Yaşam kalitesini doğrudan etkileyen eklem rahatsızlıklarından özellikle yüz yılın sorunu olarak karşımıza çıkan kıkırdak hasarlarını engellemek üzere ise dünya sürekli bir araştırma içerisinde. Özellikle dizlerde meydana gelen hareket kaybını gidermek için uygulanan yöntemlerden biri de diz protezi uygulaması. 1960’lardan beri alanında en başarılı uygulamalardan biri olarak görülen diz protezi ameliyatları yeni gelişmelerle birlikte tarihe mi karışıyor?

Eklem rahatsızlığı olan milyonlarca hastanın merak ettiği konuların başında olan kıkırdak ve eklem hasarlarında uygulanabilecek tedavi yöntemleri ile ilgili Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Özgür Oktay Nar değerlendirmelerde bulundu.

Diz Kireçlenmesinde Ameliyatsız Çözüm Mümkün Mü?

Elli yılı aşkın süredir diz ve eklem sorunlarında uygulanan diz protezi ameliyatlarının yanı sıra uygulanana bilecek ameliyatsız tedavilerin başarılı sonuçlar verdiğini ifade eden Dr. Özgür Oktay Nar ”Diz protezi ameliyatı özellikle diz kireçlenmesi ile ilgili yıllardır uyguladığımız başarılı bir tedavi metodu. Anestezi kullanılarak gerçekleştirilen diz protezi uygulamasında dize yerleştirilen yapay eklem ile hastalarımızın daha rahat hareket edebilmeleri hedeflenmektedir. Ancak ortalama bir diz için 1,5 saat süren ameliyat, anestezi psikolojisi ve sonrasındaki fizik tedavi süreçleri hastalarımızda kaygı uyandırabiliyor. Son gelişen teknolojiler ile birlikte diz kireçlenmesinde ameliyatsız çözümler uygulanmaya ve yüksek başarı oranları yakalanmaya başlandı. Bu bağlamda evet diz kireçlenmesinde oldukça başarılı ameliyatsız yöntemler var ve uygulayabiliyoruz. Örneğin Yeni Nesil Hidrojel Tedavisi diz kireçlenmesi tedavisinde ameliyat gerektirmeyen ve 10 dk gibi kısa bir sürede uygulanarak hastalarımızın rahatlamasını sağlayan başarılı bir uygulama” dedi.


Ameliyatsız Diz Kireçlenmesi Tedavisinde Tercih Edilen Yeni Nesil Hidrojel Nedir?

Tetkikler sonucu uygun görülen hastalarda Yeni Nesil Hidrojel Tedavisi ile ameliyat ve anestezi olmaksızın tek bir uygulamada diz kireçlenmesine çözüm sağlandığını belirten Dr. Nar, “Yeni nesil Hidrojel; diz içerisinde ömür boyu durabilen,  diz kireçlenmesi için hastalara uygulanan mevcut tedavilere ek olarak etkili bir alternatif sunan tedavi türüdür. Yenilikçi ve biyolojik olarak parçalanmayan hidrojel teknolojisinde kullanılan maddenin yüzde 97,5’i sudur ve  yüzde 2,5’i de çapraz bağlı poliakrilamid omurgadan oluşmaktadır. Hidrojel diz içine enjekte edildiğinde eklemi koruyarak ağrıyı azaltır. Tek bir enjeksiyonla güvenli ve sürekli rahatlama sağlar.’’ diye belirtti.

Tek bir enjeksiyon ile dizdeki 4 ayrı noktadan diz içerisine giren hidrojenin iç kapsül dokusuna nüfus ederek eklem sertliğini ve bağlı ağrıları minimuma indirdiğini aktaran Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Özgür Oktay Nar şöyle devam etti, “Hidrojel kireçlenmeden dolayı hareketi bozulan diz ekleminin işlevini iyileştiren onaylanmış tek tıbbi cihazdır. Hidrojelin vücut tarafından parçalanamaması ömür boyu kalıcı olmasını sağlar. Hidrojel, diz içi eklem boşluğuna enjekte edilmektedir. Bu tedavi diz içinde bulunan sinovyal sıvıya eski akışkanlığını geri kazandırılarak eklemin yağlanmasını ile tamponlanmasını iyileştirir. Ayrıca iç eklem kapsülünün zarına entegre olarak yastık benzeri bir etki sağlayarak yürüme işlevi geri kazanılır.”

Diz Protezi Tarihe Mi Karışıyor?

Eklem rahatsızlığı olan hastaların mutlaka uzman hekime danışması gerektiğinin önemini vurgulayan Nar, “Eklem rahatsızlıklarında diz protezi ameliyatları başarılı uygulama olarak uyguladığımız bir yöntemdir. Hastaların muayene sonrasındaki bulgularına göre tedaviye karar verilmektedir. Hidrojel tedavisine uygun olmayan vakalarda diz protezi ameliyatlarını önermekteyiz. Bu açıdan diz protezi tarihe karışıyor demek hem doğru değil hem de henüz çok erken. Muayene bulguları yeni nesil hidrojel için uygun olmayan hastalarımızda, diz protezi uygulaması halen daha uyguladığımız başarılı bir yöntem.” dedi.

Editör: Erdal ŞAHAN