Konuyla ilgili Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş BUSKİ önünde yaptığı açıklamada, “Alinur Aktaş bu kadar yolsuzluk söylentisine rağmen yine Büyükşehir Belediye Başkan Adayı. İhale kendisine kalmasın, seçim süreci zarar görmesin diye bahanelerle dolu basın toplantısı düzenleyerek konunun üstünü kapatmaya çalıştı. Bu vurgunun 400 milyon liraya vardığı arka planda biliniyor. Biz Bursalıların dişinden tırnağından verdiği her bir kuruşa sahip çıkacağız. Bursalıların parasını yandaşa aktaran Alinur Aktaş’ın BUSKİ’sini yeniden halkın BUSKİ’si yapacağız” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, BUSKİ önünde basın açıklaması düzenleyerek kamuoyuna yansıyan büyük vurgun iddialarına ilişkin Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a yolsuzluk iddiaları hakkında sorular sordu.

Açıklamaya CHP Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Hasan Öztürk ve Orhan Sarıbal, Kayıhan Pala, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, İlçe Başkanları, Meclis Üyeleri, İl ve İlçe Yöneticileri, Kadın ve Gençlik Kolları Başkanları, yöneticileri ve çok sayıda partili katıldı.

Basın açıklamasında konuşan CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, “Son birkaç gündür Bursa, Alinur Aktaş yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi’nin şirketi olan BUSKİ’nin 150 milyon liralık vurgun iddiasıyla çalkalanıyor. Ancak bu vurgunun 400 milyon liraya vardığı arka planda biliniyor” dedi.

“BURSALILAR’DAN NEYİ GİZLİYORSUNUZ?”

Halkın hakkını aramak ve Aktaş’a sorular yöneltmek için BUSKİ önüne geldiklerini belirten Yeşiltaş, “Meclis üyelerimiz defalarca toplam borcu istemelerine, talep etmelerine, soru önergesi vermelerine rağmen rakamları neden vermiyorsunuz? Bursalılardan neyi gizliyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

Dağları aşan borçlar her geçen gün artmaya devam ederken BUSKİ'deki büyük yolsuzluk iddiaları bir yandaşa aktarılmak istenen paranın yanlış bir hesaba transferi ile ortaya çıktı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin milyarlarca lira borç ile Türkiye’nin en borçlu belediyeleri arasında yer aldığını ve altyapı kuruluşu olan BUSKİ’nin de borcunun milyara yakın olduğunu vurgulayan Yeşiltaş şunları söyledi:

“Artık yaptıkları yolsuzluklar ayaklarına dolanmaya başladı. Her zaman olduğu gibi türlü siyasi baskılarla konunun sızmamasına gayret ettiler. Kamuoyunun haberi olunca üzerini kapatmak için içeride duyan, bilen, muhatap olan herkese baskı uyguladılar. Şimdi de bizim konuyu gündemde tutmamız ile paniklediler.

“AKTAŞ İHALE KENDİNE KALMASIN DİYE ÜSTÜNÜ KAPATMAYA ÇALIŞTI”

Eğer böyle bir yolsuzluk yoksa neden belediye çalışanlarının konuşmaması için baskı kurdunuz? Neden kamuoyunu bilgilendirmek için apar topar bizim basın açıklaması yapacağımız günü beklediniz? Çünkü Alinur Aktaş bu kadar yolsuzluk söylentisine rağmen yine Büyükşehir Belediye Başkan adayı. İhale kendisine kalmasın, seçim süreci zarar görmesin diye bahanelerle dolu basın toplantısı düzenleyerek konunun üstünü kapatmaya çalıştı”

Alinur Aktaş’ın yolsuzluk söylentilerine rağmen yine Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduğunu söyleyen Yeşiltaş, “BUSKİ’de büyük bir yolsuzlukla karşı karşıya kalınmışken biz tüyü bitmemiş yetimlerin hakkını savunmak için, kamu hizmetine harcanması gereken Bursalıların parasının kimlerin cebine aktarıldığını bilmek ve yolsuzluğa karşı mücadelemizi büyütmek için buradayız.

Bütün bu yolsuzluk sarmalında BUSKİ Genel Müdürü’nün neden görevden alınmadığını sormak için buradayız. Bursa’da su faturaları fahiş şekilde zamlanırken yolsuzluk iddialarının üstünün örtülmemesi için buradayız” dedi.

“SU FATURALARI HER AY ZAMLANIYOR”

Bursa’da su faturalarının her ay zamlandığına dikkat çeken Yeşiltaş, “Bursa’da suyun metreküpüne her ay farklı birim fiyatı uygulanıyor. BUSKİ geçtiğimiz 4 ayda suya yüzde 60’ın üzerinde zam yaptı. Bursa’da yolsuzluğa aktarılan paralar hizmet, alt yapıya aktarılsa inanın kentimizde su faturaları da ucuzlar, vatandaşlarımız gerçek hizmete de kavuşur. Ancak AKP’li büyükşehir belediyesinin böyle bir derdi yok. Altyapı borularını birilerinin cebine bağlayıp para aktaran, şirketleri arpalığa çevirmiş bir yönetim anlayışından, liyakatsiz isimlerin koltukları doldurduğu belediyecilikten iyi bir yönetim çıkmaz. Çıksa çıksa kanalizasyon boruları patlamış, altyapısı yetersiz, en ufak bir yağmurda yolları tıkanmış, sorunları çözülmemiş, mağdur edilmiş bir Bursa halkı çıkar” diye konuştu.

“BUSKİ’NİN HORTUMLARI KİMLERE BAĞLI?”

Konuşmasında Alinur Aktaş’a da seslenen Yeşiltaş, “400 milyon hortumlanırken sen uyuyor muydun Alinur Aktaş? Yoksa vurgunu yapan kişinin akrabasını ihale komisyonuna yerleştirmekle mi uğraşıyordun? Ya da Bursaspor'u imha planlarını mı gözden geçiriyordun Alinur Aktaş? Yoksa şehrin dört bir yanına Bursalıların milyonlarca lirasıyla vesikalığını sağa sola mı asıyordun Alinur Aktaş? Sen şunun hesabını ver: Bu vurgunu yapanlar tek başına mı yaptı? BUSKİ’nin içinde organize bir yapı mı var? BUSKİ’nin hortumu kimlere bağlı kimlere? Sen bunun hesabını şeffaf bir şekilde vermeden kurtulacağını mı düşünüyorsun? İç denetim yaptıklarını söylüyorlar. Sayıştay da bir yandan bu kurumları denetliyor. Gerçek bir denetim böyle mi olur? Denetlenmiş halinde dahi bu büyüklükte bir yolsuzluk ortaya çıkmışken bu kurumların denetlenmemiş halini merak ediyoruz” dedi.

“400 MİLYON TL İLE NELER YAPILIR?”

Yolsuzluğa konu olan 400 milyon ile Bursa’da neler yapılır? 400 milyon lira ile Bursa’da BUSKİ eliyle içme suyuna yönelik yatırımlar yapılır. Vatandaşlar temiz içme suyuna kavuşur. 400 milyon lira yatırımla, Bursa’da toplu ulaşım için en az 40 adet yeni otobüs alınır, yağmur suyu altyapıları yenilenerek sular altında kalan batçık görüntüleri kaybolur, trafik çilesi son bulur. 400 milyon lira ile 10 Milyondan fazla çocuğa okullarda beslenme desteği sağlanır, yoksul ailelerimizin ihtiyaçları karşılanır. 400 milyon lira ile parklar yapılır, köstebek yuvasına dönen yollar yenilenir, spor tesisleri yapılır. Sahiller güzelleştirilir, herkesin kendini mutlu hissedebileceği bir kent oluşturulabilir.

“BURSALILARIN BURNUNA PİS KOKULAR GELİYOR”

İktidarın küçük ortağı olan Milliyetçi Hareket Partisi'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli zamanında AKP’lilere sesleniyordu. ‘Kanalizasyon borularını kendilerine bağladılar’ diyordu. İşte bugün BUSKİ’de de aynı durum söz konusu. İktidarın küçük ortağı bu yolsuzluğa ne diyor? Neden çıkıp bir açıklama yapmıyorsunuz? Ucu çok farklı yerlere bağlanan kanalizasyon boruları. Ortalık kanalizasyon kokusundan geçilmiyor. Ortalık koktu. Bursa kötü kokuyor. Çok kötü kokuyor. Bursalıların burnuna pis kokular geliyor.

“AKTAŞ’IN BUSKİ’SİNİN HALKIN BUSKİ’Sİ YAPACAĞIZ”

Biz Bursalıların dişinden tırnağından verdiği her bir kuruşa sahip çıkacağız. Bursalıların parasını yandaşa aktaran Alinur Aktaş’ın BUSKİ’sini yeniden halkın BUSKİ’si yapacağız.

Buradan bir kez daha duyuruyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Örgütü, Bursalıların hakkını korumak için bugün burada. Alinur Aktaş kameralara oynama. Sorduğumuz sorulara içtenlikle ve gerçeklikle cevap ver. Bak bir kez daha soruyoruz. Bu sorulara şeffaf bir yanıt ver.

“BU VURGUNUN ARKASINDAKİ GÜÇLER KİMLERDİR?

Sözü edilen miktar gerçekten 150 milyon lira mıdır? Yoksa 400 milyon liraları bulmakta mıdır? İnkar ediyorsun, gerçeği açıkla. Vurgunu yaptığı iddia edilen kişinin akrabasını bizzat Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş işe alıp ihale komisyonunda görev vermiş midir? Bak, kocası demiyorum akrabası diyorum. Kocası zaten müteahhit. Akrabasından bahsediyorum ben. Sayıştay tarafından denetime tabi tutulan BUSKİ’de bu usulsüz işlem uzun yıllardır mı yapılmaktadır? Konu AKP’li bir belediye olduğunda Sayıştay denetimleri nasıl yapılmaktadır? Sürekli denetim geçiriyoruz diyorsun. Geçirilen denetimlerde yüzlerce milyon kayıp. Bu samimiyete nasıl inanacağız? BUSKİ’de milyonlarca liralık yolsuzluğa tek bir personel mi sebep olmuştur? Yoksa başkaları da var mıdır? Özellikle siyasi isimler. Meblağların 100’er bin lira olarak farklı isimlere gönderildiği doğru mudur? Doğru ise bu isimler kamuoyuna derhal açıklanmalıdır. Bursa Büyükşehir'in denetim mekanizmalarındaki yetersizliğin nedeni nedir? Denetimi doğru yapmayan görevliler ve kurumun üst amirleri hakkında işlem başlatılmış mıdır? Geçtiğimiz senelerde Mezarlıklar Şube Müdürlüğü’nde ortaya çıkan vurgunun daha fazlasının BUSKİ’de yapıldığı iddia edilmektedir. Yapılan denetimlerin yeterli olmadığı ortaya çıkmıştır. Belediyenin diğer birimlerinde veya şirketlerinde böyle durumların yaşanmadığının garantisi var mıdır? Hazine'ye 414 milyon 726 bin lira borcu olan BUSKİ’de, yarım milyar liraya varan bu vurgunun arkasındaki güçler kimlerdir? Ve son olarak Alinur, BUSKİ’nin hortumları nereye bağlı?

“HALKIN PARASINA GÖZ DİKENLERDEN HESAP SORULACAK”

Sevgili Bursalılar, merak etmeyin bunlardan kurtulmaya çok az kaldı. Yolsuzluklarla, adam kayırmacılıkla, liyakatsizlikle anılan Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni 1 Nisan’da yönetmeye başladığımızda ilk işimiz geçmişte yapılanları kontrol etmek olacak. 2019 yılında Cumhuriyet Halk Partili başkanlarımızın yönetimine geçen belediyelerde AKP döneminde yapılan usulsüzlükler teker teker ortaya çıktı. İşte Bursa’daki tüm bu gerçeklikle Mustafa Bozbey’in yönettiği Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde halkın parasına göz dikenlerden tek tek hesap sorulacak. Bursa Büyükşehir Belediyesi, ona bağlı şirket ve kuruluşlarında liyakat hakim olacak. Vatandaşlarımız hizmetlerle gülümseyecek. 1 Nisan’dan itibaren Bursalıların parası yine Bursalıya, hizmet, refah ve yaşam kalitesinin yükselmesi için dönecek. Bursalıların yaşam kalitesini yükseltmek, kentimizi iyi ve sosyal belediyecilikle tanıştırmak için çalışmaya devam edeceğiz. Söz veriyoruz, BUSKİ’nin hortumları yandaşın cebine değil, vatandaşın musluğuna bağlanacak. Söz veriyorum Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde ve şirketlerinde çalışan hiçbir emekçi kardeşim işinden olmayacak. Birlikte çalışacağız. Birlikte yöneteceğiz. Biz normale döndürmeye geliyoruz. Size Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı olarak söz veriyorum. Emeğinizin hakkını sonuna kadar alacaksınız. Mutlu yarınlar bizleri bekliyor.”   

Editör: Erdal ŞAHAN