Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ABD’nin sunduğu Gazze’de kalıcı ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması için Hamas’a çağrıda bulunan karar tasarısına pazartesi akşamı onay verdi. Savaşın ilk gününden bu yana geçen sekiz aydan sonra ilk kez BMGK’da ateşkes çağrısı yapan bir karar tasarısı kabul edilmiş oldu.

Karar tasarısına BMGK’nin 15 üyesinden 14’ü “evet” oyu kullandı. Rusya ise çekimser kaldı. Biden'ın sunduğu 3 aşamalı teklifi İsrail’in kabul ettiği belirtilirken Hamas'a da teklifi bir an önce kabul etme ve uygulama çağrısı yapıldı.

BMGK kararının ardından Hamas yaptığı açıklamada, tasarının ilkelerinin uygulanması konusunda arabulucularla işbirliği yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas BMGK’nın karar tasarısının kabul edilmesini “memnuniyetle” karşıladığını belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden tarafından 31 Mayıs’ta açıklanan ateşkes planında üç aşama öngörülüyor.

İlk aşamada hemen ateşkesin sağlanması ile rehine ve mahkum takası planlanıyor.

İkinci aşamada krizin nihai olarak sonlandırılması için tüm esirlerin serbest bırakılması talep edilirken, İsrail'in Gazze'nin tamamından çekilmesi isteniyor.

Son aşamada ise savaş boyunca İsrail bombardımanları nedeniyle neredeyse tamamen yok olan Gazze’nin yeniden inşası yer alıyor.

Blinken'in yeniden Ortadoğu'da

BMGK onayı öncesinde ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, savaşın başlamasından bu yana 8. Ortadoğu ziyaretini gerçekleştirerek Pazartesi günü İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant ile görüştü.

Ardından Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es Sisi ile Kahire’de bir araya gelen Blinken, Ortadoğu liderlerinin Hamas’a baskı yapması gerektiğini söyledi.

Blinken’ın ziyareti, İsrail’in bir mülteci kampına düzenlediği ve dört rehinenin kurtarıldığı operasyonun aralarında birçok çocuğun da bulunduğu 274 Filistinlinin ölümüne yol açmasının ardından gerçekleşti.

İsrail ile Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas arasındaki çatışmalar, 7 Ekim tarihinde tekrar alevlendi.

İsrail sınırını aşıp baskın yapan Hamas militanları, 7 Ekim'de düzenledikleri saldırıda çoğu sivil olmak üzere yaklaşık 1,200 kişiyi öldürdü ve 250 kadar kişiyi de rehin aldı. Bu rehinelerin yaklaşık yarısı, Kasım ayında bir hafta süren ateşkes sırasında İsrail tarafından tutulan Filistinli mahkumlarla takas edilerek serbest bırakıldı.

Fransa’da erken seçimleri aşırı sağ kazanırsa Bardella başbakan olacak: Le Pen Fransa’da erken seçimleri aşırı sağ kazanırsa Bardella başbakan olacak: Le Pen

İsrail, BMGK'nın derhal ateşkes ilan edilmesini öngören kararına rağmen Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırısından bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarını ve sivil katliamlarını sürdürürken, uluslararası kınamalarla karşı karşıya kaldı.

Gazze'deki sağlık yetkililerine göre, 7 Ekim'den beri İsrail'in Gazze'de düzenlediği saldırılarda çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 37.100'den fazla Filistinli öldürüldü ve yaklaşık 84.700 kişi de yaralandı.

Harabeye dönüşen Gazze'nin pek çok bölgesinde gıdaya, temiz suya ve ilaca ulaşmak hala çok zor.

Güney Afrika'nın açtığı bir dava kapsamında İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırımla suçlanıyor.

Mahkeme, Başbakan Binyamin Netanyahu yönetiminin, 6 Mayıs tarihinde işgal edilmeden önce bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentindeki faaliyetlerini derhal durdurmasına hükmetmişti.

kaynak: treuronews

Editör: Erdal ŞAHAN