Granfondo Bursa Bisiklet Yarışı tanıtım Lansmanı Yapıldı Granfondo Bursa Bisiklet Yarışı tanıtım Lansmanı Yapıldı

Nilüfer Belediyesi, “Çağdaş Sanat Konuşmaları” söyleşi dizisi başlattı. Kolektif üretim ve paylaşımın yeni mekânı olan Pancar Deposu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen Çağdaş Sanat Konuşmaları’nda, güncel sanatın yaşamla sanat arasında gittikçe belirsizleşen sınırları konuşulacak. Söyleşi dizisinin ilk konuğu olan Prof. Dr. Sibel Yardımcı Yalçıntan, insanoğlunun Dünya'ya olan etkisinin en üst düzeylere çıktığı Sanayi Devrimi’nden bugüne olan süreci ifade eden “Antroposençağın sanata yansımalarını ele aldı. İlginin yoğun olduğu söyleşide konuşan Yalçıntan, antroposen çağın insanın üreterek ve tüketerek dünyada bıraktığı izlerin, jeolojik katmanlarda dahi okunur hale geldiği yeni bir döneme işaret ettiğine dikkat çekti.

Posthümanizm ve onun açtığı düşünce ufuklarına değinen Prof. Dr. Sibel Yardımcı Yalçıntan, Türkiye çağdaş sanatında bu çerçevede gerçekleştirilen çalışmaları da paylaştı. Türk sanatçılar Mehmet Ali Boran, Şafak Şule Kemancı ve Eda Gecikmez’in eserlerinden örnekler veren Yalçıntan, Donna Haraway, Anna Lowenhaupt Tsing’in yazdığı kitapları da yorumladı.

Mikroütopyacı değerler ekseninde güncel sanatın farklı okumalarının gerçekleştirileceği Çağdaş Sanat Konuşmaları’na, 20 Ocak 2024 tarihinde Ferda Keskin, 10 Şubat’ta Levent Ünsaldı, 9 Mart’ta Zeynep Sayın, 13 Nisan’da Emre Zeytinoğlu ve 11 Mayıs tarihinde Besim F. Dellaloğlu konuk olacak.

Editör: Erdal ŞAHAN