Granfondo Bursa Bisiklet Yarışı tanıtım Lansmanı Yapıldı Granfondo Bursa Bisiklet Yarışı tanıtım Lansmanı Yapıldı

Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde gıda sektörünün uluslararası rekabetçiliğini geliştirmek amacıyla düzenlenen etkinlikte, Bursa firmaları yabancı alıcılarla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. İsviçre’den Birleşik Arap Emirlikleri’ne, Azerbaycan’dan Almanya’ya kadar farklı coğrafyalardan gelen yabancı iş insanları, Bursa firmalarıyla önemli ticari bağlantılar kurdu. BTSO çatısı altında faaliyet gösteren Küresel Fuar Acentesi’nin üstlendiği organizasyona yaklaşık 70 firma katıldı.

“Nitelikli Alıcıları Firmalarımızla Buluşturmaya Devam Edeceğiz”
BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail Kuş, göreve geldikleri günden itibaren ‘Bursa Büyürse Türkiye Büyür’ mottosuyla çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Bu yıl 6.’sı düzenlenen programda 70 üretici firmanın 30 farklı ülkeden 200’e yakın yabancı alıcıyı ağırlama fırsatı bulduğunu belirten İsmail Kuş, “Önümüzdeki yıllarda bu rakamlar büyüyerek devam edecek. Bugün ikili iş görüşmeleri olarak gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizi umuyorum ki önümüzdeki dönemde fuarla taçlandırarak daha büyük bir organizasyona imza atacağız. Ülkemizin hedeflerine katkı koyabilmeyi amaçlıyoruz. Tüm dünyadan nitelikli alıcıları Bursa’ya taşımak için çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdüreceğiz.” dedi.

“Kentimizin İhracatçı Kimliği Güçleniyor”
Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Arif Bayrak, BTSO’nun düzenlediği alım heyetinin Bursa ekonomisi için faydalı olması temennisinde bulundu. Bursa'da ihracatı artırmaya yönelik düzenlenen organizasyonların önemine vurgu yapan Bayrak, “Bursamız Türkiye’nin en önemli ihracatçı kentleri arasında yer alıyor. BTSO’nun öncülüğünde kentimizin ihracatçı kimliği daha da güçleniyor. Bizler Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak, BTSO ile beraber ‘Bursa Büyürse Türkiye Büyür’ inancıyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür ediyor, alım heyetinin hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

“UR-GE Projeleri İhracata İvme Kazandırdı”
BTSO Gıda ve Paketli Ürünler Konseyi Başkanı Burhan Sayılgan, Ticaret Bakanlığı’nın destekleriyle BTSO liderliğinde gerçekleştirilen UR-GE projeleri ile Bursalı firmaların, ürünlerini yabancı alıcılarla buluşturmaya devam ettiğini söyledi. Bursa Food Point alım heyeti etkinliğinin bu kapsamda düzenlenen en önemli organizasyonlardan biri olduğunu kaydeden Sayılgan, projede yer alan firmaların yükselen ihracat performanslarına vurgu yaptı. Sayılgan, “UR-GE projelerimizin başlangıcından bu yana ihracatta yükselen bir ivmemiz var. Hedefimiz bu ivmeyi üstüne koyarak daha yukarılara taşımak. Önümüzdeki yıllarda hem Bursa’dan katılan firmalar hem de yurt dışından gelen alıcılar ile etkinliğimizi büyüterek düzenlemeyi sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.
 

Editör: Erdal ŞAHAN