEYA BİR STAND UP GÖSTERİSİNE Mİ KATILIR KENDİ BİLECEKLERİ İŞ.

KENTİMİZDE 5 BİNİN ÜZERİNDE DERNEK, VAKIF, SPOR KULÜBÜ GİBİ SİVİL TOPLUM KURULUŞU FARKLI FAALİYET ALANLARINDA ÇALIŞMALARINI YÜRÜTÜYOR. YENİ DÖNEMDEKİ YÖNETİM ANLAYIŞIMIZDA BU SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN TÜM FAALİYETLERİMİZDE ÜST DÜZEYDE FAYDALANMAYI HEDEFLİYORUZ. STK FAALİYETLERİNİN TEK ÇATI ALTINDA, BİRBİRLERİYLE İLETİŞİM İÇERİSİNDE DAHA VERİMLİ ŞEKİLDE YÜRÜTÜLMESİ ADINA PAYLAŞIMLI MEKANLARI, ORTAK ALANLARI İÇEREN TÜM İHTİYAÇLARA CEVAP VEREN BİR KAMPUS KAZANDIRACAĞIZ.

BURSA’MIZ, UZUN YILLARDIR ARALIKSIZ DEVAM EDEN, ULUSAL VE ULUSLARARASI FESTİVALLERİYLE DE ÜNLÜ BİR ŞEHİR. BURSA FESTİVALİ, ALTIN KARAGÖZ HALK DANSLARI FESTİVALİ GİBİ MARKALARIMIZA İLAVE OLARAK GEÇTİĞİMİZ DÖNEMDE GASTRONOMİ FESTİVALİ BAŞTA OLMAK ÜZERE YENİ DEĞERLERLE BU ALANDA ÖNEMLİ İŞLERE İMZA ATTIK.

YİNE ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE VAR OLAN FESTİVALLERİMİZİ DAHA DA ZENGİNLEŞTİREREK, FESTİVAL TAKVİMİMİZE ÖZEL TEMALARDA ÇALIŞACAĞIMIZ FESTİVALLERİ EKLEYECEĞİZ.

DÜZENLENEN ETKİNLİKLER, SOSYAL VE KÜLTÜREL HAYATA DOKUNUŞLARIMIZLA BU ETKİNLİKLERİN GERÇEKLEŞTİRİLECEĞİ MEKANLARA OLAN İHTİYAÇ DA ÜST DÜZEYE ÇIKMIŞ DURUMDA.

NE MUTLU Kİ BİZLERE BÖYLE KEYİFLİ KONULARA İHTİYAÇ DUYULAN BİR ŞEHİRDE YAŞIYORUZ VE BU İHTİYAÇLARI GİDERMEK ÜZERE MEGA PROJELERE İMZA ATMA FIRSATI BULUYORUZ.

(MEGA PROJENİN NE ANLAMA GELDİĞİNİ ANLAMAYAN VE 20 YILDA NİTELİKLİ BİR ETKİNLİK MEKANI OLUŞTURAMAYANLARDAN DEĞİLİZ ÇOK ŞÜKÜR)

BU DÖNEMDE KENTİMİZE İKİ BÜYÜK KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİ KAZANDIRIYORUZ. BUNLARDAN İLKİNİ KENTİMİZİN DOĞUSUNA YILDIRIM İLÇEMİZDE YAPACAĞIMIZ TESİSLE GERÇEKLEŞTİRİYORUZ. 800 KİŞİ KAPASİTELİ, TÜM SAHNE SANATLARININ İCRASINA YÖNELİK ALTYAPIYA SAHİP OLACAK ANA SALONU İLE BİRLİKTE; SERGİ ALANLARI, BE TO BE VE WORKSHOP ALANLARINA SAHİP MODERN BİR TESİSİ ŞEHRİMİZİN KULLANIMINA SUNUYORUZ.

BU ALANDAKİ İKİNCİ ÖNEMLİ ESERİMİZİ DE NİLÜFER İLÇEMİZDE İNŞA EDİYORUZ. YİNE 800 KİŞİLİK ANA SALON VE DİĞER EKLENTİLERE SAHİP OLACAK TESİSİMİZ, YIL BOYUNCA DÜZENLENECEK ETKİNLİKLER SAYESİNDE ŞEHRİMİZİN KÜLTÜR SANAT HAYATINA ÖNEMLİ KATKILARDA BULUNACAK.

UZUN YILLARDIR ATIL VAZİYETTE KALAN ÇELİK PALAS EK OTEL YAPISINI YIKARAK ŞEHİR SİLÜETİ ÜZERİNDEKİ OLUMSUZ ETKİYİ KALDIRMIŞTIK. ŞİMDİ DE BU ALANI HER YAŞTAN KENTLİNİN GURUR DUYACAĞI, YENİLİKÇİ YAKLAŞIMLA OLUŞTURULAN KULLANIMLARIYLA SOSYO-KÜLTÜREL BİR MERKEZ OLARAK HİZMETE SUNUYORUZ.

İNŞAAT ÇALIŞMALARI DEVAM EDEN VE ÖNÜMÜZDEKİ YIL İÇERİSİNDE TAMAMLAYACAĞIMIZ PROJEMİZLE MODERN SANAT MÜZESİ, AKILLI ŞEHİRCİLİK İNOVASYON MERKEZİ, HAYAT BOYU SAĞLIK MERKEZİ, SPOR ALANLARI, KÜTÜPHANE, E-SPOR VE DİJİTAL GENÇLİK MERKEZİ, KÜLTÜR-SANAT ATÖLYELERİ GİBİ ÇAĞDAŞ KULLANIMLARI PANORAMİK BURSA MANZARASI EŞLİĞİNDE HALKIMIZIN HİZMETİNE SUNACAĞIZ. 

ORTA VE YÜKSEK ÖĞRETİM SEVİYESİNDEKİ GENÇLERİMİZİN MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMLERİNDE KENDİLERİNİ GELİŞTİRMELERİ İÇİN; PRATİK DENEYİMLERİNİ ARTIRACAKLARI, İNOVASYON VE YARATICILIK TEMELLİ KARİYER HAZIRLIĞI YAPACAKLARI, SOSYAL BAĞLAR VE İŞBİRLİĞİ GİBİ ALANLARDA GELİŞMELERİNİ SAĞLAYACAK GENÇ OFİSİ OLUŞTURUYORUZ.

YILLARCA ŞEHRİMİZE HİZMET EDEN FAKAT EKONOMİK ÖMRÜNÜ DOLDURDUĞU İÇİN YENİLEMEK ÜZERE YIKIMINI GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ ATATÜRK KAPALI SPOR SALONU ÜZERİNDEN ŞAHSIMLA ALAKALI BİRÇOK TEZVİRAT ÜRETİLDİ. BUNLARIN HİÇBİRİNİ CİDDİYE ALMADIK. ÇÜNKÜ BİZ NE YAPTIĞIMIZI BİLİYORUZ.

DÜZENLEDİĞİMİZ YARIŞMAYLA ELDE EDİLEN PROJE DOĞRULTUSUNDA 18 BİN 900 METREKARE İNŞAAT ALANLI, 3100 SEYİRCİ KAPASİTELİ TÜM BİRİMLERİYLE KOMPLEKS HALDE YENİ ATATÜRK KAPALI SPOR SALONU’NU ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE AYNI YERİNDE KENTİMİZİN HİZMETİNE SUNUYORUZ.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ OLARAK SPOR TESİSLERİMİZ İLE KENTİMİZİN DÖRT BİR YANINDA HER YAŞTAN İNSANIMIZI SPOR İLE BULUŞTURMAYA DEVAM EDİYORUZ. ŞEHRİMİZİN BATI BÖLGESİNE ARTAN TALEPLER DOĞRULTUSUNDA YENİ BİR SPOR KOMPLEKSİ KAZANDIRIYORUZ.

BÜNYESİNDE FUTBOL SAHASI, YÜZME HAVUZU, SALON SPORLARI, TENİS VE SQUASH GİBİ BRANŞLARI BARINDIRAN BU KOMPLEKSLE BATI BÖLGESİNİN ÖNEMLİ BİR İHTİYACINI DA KARŞILAMIŞ OLACAĞIZ.

ŞEHRİMİZDE OFF-ROAD, ENDURO, DRİFT, TUNİNG, MOTO CROSS GİBİ MOTOR SPORLARINA OLAN RAĞBETİN HER GEÇEN GÜN ARTTIĞINI GÖZLEMLİYORUZ. BU SPORLARIN DÜZENLİ, GÜVENLİ VE NİTELİKLİ BİR ŞEKİLDE YAPILABİLMESİ İÇİN İHTİYAÇ DUYULAN TESİSİ DE ŞEHRİMİZE BU DÖNEMDE KAZANDIRACAĞIZ.

SAHİLLERİMİZİ REKREASYONEL KULLANIMININ YANINDA SU SPORLARIYLA DA ÖNE ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ. YELKEN, KANO, DALIŞ VE BUNA BENZER SU SPORLARIMIZI GELİŞTİRMEK VE BU BRANŞLARDA HİZMET VEREN KULÜPLERİ BİR ÇATI ALTINDA TOPLAMAK, BU BRANŞLARDA ŞAMPİYON SPORCULAR YETİŞTİRMEK ÜZERE BİR MERKEZİ ŞEHRİMİZE KAZANDIRACAĞIZ.  

GEÇTİĞİMİZ DÖNEMDE İZNİK’TE DÜZENLEDİĞİMİZ DÜNYA GÖÇEBE OYUNLARI, VATANDAŞLARIMIZDAN OLDUKÇA İLGİ GÖRMÜŞTÜ. OKÇULUK, BİNİCİLİK, MAS GÜREŞİ, MATRAK GİBİ GELENEKSEL SPOR DALLARINA YÖNELİK EĞİTİM KAMPI ŞEKLİNDE HİZMET VERECEK ATA SPORLARI KAMP MERKEZİ’Nİ DE İZNİK’TE DEVREYE ALIYORUZ.

SOSYAL VE SAĞLIK HİZMETLERİYLE ENGELLİSİYLE AİLESİYLE YAŞATAN BİR BURSA

BELEDİYECİLİK HİZMETLERİNİN BELKİ DE EN ANLAMLI AYAĞI OLAN SOSYAL BELEDİYECİLİKTE GEÇTİĞİMİZ DÖNEM BİRBİRİNDEN ÖZEL PROJELERE İMZA ATTIK.

SOSYAL VE SAĞLIK HİZMETLERİYLE, İNSANI MERKEZE ALAN ANLAYIŞIMIZLA, ENGELLİMİZE DE AİLELERİMİZE DE YAŞLIMIZA, GENCİMİZE KISACASI TÜM HEMŞEHRİLERİMİZE VE CAN DOSTLARIMIZA DOKUNDUK. BU DÖNEMDE DE ÖZELLİKLE FARKLI KESİMLER İÇİN HAZIRLADIĞIMIZ DESTEK PAKETLERİMİZLE BU ALANDAKİ ÇALIŞMALARIMIZI ÜST SEVİYEYE TAŞIYORUZ.

İLK OLARAK GENÇLERİMİZE SUNACAĞIMIZ DESTEK PAKETİMİZ İLE BAŞLAYALIM. YENİ EVLENECEK ÇİFTLERİMİZE DÜĞÜN SALONUNU TEMİN EDİYORUZ. ŞAYET DÜĞÜN SALONU İHTİYAÇLARI YOKSA AYNI DEĞERDE MOBİLYA VEYA BEYAZ EŞYA KONUSUNDA KENDİLERİNE DESTEK SAĞLIYORUZ.

GENÇLERİMİZİN EĞİTİM ÖĞRETİM HAYATLARINA MADDİ ANLAMDA ÖNEMLİ KATKI SAĞLADIĞIMIZ VE GEÇTİĞİMİZ DÖNEMDE YILLIK 10 BİN MESLEK LİSESİ VE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİMİZE SUNDUĞUMUZ BURS İMKANINDAN BU DÖNEMDE FEN LİSESİ, ANADOLU VE İMAM HATİP LİSELERİNDEKİ BAŞARILI ÖĞRENCİLERİ DE DAHİL EDEREK YILLIK 16 BİN ÖĞRENCİYİ YARARLANDIRIYORUZ.

EĞİTİM VE ÖĞRETİM ALANINDA GENÇLERİMİZE SAĞLADIĞIMIZ BURS İMKANININ YANINDA SPORDA ULUSAL DÜZEYDE BAŞARI ELDE EDEN GENÇ SPORCULARIMIZA KRİTER GÖZETMEKSİZİN BURS İMKANI SUNUYORUZ.

ŞEHİR DIŞINDA EĞİTİM GÖREN BURSALI ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİMİZE, AİLELERİNİN YANINDAN OKULLARININ BULUNDUĞU ŞEHİRLERE ULAŞABİLMELERİ İÇİN YILDA 2 KEZ SEYAHAT DESTEĞİ SAĞLIYORUZ.

ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK DÖNEMİNDE GENÇLERİMİZİ ÜCRETSİZ OLARAK YARARLANDIRDIĞIMIZ 6 KURS MERKEZİMİZ OLDUKÇA İLGİ GÖRDÜ. ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE YKS KURS SAYIMIZI 15’E ÇIKARARAK ŞEHRİMİZDE ÜNİVERSİTEYE HAZIRLANAN GENÇ KARDEŞLERİMİZİ BAŞARIYA DAHA DA YAKLAŞTIRACAĞIZ.

SUNACAĞIMIZ TÜM BU DESTEKLERİN YANINDA GENÇLERİMİZİN SOSYALLEŞMESİ KONUSUNU DA ÖNEMSİYORUZ.

KÜTÜPHANESİNDEN, KAFETERYASINA, DERS ÇALIŞMA VE E-SPOR ALANLARINA KADAR ÜCRETSİZ İNTERNET, PSİKOLOG VE DİYETİSYEN İMKANLARI DA DAHİL OLMAK ÜZERE NİTELİKLİ VE KALİTELİ MEKANLARDAN OLUŞAN GENÇLİK MERKEZİ SAYIMIZI 15’DEN 50’YE ÇIKARIYORUZ.

AYRICA ŞEHİRDEKİ ÜCRETSİZ WIFI ALANLARIMIZIN SAYISINI VE KAPSAMA ALANLARINI GENİŞLETEREK, GENÇLERİMİZ İÇİN KESİNTİSİZ VE ÜCRETSİZ İNTERNETİ YAYGINLAŞTIRIYORUZ.    

GENÇLERİMİZE YAPTIĞIMIZ TÜM BU ÇALIŞMALAR ZATEN BAŞTA ANNELERİMİZ OLMAK ÜZERE TÜM AİLELERİMİZİ İLGİLENDİRİYOR. ŞİMDİ AİLEMİZİN DİĞER FERTLERİNİ DE İLGİLENDİREN PROJELERİMİZDEN BAHSEDECEĞİM.

YOĞUN BİR İLGİ VE TALEPLE KARŞILAŞTIĞIMIZ YAVRULARIMIZIN EĞİTİM HAYATLARININ İLK BASAMAĞI OLAN ANA KUCAĞI AĞIMIZI YAYGINLAŞTIRIYORUZ. GEÇTİĞİMİZ DÖNEM HİZMETE ALDIĞIMIZ 32 ANA KUCAĞINDA 4 BİNE YAKIN YAVRUMUZUN OKUL ÖNCESİ EĞİTİMLERİNİ TAMAMEN ÜCRETSİZ BİR ŞEKİLDE TAMAMLADIK.

 ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE ANA KUCAĞI SAYIMIZI 100’E ÇIKARARAK ONBİNLERCE YAVRUMUZU GELECEĞE HAZIRLAMAYA DEVAM EDİYORUZ.

YAVRULARIMIZIN GELİŞİMDE EN ÖNEMLİ İHTİYAÇLARINDAN BİR TANESİ DE AİLELERİ VE YAŞITLARIYLA EĞLENEREK VAKİT GEÇİRMELERİ. BUNUN İÇİN DE ÜZERİMİZE DÜŞEN SORUMLULUĞU YERİNE GETİRİYOR VE AİLE EĞLENCE MERKEZLERİNİ HİZMETE ALIYORUZ.

ÇEŞİTLİ YAŞ GRUPLARINA GÖRE HAZIRLANAN OYUN ALANLARINDA ÇOCUKLARIMIZ EĞLENİRKEN, ANNELERE DE VAKİT GEÇİRİP SOHBET EDEBİLECEĞİ NİTELİKLİ MEKANLAR SUNACAĞIZ.

AYRICA OLUŞTURACAĞIMIZ SOSYAL ALANLAR DA DOĞUM GÜNÜ VE DİĞER ORGANİZASYONLARIN DÜZENLENMESİNE İMKAN SAĞLAYACAK.

BÜNYESİNDE YER ALAN KURS MERKEZLERİNDEN, FİTNES SALONLARINA, PSİKOLOG, PEDAGOG, DİYETİSYEN DESTEKLERİNE, ATÖLYELERDEN ÇOCUK ETKİNLİK ALANLARINA KADAR GENİŞ BİR YELPAZEDE AİLELERİMİZİN BİRÇOK İHTİYACINA CEVAP VEREN, AİLE YAPISINI GÜÇLENDİRMEYE KATKI SUNAN AİLE YAŞAM DESTEK MERKEZLERİMİZİ 17 İLÇEMİZE DE KAZANDIRMIŞ OLACAĞIZ.

AİLE BÜTÇESİNE KATKI VE ÇOCUKLARIMIZIN OKULLARINDA SAĞLIKLI GIDA İLE BULUŞMALARI İÇİN İLKÖĞRETİMDEKİ YAVRULARIMIZA KANTİN ALIŞVERİŞLERİ İÇİN DESTEK SAĞLIYORUZ.

BU DESTEĞİ KULLANIRKEN YAVRULARIMIZIN OLUMSUZ ETKİLENMEMESİ HASSASİYETİYLE GELİŞTİRDİĞİMİZ PROJE İLE KANTİNCİLER ODAMIZ İŞBİRLİĞİNDE YAVRULARIMIZA AYLIK 600 TL’LİK KANTİN DESTEĞİ SUNUYORUZ.

SAHADA SÜREKLİ OLARAK EMEKLİLERE YÖNELİK NELER YAPACAĞIMIZI SORUYORLAR. ÖNCELİKLE ŞUNU BELİRTEYİM.

CUMHURBAŞKANIMIZIN BU YILI EMEKLİ YILI İLAN ETMESİ İLE BİRLİKTE BİZLER DE EMEKLİLERİMİZİN YAŞAM KALİTELERİNİ ARTIRMAK ADINA DAHA ÖNCE YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALARIN ÜZERİNE KOYARAK ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE DE DEVAM EDECEĞİZ.

BU KAPSAMDA TÜM EMEKLİLERİMİZE ULAŞIMDA, SU FATURALARINDA VE SOSYAL TESİSLERİMİZDE YÜZDE 25 ORANINDA İNDİRİM SAĞLIYORUZ.

SAĞLAYACAĞIMIZ İNDİRİMLERE İLAVE OLARAK, EMEKLİLERİMİZE YILDA 2 KEZ OLMAK ÜZERE 1500 TL’LİK NAKDİ DESTEK SUNACAĞIZ.

EMEKLİLERİMİZ YILLARCA ÇALIŞTILAR. HAYATIN YOĞUN TEMPOSU İÇERİSİNDE BELKİ DE FIRSAT BULAMADIKLARI EN ÖNEMLİ BAŞLIKLARINDAN BİRİ GEZMEK, GÖRMEK VE EĞLENMEKTİ.

ŞİMDİ EMEKLİLERİMİZE BELKİ DE HER DÖNEM ERTELEDİKLERİ TURİSTİK GEZİ FIRSATINI TUR REHBERLERİMİZ EŞLİĞİNDE ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE SUNACAĞIZ.

ÖZELLİKLE BELİRLİ HASTALIKLARI OLAN VE EVDE BAKIM İHTİYAÇLARI OLAN YAŞLILARIMIZA HİZMETİMİZİ SÜRDÜRMEYE DEVAM EDİYORUZ.

TÜM YAŞLILARIMIZIN HAYATINI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN EVLERİNDE İHTİYAÇ DUYDUKLARI BASİT ONARIMLAR İÇİN MOBİL EKİPLERİMİZLE ONLARIN YANLARINDA OLACAĞIZ.

ALLAH KİMSENİN BAŞINA VERMESİN ÖZELLİKLE UZUN SÜRE TEDAVİ GEREKTİREN HASTALIKLARDA HASTA YAKINLARI MADDİ VE MANEVİ YÖNDEN YORULUYORLAR.

BU KONUDA HASTA YAKINLARINA BİR NEBZE DE OLSA DESTEK OLMAK ADINA HASTA YAKINLARI KONUK EVİ PROJEMİZİ ŞEHİR HASTANESİ BÖLGESİNDE HAYATA GEÇİRİYORUZ. PROJEMİZ İLE KONAKLAMA VE GÜNLÜK TEMEL İHTİYAÇLARA ÇÖZÜM ÜRETİYORUZ.

ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZA SUNDUĞUMUZ DESTEK VE İMKANLARIN YANI SIRA TÜM YAPTIĞIMIZ PROJE VE ÇALIŞMALARIN ERİŞİLEBİLİR OLMASI EN ÖNEMLİ ÖNCELİĞİMİZ.

İNŞA EDECEĞİMİZ SPOR VE SOSYAL TESİSLERİMİZ BAŞTA OLMAK ÜZERE ŞEHRİMİZİN TÜM NOKTALARINI BU HASSASİYETLE DÜZENLİYORUZ. AYRICA MOLA EVİ ADI VERDİĞİMİZ PROJEMİZ KAPSAMINDA ENGELLİ VE BAKIMA MUHTAÇ VATANDAŞLARIMIZI GÜN BOYUNCA EN GÜZEL ŞEKİLDE MİSAFİR EDECEĞİZ.

BU SAYEDE AİLELERİNE DE GÜNLÜK ACİL İŞLERİYLE ALAKALI ZAMAN KAZANDIRMIŞ OLACAĞIZ.  

CAN DOSTLARIMIZ… ONLARI KORUYUP KOLLAMAK HER ŞEYDEN ÖNCE İNSANİ VE VİCDANİ BİR SORUMLULUK.

BU DOĞRULTUDA SOKAK HAYVANLARI REHABİLİTASYON MERKEZİMİZİ HİZMETE ALDIK. YİNE CAN DOSTLARIMIZ İÇİN ÜCRETSİZ EVCİL HAYVAN POLİKLİNİĞİ HİZMETİMİZ DE ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM YAPACAKLARIMIZ ARASINDA. 

DEĞERLİ DOSTLAR, ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM VİZYONUMUZ VE BU VİZYON DOĞRULTUSUNDA YAPACAKLARIMIZIN BİR KISMINI SİZLERLE PAYLAŞTIM. 

BEN VATANDAŞLARIMIZIN DA TEVECCÜHÜYLE 20 YILDIR BELEDİYE BAŞKANLIĞI GÖREVİNİ YÜRÜTEN BİR KARDEŞİNİZİM. 

KIYMETLİ DOSTLARIM, BEN CUMHURİYET’İN EVLADIYIM. CUMHURİYETİN OKULLARINDA EĞİTİM GÖRMÜŞ, BU AZİZ VATANA VE AZİZ MİLLETE HİZMET ETMEKTEN ONUR DUYAN BİR KARDEŞİNİZİM. 

BİZİM CUMHURİYET SEVGİMİZİ, BAYRAK SEVGİMİZİ, VATAN VE MİLLET SEVGİMİZİ KİMSE SORGULAYAMAZ. HELE HELE TERÖRÜN UZANTILARIYLA KAPALI KAPILAR ARDINDA İŞ TUTAN, BU AZİZ MİLLETİ YILLARCA ÖTEKİLEŞTİRMİŞ, BU MİLLETİN MAYASINDAN, BU TOPRAKLARIN DUASINDAN NASİBİNİ ALMAMIŞLAR HİÇ SORGULAYAMAZ!

BU İŞLER HAMASİ NUTUKLAR ATMA, ALGI OLUŞTURMA İŞLERİ DEĞİL. 

BU İŞLE DERTLENECEKSİN. GECE UYKUNDAN ŞEHRİNİN BİR DERDİYLE UYANIP, BİR SORUNU DAHA ÇÖZMENİN ÇABASINDA OLACAKSIN. 

BU ŞEHRİN EMEĞİNE, DOĞASINA, HAVASINA, HER KESİMDEN İNSANINA, TARİHİNE VE TÜM DEĞERLERİNE, YEŞİLİNE, BEYAZINA, ŞAMPİYONUNA, BURSASPORUNA AŞIK OLACAKSIN VE SAHİP ÇIKACAKSIN. 

BİZ SAHİP ÇIKACAĞIZ, BİZ!

BENİ ARTIK ÇOK İYİ TANIYORSUNUZ. BİZİM AŞKIMIZ DA SEVDAMIZ DA BURSA DEDİK. İŞİMİZ BURSA, GÜCÜMÜZ BURSA DEDİK. BU ŞEHİR İÇİN GECE DEMEDİK, GÜNDÜZ DEMEDİK CANLA BAŞLA GAYRET ETTİK. 

BURSA’YI TÜRKİYE YÜZYILINDA GERÇEK BELEDİYECİLİK ANLAYIŞINDAN KOPARMADAN, CUMHUR İTTİFAKI ÇATISI ALTINDA ÇOK DAHA GÜZEL YARINLARA TAŞIMAK İÇİN

HER ALANDA, HER KESİMDEN İNSANIMIZA DOKUNAN VE KENTİMİZE DEĞER KATACAK PROJELERİMİZİ SİZLERİN DE TEVECCÜHÜYLE 1 NİSAN’DAN İTİBAREN KOLLARIMIZI SIVAYIP CANLA BAŞLA HEP BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ.

Editör: Erdal ŞAHAN