BUMİAD bu seneki Cumhuriyet Ödüllerini, Prof. Dr. Celal Şengör’e, Avrupa Şampiyonu ve Dünya Kupası Sahibi Filenin Sultanlarına ve Coşkunöz Eğitim Vakfı’na verecek.

Basın mensupları ile biraraya gelen BUMİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gümüş konuşmasında, “Bölgemizde Rusya-Ukrayna savaşının acıları ve olumsuz etkileri henüz bitmemişken tüm dünyayı sarsan Ortadoğu’daki sıcak gelişmeler ve Filistin’de yaşanan vahşet milletimizi derinden yaralamıştır. Ne yazık ki abluka altındaki Gazze’de kadınlar, çocuklar, yaşlılar, hastalar yani savunmasız insanlar yok edilmeye çalışılmaktadır. Dünya devletlerinin, yöneticilerinin çoğunluğu ise barışı tesis etme çabasından çok hangi tarafta yer almaları gerektiğini düşünüyorlar. Bu tavır asla kabul edilemez” dedi.

Gümüş sözlerini, “Cumhuriyetimizin 100. Yılını idrak ettiğimiz bu günlerde, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ sözünün ne kadar doğru olduğunu bir kez daha anlıyoruz. Yaşanan süreçte tüm dünya liderlerinin Mustafa Kemal Atatürk’ün bu sözü ışığında barışın bir an önce tesis edilmesi için çaba sarfetmeye ve insani sorumluluk almaya davet ediyoruz” diyerek tamamladı.

“GÜZEL İŞLERE İMZA ATIYORUZ”

Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin Cumhuriyet’in varlığının ve yüceliğinin sonsuza dek sürdürülmesinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdiğini belirten Mustafa Gümüş,  “BUMİAD, 29 Mayıs 2009 tarihinde kurulan, üyelerinin her biri kendi işyerine sahip, bilime büyük önem veren mimar ve mühendislerin bir araya geldiği bir sivil toplum örgütü. Derneğimiz çatısı altında yalnızca mimarlarımız değil tarımsal faaliyetlerde bulunanlardan uzay ve havacılık çalışmaları yapan dostlarımıza kadar mühendisliğin her alanında faaliyet gösteren üyelerimiz bulunuyor ve hep birlikte güzel çalışmalara imza atıyoruz” şeklinde konuştu.

Osmangazili muhtarlar mazbatalarını aldı Osmangazili muhtarlar mazbatalarını aldı

Daha önceki ödül törenlerinde alanlarında uzman, birbirinden değerli isim ve kurumlara ödüller verildiğini hatırlatan Gümüş, “Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emaneti olan Cumhuriyete sahip çıkan, yaşatan, Prof.Dr. Ulviye Özer’den, Genelkurmsy eski başkanlarından İlker Başbuğ’a, Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen’den, Dr. Serra Menekay’a, Çağdaş Eğitim Kooperatifi’nden Matematik Köyü’ne kadar birbirinden değerli isimlere ve kurumlara ödüller verdik” dedi.

ÖDÜLLER CUMHURİYETİN YILDIZLARINA

Bu yılki ödüllerin Cumhuriyetimizin 100. Yılına denk gelmesi dolayısıyla daha da önem kazandığını vurgulayan Mustafa Gümüş, şunları söyledi:

“Bu yıl da ödül sürecimiz her alanda Cumhuriyete katkı koyan isimlerin belirlenmesi ile başladı. En çok oy alan adaylar arasından geçmiş dönem BUMİAD Başkanlarımız İlker Özaslan, Mehmet Orhan Efe, Şaban Bozdemir ve mevcut yönetim kurulumuzun bulunduğu seçici kurulumuz Cumhuriyet Ödülleri ve Eğitime Katkı ödülleri kapsamında en az bir yerel olamak üzere adaylar belirleniyor ve seçici kurulumuz ödüle layık görülenlerle temasa geçiyor.

Bu yıl 27 Ekim 2023 Cuma akşamı gerçekleştirilecek olan törende ödül verilecek isimler ise şöyle:

-İstanbul Teknik Üniversitesi Gene Jeoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi, Bilim İnsanı ve Yer Bilimci Prof. Dr. Celal Şengör,

-2022-2023 Avrupa Şampiyonu ve Dünya Kupası Sahibi Filenin Sultanları, Voleybol Bayanlar Milli Takımımız ve bu yükselişte büyük katkısı olan Türkiye Voleybol Federasyonu,

-Gençlere verdiği desteklerle hayalleri gerçeğe çeviren Coşkunöz Eğitim Vakfı.”

BUMİAD Başkanı Mustafa Gümüş açıklamalarının ardında basın mensuplarının sorularını da cevaplandırdı.

Editör: Erdal ŞAHAN