23 Nisan'da Bursa Büyükşehir 23 Nisan'da Bursa Büyükşehir

Bursa'da ilk kez Bursa Teknik Üniversitesi'nin (BTÜ) ev sahipliğinde zirvede geleceğin mühendisleri ile profesyoneller buluştu.

Geleceğin mühendislerini sektördeki güncel çalışmaları takip etmeleri, alanında uzman isimlerle bir araya gelmeleri ve çeşitli kariyer fırsatları yakalamalarına zemin oluşturmak amacıyla organize edilen Geleceğin Mühendisleri Zirvesi, uzman konukların sunumları ile sona erdi.

Zirve hakkında açıklamalarda bulunan BUMKAD Başkanı Ülfet Öztürk, “Bursa Teknik Üniversitesi’nin de destekleriyle Bursa’da ilk defa yapılan bir organizasyonu başarıyla tamamladık. 2 gün süren zirvede inovasyonu, teknolojiyi ve sürdürülebilirliği konuştuk. Dünyanın gündemini meşgul eden Sürdürülebilirliği çokça konuştuğumuz bu günlerde Mühendislik Zirvesinin bundan sonrası içinde sürdürülebilir şekilde devam etmesini istiyoruz. Bunu her zaman BTÜ’de değil Bursa’mızdaki diğer üniversitelerle, hatta başka şehirlerdeki farklı üniversitelerimizin iş birliğiyle de yapmayı arzu ediyoruz. Mühendislik Zirvemizin endüstri şehri durumundaki Bursa’mız için önemli bir katma değer olduğunu düşünüyoruz. Burada biz mühendisliği konuşuyoruz, bir taraftan da BUMKAD’ın vizyonu ve misyonu kapsamında kadın mühendisleri, kadının mühendislikteki konumunu, mühendis kadın liderlerimizi konuştuk. Dolayısıyla hem mühendislik, hem kadın mühendisler, hem de toplumsal cinsiyet eşitliği konularının hepsini bu 2 gün boyunca dolu dolu değerlendirdik. Çok değerli profesyonellerimiz bizimle beraberdi, verdikleri destekler, ufuk açıcı sunumlar için teşekkür ediyoruz, hepimiz yeni bilgiler ile donatıldık. Katılan herkese fayda sağladığına inanıyoruz. 2 gün boyunca BTÜ Kadın Mühendisler Topluluğu -SWE (Society of Women Engineers) bizlere çok destek oldular. Çok koşturdular, çok çaba harcadılar. Topluluk Başkanı Elif Doylan başta olmak üzere topluluğun tüm üyelerine ve yönetim ekibine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

2 gün süren zirvede; Mühendislerden beklenen yetkinlikler, değişen teknoloji, inovasyon üretme yolları, geleceğin dünyasında iklim teknolojileri, mühendislikte kadın olmak, başarılı mühendislik projeleri, dijital dönüşümün yol haritası, e-ticaretin geleceği, sürdürülebilir üretim ve teknolojileri, yeni enerji çeşitleri konu başlıklarında sunumlar yapılırken ilham veren kadın liderlerin başarı yolculukları da birinci ağızdan aktarıldı.

 

Editör: Erdal ŞAHAN