Hatice Kübra Gönder, ''Nilüfer düzensiz bir gelişime kurban edilmiştir.''

Hatice Kübra Gönder, Nilüfer Avrupa kenti olmaktan çok Kaçak-Kondu, Sanayi-Kondu kentine dönüşmüştür. dedi.

AK Parti Nilüfer Belediye Başkan aday adayı Hatice Kübra Gönder, “1998 Bursa Nilüfer doğumluyum. Ailem Adıyamanlı olup, Yeni Nesil Bursalıyım. Nilüfer Vahide Aktuğ İlköğretim Okulunu bitirdikten sonra, Mihraplı Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde 3 yıl okuyup son sınıfı, Sınav Anadolu Lisesinde okuyarak mezun oldum. Kamu Yönetimi son sınıf öğrencisiyim, Uludağ Üniversitesi Uluslararası Arası İlişkiler Bölümü’nde Yüksek Lisans Tez aşamasındayım. Kütahya DPÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Kütahya DPÜ Küresel Güvenlik ve Uluslararası Politikalar Yüksek Lisans eğitimini tamamladım. Okul dönemlerinde ve halen Çeşitli STK'larda ve Derneklerde görev aldım. Çocukluğumdan itibaren siyasete babamın da etkisiyle katkı koymaya çalışıyorum. Ak Parti'nin seçim ve siyasi çalışmalarına katıldım. 27. Dönem Ak Parti Milletvekili A. Adayı oldum. 2 Yıl Üst Düzey yöneticilik yaptım. İngilizce biliyorum. Evli bir çocuk annesiyim.” dedi.

“Partili, dost, akraba kayırdılar.”

Konuşmasına basın mensuplarına ve misafirlerine selamlarını sunarak devam eden Gönder, “Değerli misafirlerim, değerli Teşkilat Mensupları ve Bursa'nın saygıdeğer Basın Emekçileri, 1987 yılında kurulan Nilüfer ilçemiz nüfusu o gün 50.000 iken, bugün 600.000`in üzerinde bir nüfus barındıran Bursa'nın en yeni ilçesidir. Ancak kuruluşunda yapılan plan ve planlamalar uygulanmamış, yetersiz kalınmış bunun sonucunda da düzensiz, çarpık, etrafı sanayi bölgeleri çevrili, bazı bölgelerde çok katlı, bazı bölgelerde az katlı konut kirliliğine uğramış bir Nilüfer'de yaşıyoruz. 1999 yıllından itibaren hızlı büyüyen ilçemiz bu nüfus ve yapı yoğunluğunun altından kalkamamıştır. 24 Yıldır Yerel Yönetimi CHP'de olan Nilüfer Belediyesi'nde ileriye dönük plan ve planlamalar yapılmadığı gibi, yapılan iş ve işlemlerde de partili, dost, akraba kayırılarak, bu gruplara uygun plan ve planlamalar yapıldığı iddia edilmektedir. Nilüfer düzensiz bir gelişime kurban edilmiştir. İmar alanları dahi kendi köyü merkez alınarak imara açılmıştır.” ifadelerini kullandı.

“Yeşil alanları sanayi bölgelerine kurban ettiler. “

CHP yönetiminde Nilüfer’de yeşil alanların yok edildiğine değinen Gönder, “Tüm zamanlarda Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı altyapı, üst yapı ve cadde, kavşak projelerine sahip çıkılmış kendi hizmetleri gibi pazarlanmıştır. Nilüfer ilçemizde kenti çevreleyen yeşil kuşak ve güzelim tarım alanları adeta sanayi bölgelerine kurban edilmiş ve

edilmektedir. Halen mahalle statüsünde olan 22 köyümüz dahi kaçak ve plansız yapılarla işgal edilmiştir.” Dedi.

“Tek imza ile her yere ruhsat verip depreme davetiye çıkardılar.”

Çarpık kentleşme ve düzensiz yapılanmadan söz eden Gönder, “Avrupa kenti olmaktan çok Nilüfer ilçemiz; Kaçak-Kondu, Sanayi-Kondu kentine dönüşmüştür. Son dönemde birde iddia edilen Kaçak-Kurtar Borsası da açıklanmaya muhtaç bir iddiadır. Yapılan tüm kültür, sanat ve sosyal çalışma ve etkinliklerde ideolojik taraf tutulmuş, Anayasanın eşitlik ilkesi rafa kaldırılmıştır. Bu etkinliklerde belirli bir kesim kayrılmış. Nil-Vak üzerindeki şaibe hala kalkmamıştır. Türkiye'de ilk olan tek imza ile Yapı ve İmar Ruhsatı verilmiştir.” ifadelerine yer verdi.

Konuşmalarının ardından başkanlık seçimi için vaatlerine yer veren Gönder;

"Nilüfer'de doğup büyüyen yeni genç neslin temsilcisiyim, Öncelikle Cumhuriyet değerlerine bağlı tam katılımcı, Demokratik bir belediye yönetimi için adayım. Adalet ve liyakat temeli Ak kadroların yöneteceği mutlu Nilüfer'i kurgulamak, 24 yıldır köhneyen, rantın ve rantiyeciliğin sürdüğü bu düzeni değiştirmek için adayım.

Hedefim; Her bireyin yaşamaktan gurur duyduğu, kendini mutlu ve güvenli hissettiği, farklılıkların toplumsal zenginliğe dönüştüğü, dayanışma ruhunun geliştiği, umut ve huzur kentini yönetmek için hazırım ve adayım.

BUNUN İÇİN; 1- Nilüfer'in geleceğini tüm paydaşlarla tasarlayıp, geleceği kurgulayan stratejik planlar yaparak sorunların çözümünü ve geleceği katılımcı ve ortak akılla yöneteceğim. 2- Öncelikle Başkan odasındaki kapı kaldırılarak Açık Kapı Belediye uygulamasına geçeceğim. Toplumsal iletişim ve katılımcılık güçlendirilerek, hizmette şeffaflık, ihalelerde şeffaflık, hesap veren, verimlilik ve vatandaş memnuniyeti temelli, insan merkezli yönetim sözümüzdür. Tüm paydaşların katılacağı doğru hazırlanmış, etkin plan ve programlarla çalışacağız. 3- Bilgi ve teknolojiden en yüksek düzeyde faydalanılacak, ancak çevreye karşı sorumlu, sağlıklı ve sürdürülebilir kentleşmeyi sağlayacağız. Çevresel altyapı başta olmak üzere, kentsel altyapının iş ve yaşam kalitesini yükseltici ve rekabet gücünü destekleyici şekilde yapılması için Büyükşehir Belediyesi ve Merkezi yönetimle tam uyumlu bir çalışma içinde olacağız. 4- Dezavantajlı grupların desteklenmesine öncelik verilerek, sosyal güçsüzlerin, engelli vatandaşların tüm ihtiyaç ve engellerini kaldırmak için çalışacağız. Öncelikle aşevi açacağız. 5- Köyleri kırsal kalkınmanın merkezine alarak, tüm bölgenin toprak analizini yaparak verimli tarımın yapılmasına öncülük edeceğiz. Kooperatifleri destekleyeceğiz. Üreticiden tüketiciye programı ile ucuz ve kaliteli gıdaya ulaşımı sağlayacağız. 6- Öncelikle belediye birimlerinin elektrik ihtiyacı için daha sonra da tarımsal üretim için güneş panelleri ile enerji sağlanmasına geçeceğiz. 7- Sanayii ve Çalışanlar kenti ilçemizin en büyük ihtiyacı olan çocuklarını güvenle bırakacakları kreş ve gündüz bakımevlerini sponsor desteği ile 42 mahallede açmak önceliğimiz olacaktır. Kadınlar, yaşlılar ve çocuklar için özel projeler hazırlayacağız. 8- Kültür çalışmalarına ek olarak uluslararası düzeyde Nilüfer Festivali'ni planlayıp hayata geçireceğiz. Cumhuriyet yürüyüşünü daha kapsamlı ve ihtişamlı yapacağız. 9- Fay hattı üzerine inşaat izni vermeden, Nilüfer'deki tüm binaların deprem dayanıklılık testini yapacağız. Plansız ve niteliksiz yapı stoğu için kentsel dönüşümü destekleyeceğiz. 10- Tüm yolların asfalt kalitesi artırılarak, Kaldırımlar düzenlenecek. Çalı, Kayapa, Hasanağa

yolunun çift şeritli olarak bitirilmesi için hükümetimiz ve büyükşehir nezdinde girişimde bulunacağız. Cephanelik alanının Millet Bahçesi olarak hizmete girmesi için çalışacağız. 11- Kaçak ve düzensiz yapılarla mücadelemiz tavizsiz olacak. Modern Nilüfer'in inşası için önce 10 yıllık, sonra 2050 yılının Nilüfer'i için planlamayı tüm paydaşların katılımı yapacağız. 12- Yukarıda satır başları ile sizlere sunduğum bu başlıkların dışında sağlık, spor, turizm, gençlik, ulaşım ve yaşamsal alanlar için ayrı ayrı proje ve planlarımız hazır ve dosyamızdadır.

Granfondo Bursa Bisiklet Yarışı tanıtım Lansmanı Yapıldı Granfondo Bursa Bisiklet Yarışı tanıtım Lansmanı Yapıldı

Değerli katılımcılar tüm bu çalışmaları ve projeleri uygulamak nasip olursa öncelikle Teşkilatımız, Büyükşehir Belediyemiz ve Hükümetimizle uyumlu ve koordineli çalışacağım. Mutlu ve yaşanabilir bir Nilüfer için hazırım." ifadeleri ile konuşmasını sonlandırdı.

Editör: Erdal ŞAHAN