TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nden Maden Suyu Açıklaması TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nden Maden Suyu Açıklaması

İYİ Parti Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Tevfik Demir de yaptığı açıklamada, “Mehmet Kanar, iş bilmezliği sonucu belediyeyi borca batırmış, bu satıştan gelecek paraya bel bağlamıştır. Hizmet için değil borç ödemek için bu satış ihalesine çıkılmıştır” şeklinde konuştu.

Güllüce Köy meydanında düzenlenen basın açıklamasında ilk olarak İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu konuştu. Türkoğlu şunları söyledi:
“Söz konusu bölge ile ilgili olarak yapılan 1/5.000’lik nazım imar planı onaylamış ve yapılan düzenleme ile 19,6759 hektarı ‘Ova Koruma Alanı’ içerisinde kalan toplam 25,1984 hektarlık alan, ticaret ve sanayiye açılmıştı. Bunun 76.184 metrekaresi ticaret, 52.995 metrekaresi sanayi, 52.888 metrekaresi depolama, 3.716 metrekaresi de akaryakıt ve servis istasyonu alanı planlamıştı.Oysa bu alan, 2040 Çevre Düzeni Planı'nda, ‘DSİ Sulama ve Tarım Alanı’ olarak bırakılmıştı. Yani Büyükşehir Belediyesi, büyük bir usulsüzlüğe imza atarak, süresi dolan 2020 planını delmiş, 2040 hazırlığını hiçe sayarak, sulama ve tarım alanı olarak öngörülen bölgeyi, sanayi ve ticaret alanına çevirmişti. Mimarlar Odası Bursa Şubesi, bu uygulamaya yaptığı akademik itirazın dikkate alınmaması üzerine, Mustafakemalpaşa'daki plan değişikliğini doğal olarak yargıya taşımıştı.
Mahkeme süreci devam ederken, Mustafakemalpaşa Belediyesi ne yaptı?
Planlama alanındaki üç parseli yaklaşık 250 milyon lira muhammen bedel ile satışa çıkardı. Mimarlar Odası Bursa Şubesi, işin ucunu bırakmadı ve satış ihalesinin iptal edilmesi istemiyle Mustafakemalpaşa Belediyesi'ne resmî bir yazı yolladı. Bu yazıyla birlikte Mimarlar Odası Bursa Şubesi tarafından; 29 Eylül 2023 günü yapılması kararlaştırılan satış ihalesinin iptali de talep edildi.
Kısacası;
Bir tarafta Akademik itiraz var.
Diğer tarafta, yargı sürecinin devam etmesi nedeniyle ihaleyi iptal edin talebi var.
Beri tarafta da “İlle de satacağım” diye tutturan Mustafakemalpaşa Belediyesi var. Yani; herkesi kandıracağını sanan Mehmet Kanar ile işbirlikçisi Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın; hakkı, hukuku, adaleti kandırma histerisi var.
Alarak değil, satarak büyümek nerde görülmüş. Bunların alayı her şeyi satma meraklısı.
Hadi bakalım;
Bu arada “zulme rıza zulüm, küfre rıza küfürdür” diyerek her türlü haksızlığa, usulsüzlüğe, rant oyunlarına karşı çıkan bizler varız.
Ve bu işin de sonuna kadar takipçisiyiz.
Hodri meydan!

DEMİR: BORÇ İÇİN SATIYORLAR!
İYİ Parti Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Tevfik Demir’in konuyla ilgili yaptığı basın açıklaması ise şöyle:
“Bugün yine maalesef Mustafakemalpaşa Belediyesinin önümüzdeki Cuma günü satışını planladığı ve Güllüce mahallemizin sınırları içerisinde yer alan üç parselin satış ihalesine olan tepkimizi ve itirazımızı dile getirmek için buradayız.
Eylül ayı Belediye Meclisinde karşı gelerek red oyu kullandığımız bu satış ihalesi iddia ediyoruz ki, hukuka aykırı olarak yapılmaktadır.
Yapılan Ticari imar planına karşı Bursa Mimarlar odasının açtığı bir dava bulunmaktadır. Davanın sonucu beklenmeksizin satış alelacele yapılmak istenmektedir. Üstelik satış ihale ilanının ardından yürütmeyi durdurma için ayrı bir müracaatta bulunulmuştur. Satış yapıldıktan sonra karar Belediye aleyhine sonuçlanırsa kamu ciddi bir zarara uğrayacaktır. Üstelik tüm bunların yanında Eylül ayı Meclis toplantısında alana ait yeni bir imar çalışma gündemi de Meclise sunulmuş, konu imar komisyonunda kalmış ve henüz karara bağlanmamıştır. Bu bilinmezlik içerisinde satılan alanların sonrasında alınacak karar ile imar durumu değiştirilecek, belki de bu yerlerin değeri artarak yine kamu zarara uğratılarak kişilere haksız bir fayda sağlanmış olacaktır.
Ticari alanların oluşturulması ve satılmasıyla ilgili olarak istihdam amaçlandığı söylense de, geçmişte yaşadığımız ve karşı durduğumuzun satışların sonunda İlçemize pek de istihdam kaynağı sağlanmadığını tecrübe ettiğimizden bu açıklamaları samimi bulmamaktayız. 2022 Yılında öküzcü merasının son parçasının satışı esnasında yaptığımız açıklamayı da hatırlatmak isteriz. O zaman da istihdam istemeyen muhalefet olarak bizi suçlayanlar, o alanda kaç kişinin istihdam edildiğinin cevabını verebilecekler mi? Elbette veremeyecekler. Çünkü bugün itibariyle söylenen istihdam gerçekleşmemiştir. Bugün yine bu alanın satışı ile ilgili istihdam karşılığı olacağı söylenirken, soruyoruz depolama alanı olarak planlanan bu yerlerde 3 bekçi ile mi istihdam sağlanacaktır.
Bu alanın bütün olarak gerçekleşecek projesinin tamamı planlanmadan, alt yapıları oluşturulmadan ve dava sonuçları beklenmeden yapılacak bir satış sadece hukuksal olarak bir suç teşkil edecektir. Satışı gerçekleştirecek encümende görev alacak Meclis üyeleri ve memur üyeleri bu konuda şiddetle uyarıyoruz.
Duyduğumuz ve bildiğimiz kadarıyla, hesapsız ve gereksiz harcamalar ile parasızlık ve borç içine sürüklenen Mustafakemalpaşa Belediyesi, siyasi yöneticilerinin iş bilmezliği sonucu sadece bu satıştan gelecek paraya bel bağlamıştır.
Hizmet için değil borç ödemek için çıkılan bu satış ihalesini, tüm kamu oyuna şikayet ediyoruz.
Mustafakemalpaşa hepimizindir ve asla sahipsiz değildir. Saygılarımızla.”

Editör: Erdal ŞAHAN