Bursa Ticaret Borsası (Bursa TB) Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, 2023 yılının üçüncü çeyreği ile 9 aylık döneme ilişkin tescil işlem hacmi rakamlarını değerlendirdi. Temmuz-Eylül aylarını kapsayan yılın üçüncü çeyreğinde tescil işlem hacminin bir önceki yıla göre yüzde 90 artışla 8 milyar 189 milyon liraya yükseldiğini kaydeden Başkan Matlı, yılın ilk 9 ayında ise tescil işlem hacminin yüzde 110 artışla 21 milyar 569 milyon olarak gerçekleştiğini söyledi.

Bursa TB üyelerinin kent ve ülke ekonomisine çok önemli katkılar sağladığını dile getiren Başkan Matlı, 9 aylık dönemde en çok işlem gören ürünlerin 4 milyar 640 milyon lira ile zeytin, 4 milyar 37 milyon lira ile et, 3 milyar 120 milyon lira ile yaş sebze-meyve, 1 milyar 963 milyon lira ile canlı hayvan ve 1 milyar 169 milyon lira ile mısır olduğunu açıkladı.

Bursa TB, TÜRİB’te ilk 10 Borsa arasında

Başkan Özer Matlı, Borsa’nın tescil işlem hacmindeki başarısını, yetkili acentesi ve A Grubu büyük hissedarları arasında yer aldıkları Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) Elektronik Ürün Senetleri (ELÜS) Piyasası’nda da gösterdiğini dile getirdi. TÜRİB ELÜS Piyasası’nda 2023 yılının Ocak-Eylül döneminde Bursa TB acente kaydında, alım-satım olmak üzere toplam 757 işlem gerçekleştirildiğini kaydeden Başkan Özer Matlı, “Ülke tarımının geleceği olan TÜRİB ELÜS Piyasası’nda 9 aylık tescil işlem hacmimiz geçen yıla kıyasla yüzde 58 artarak 1 milyar 91 milyon liraya yükselirken, Borsamız sergilediği performansla TÜRİB’te ilk acente kaydındaki müşteri işlem hacmine göre ilk 10 Borsa arasında yer alma başarısı göstermiştir” diye konuştu. Başkan Matlı ayrıca, TÜRİB’te en çok işlem gerçekleştirilen ürünlerin sırasıyla mısır, buğday, arpa ve zeytin olduğunu belirtti.

 

TDK, İş İnsanı Fuat Alpaslan'ı Konuk Etti TDK, İş İnsanı Fuat Alpaslan'ı Konuk Etti

Başkan Matlı’dan 100. yıl vurgusu

Tescil işlem hacmi rakamlarına yüksek enflasyon sonucu artan gıda fiyatlarının da etki ettiğinin altını çizen Başkan Özer Matlı “Üyelerimizin böylesi zorlu koşullar altında dahi büyük bir özveriyle ticari faaliyetlerini sürdürmelerini çok kıymetli buluyoruz. Bizler de bu zorlu ekonomik konjonktürde kendilerine katkı sağlamayı ve ürünlerini uluslararası pazarlara taşımayı destekleyen projeler geliştirmeye devam ediyoruz. Gıda UR-GE ve Gıda OSB gibi çalışmalarla, üye firmalarımızın teknoloji odaklı üretim süreçlerini daha verimli hale getirmelerine ve ihracat odaklı büyümelerine imkân tanımayı amaçlıyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üyelerimizle el ele verip, Cumhuriyetimizin 100. yılında çıtamızı daha yukarılara taşıyacağımıza yürekten inanıyorum. Bu vesileyle değer katan tüm üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Editör: Erdal ŞAHAN