OEDAŞ Genel Müdürü Fuat Celepci, “Mesleklerin cinsiyetlere göre ayrılmadığına inanan, hayatın her alanında olduğu gibi enerji sektöründe de toplumsal cinsiyet eşitliğini savunan bir şirket olarak, bu ödülü almaktan gurur duyuyoruz.” dedi

 

Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak illerinin elektrik dağıtım hizmetini sağlayan Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ (OEDAŞ), “Enerjimiz Eşit” projesi ile Dünya Gazetesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Toplumsal Fayda Ödülleri’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazandı. 29 Kasım akşamı İstanbul’da düzenlenen törene, OEDAŞ kurumsal iletişim ekibi katılım gösterdi.

Fuat Celepci: “Etkili olduğumuz her alanda fırsat eşitliği için çalışıyoruz”

OEDAŞ Genel Müdürü Fuat Celepci, faaliyet gösterdikleri enerji sektöründe kadın istihdamının düşük olduğunu söyleyerek, “OEDAŞ olarak, mesleklerin cinsiyetlere göre ayrılmadığına inanıyor, hayatın her alanında olduğu gibi enerji sektöründe de toplumsal cinsiyet eşitliğini savunuyoruz. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UNGC) ve Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi İlkeleri (WEP’s) imzacısı olmamızın verdiği sorumlulukla da yalnızca sektörümüzde değil etkili olduğumuz her alanda fırsat eşitliğine yönelik faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Projeye başladığımız 2019 yılında ‘beyaz yaka’ kadın çalışan oranımız yüzde 28 iken günümüzde bu oranı yüzde 35’e yükseldi. Mühendis kadromuzda da yüzde 14 seviyesinden yüzde 21’e ulaştık. Fırsat eşitliği eğitimleri, kadın çalışanlarımıza yönelik mentorluk ve liderlik programları gibi çalışmalarımızla bu konudaki kararlılığımızı ortaya koyuyoruz.” dedi.

Dünya Ev Tekstili Sektörü HOMETEX’te Buluştu Dünya Ev Tekstili Sektörü HOMETEX’te Buluştu

“Çabamızın takdir görmesi sorumluluğumuzu artırıyor”

2019 yılında hayata geçirdikleri projenin bugüne kadar ulusal ve uluslararası arenada dört kez ödüle layık görüldüğünü hatırlatan Celepci şöyle devam etti; “Enerjimiz Eşit projesi, kapsayıcılık ve sürdürülebilirlik gibi evrensel değerleri benimsemesi ve bu doğrultuda önemli adımlar atması nedeniyle takdir görüyor. Bu alandaki hedeflerimize ulaşmak için verdiğimiz çabanın takdir edildiğini görmek bize hem büyük gurur veriyor hem de sorumluluklarımızı artırıyor. Bu bilinçle çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz.”

Üç yılda dördüncü ödül

 

OEDAŞ, Enerjimiz Eşit projesi ile 2021 yılında EBRD’nin düzenlediği Sürdürülebilirlik Ödülleri’nde gümüş madalya, 2022 yılında ise T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar Ödül Töreni’nde Enerjide Örnek Şirket, bu yılın Mayıs ayında Kadın Dostu Markalar 2023 Farkındalık Ödülü’nü aldı. Toplumsal Fayda Ödülleri’nde kazanılan Jüri Özel Ödülü ile birlikte üç yılda alınan ödüllerin sayısı dörde yükseldi.

Editör: Erdal ŞAHAN